Czwartek, 1 grudnia
Imieniny: Edmunda, Natalii
Czytających: 9058
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Karkonosze zawsze piękne

Czwartek, 5 listopada 2009, 20:40
Aktualizacja: Środa, 28 kwietnia 2010, 15:10
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Karkonosze zawsze piękne
Fot. TEJO
Ponad 250 fotografii, plon szesnastu edycji pleneru fotograficznego w Karkonoszach, będącego składnikiem ogólnopolskiego Biennale Fotografii Górskiej, zasili wkrótce zbiory Muzeum Karkonoskiego.

Kilkanaście z tych fotografii, będących częścią zbioru Jeleniogórskiego Centrum Kultury, można od dziś oglądać w galerii „Hall” Osiedlowego Domu Kultury na Zabobrzu. Na wernisażu ekspozycji „Karkonosze zawsze piękne” obecni byli współtwórcy pleneru i duchowi opiekunowie jeleniogórskich fotografików Ewa Andrzejewska i Wojciech Zawadzki.

Przywitany przez Stanisławę Ciechanowską W. Zawadzki podkreślił, że to Ewa Andrzejewska była spiritus movens całego przedsięwzięcia. – Biennale zaistniało jeszcze zanim pojawiłem się w Jeleniej Górze – mówił. – Ewa uczyniła mnie swego rodzaju komisarzem artystycznym – dodał. Wojciech Zawadzki zaznaczył, że plon z każdej edycji pleneru jest archiwizowany w JCK. Uzbierała się pokaźna kolekcja ponad 250 zdjęć, którą niebawem przejmie Muzeum Karkonoskie.

– Dyrektor Zawiła spytała, czy nie będę płakał, bo w końcu to moje „dziecko” – żartował W. Zawadzki. – Ale przecież to jest powód do dumy, bo zdjęcia te, wykonane nie tylko przez fotografików lokalnych, lecz także przez rozmaitych gości z całej Polski, trafią do dziedzictwa narodowego – podsumował. – W epoce fotografii cyfrowej te zdjęcia różnią się od innych zasadniczo: nigdy nie miały nic do czynienia z komputerem – usłyszeli zebrani.

Niektóre czarno-białe prace są rzeczywiście przepiękne. Inne sprawiają wrażenie technicznie niedoskonałych, ale – odpowiednio usprawiedliwione ideą fotografii czystej – znalazły się wśród arcydzieł. Warto będąc w ODK obejrzeć tę wystawę, bo zbiory muzealne na pewno nie będą często udostępniane. Autorzy wystawionych prac to: Katarzyna Karczmarz, Janina Hobgarska, Ewa Andrzejewska, Piotr Komorowski, Krzysztof Kuczyński, Andrzej Ploch, Jacek Jaśko, Wojciech Miatkowski, Adam Bończa-Pióro, Sławomir Tobis, Janusz Nowacki, Stanisław J. Woś, Tomasz Michałowski, Sławomir Dubiel, Rafał Swosiński, Eugeniusz Józefowski, Wojciech Zawadzki, Tomasz Mielech i Marek Szyryk.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group