Wtorek, 31 stycznia
Imieniny: Jana, Marceliny
Czytających: 4626
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dolny Śląsk: Karkonosze na podium IV–ligowej frekwencji

Poniedziałek, 20 lipca 2009, 14:40
Aktualizacja: Wtorek, 21 lipca 2009, 17:59
Autor: ahawer
Dolny Śląsk: Karkonosze na podium IV–ligowej frekwencji
Fot. archiwum Jelonki
Administratorzy strony lechia.only.pl sporządzili zestawienie podsumowujące frekwencję na stadionach IV ligi dolnośląskiej w minionym sezonie.
Jeleniogórska publiczność zajęła w tym rankingu trzecie miejsce.

Analiza poszczególnych klubów i miast (dane dotyczące ilości mieszkańców z wikipedii.org).

1. Górnik Wałbrzych (122 411 mieszkańców) – najwyższa średnia widownia na IV-ligowym froncie 680 osób na mecz. Taki wynik Górnikowi zapewnił przede wszystkim wspomniany mecz z Karkonoszami, ale także darmowe wejście na mecz wałbrzyskiej jedenastki. Kibiców przyciągała także okazała passa nie przegranych meczów.

2. Lechia Dzierżoniów (34 263 mieszkańców) – średnia widzów 540,8. Wysoka średnia dzierżoniowskiego klubu, malejąca pod koniec sezonu. Pierwsze mecze gromadziły sporą ilość widzów, punkt kulminacyjny – mecz z Górnikiem Wałbrzych 1435 widzów. Ilość racji wszystkich meczów u siebie, pod koniec sezonu bardzo słabe frekwencje w postaci 250-300 widzów.

3. Karkonosze Jelenia Góra (85 378 mieszkańców) – średnia widzów 437, 46. Spory potencjał miejski nie odbił się na frekwencji przy Złotniczej. Jeden mecz z Górnikiem dał wysokie 3. miejsce klubowi z Jeleniej Góry. Kiepska postawa piłkarzy na wiosnę odbijała się kiepskimi wynikami na trybunach.

4. MKS Szczawno-Zdrój (5 586 mieszkańców) – średnia widzów 303,33. Bardzo dobry wynik podwałbrzyskiego klubu. Biało-zieloni mogli liczyć na prawie stałą liczbę widzów na swoich meczach, rekord osiągnięto w pojedynku z Górnikiem Wałbrzych – 900 osób.

5. Chojnowianka Chojnów (14 413 mieszkańców) – średnia widzów 290. Beniaminek na wysokim 5. miejscu. Kibice ciekawi nowej ligi, odnowiony obiekt przystosowany do IV-ligowych warunków, bliska odległość od centrum miasta i przede wszystkim bardzo dobrze grająca drużyna wiosną.

6. Polonia Trzebnica (12 227 mieszkańców) – średnia widzów 260. Duży skok względem poprzedniego sezonu. Wszystko spowodowane powrotem trenera Mamrota i kilku zawodników z Wulkanu Wrocław. Dzięki temu Polonia wygrywała mecz za meczem i zwabiała na stadion większą liczbę widzów.

7. Victoria Świebodzice (22 816 mieszkańców) – średnia widzów 246,66. Spójny elektorat kibiców beniaminka dał miejsce w środku stawki. Liczyliśmy, że mecze z pobliskim Szczawnem czy Górnikiem zwabią na mecz więcej ludzi, jednak świebodzicka publiczność okazała się jedną z najbardziej wyrównanych.

8. Kuźnia Jawor (24 070 mieszkańców) – średnia widzów 234,66. Gdyby nie strach działaczy przed meczami podwyższonego ryzyka, średnia widzów pozwoliłaby Kuźni wskoczyć na podium. Widać, że w Jaworze jest popyt na piłkę nożną, cieszy tym bardziej iż Kuźnia była w tym sezonie beniaminkiem.

9. Górnik Złotoryja (16 479 mieszkańców) – średnia widzów 203,33. Status quo względem poprzedniego sezonu. Na Górnika chodziło mało osób, szczególnie wiosną, kiedy to ekipa trenera Palucha przegrywała mecz za meczem i nawet Ci, którzy co mecz pojawiali się na stadionie, odpuszczali oglądanie przegranych swoich podopiecznych.

10. Olimpia Kamienna Góra (20 865 mieszkańców) – średnia widzów 168. Trudno się dziwić niskiej średniej widzów na mecz jeżeli drużyna gra po prostu słabo i odstaje poziomem od reszty stawki. Olimpia posiada obiekt oddalony nieco od centrum miasta i być może także to miało wpływ na niską frekwencję.

11. Bobrzanie Bolesławiec (40 258 mieszkańców) – średnia widzów 164,66. Dla nas największe zaskoczenie In minus. Spore miasto, piąte pod względem ludności w IV lidze i jedynie 164,66 osoby na mecz. Bobrzanie jednak często zawodzili w rozgrywkach, jednak położenie obiektu, które niewątpliwie przy każdym z zespołów ma wpływ, pozwalałoby myśleć o wyniku w pierwszej trójce. Niestety zarówno sportowo, jak i frekwencyjnie Bolesławiec w tym sezonie słabo.

12. Prochowiczanka Prochowice (3 728 mieszkańców) – średnia widzów 164,66. Identyczna średnia jak w Bolesławcu, jednak miejscowość 10-krotnie mniejsza. Pomimo bardzo dobrych wyników sportowych, częstych wygranych, na stadionie w Prochowicach garstka ludzi. Autor pamięta czasy, gdy na meczach pomiędzy Prochowiczanką a Lechią bywało prawie pół tysiąca widzów, a niestety wynik kibiców z jesieni z tego pojedynku prawie 100 osób (w tym spora część z Dzierżoniowa) nie napawa optymizmem. Być może większa reklama przyciągnie rzesze kibiców na mecze tej podlegnickiej miejscowości.

13. GKS Kobierzyce (2 177 mieszkańców) – średnia widzów 154. Ładnie położony obiekt przy lesie powinien gromadzić większą liczbę widzów, jednak naszym zdaniem pory rozgrywania meczów przez GKS są zabójcze zarówno dla kibiców, jak i dla samych piłkarzy. Całe szczęście wiosną nowy zarząd zmienił godziny spotkań na popołudniowe i dał kibicom darmowy wstęp na spotkania. Nie przełożyło się to jednak na znaczny wzrost kibiców na meczu ? Kobierzyce stać na wyższy wynik w przyszłym sezonie, co raz lepiej grająca drużyna powinna przyciągnąć na trybuny więcej kibiców.

14. Miedź II Legnica (105 025 mieszkańców) – średnia widzów 147,33. Rezerwy to nie pierwszy zespół. Na ich spotkania chodzą jedynie najwierniejsi kibice piłki kopanej danego klubu, dlatego też średnia bardzo niska i w zasadzie nie potrzebny jest dalszy komentarz.

15. Puma Pietrzykowice (512 mieszkańców) – średnia widzów 106. Praktycznie beznadziejny wynik Pumy. Na usprawiedliwienie fakt iż 90% spotkań rozgrywała w Kątach Wrocławskich. Na meczach garstka ludzi, w większości z miejscowych Kątów. Klub utrzymał się w IV lidze i w nowym sezonie będzie grał już na własnym obiekcie, który przygotowano do rozgrywek na tym poziomie. Liczymy, że średnia będzie dużo wyższa.

16. Ślęza Wrocław // Ślęza II Wrocław (632 162) – średnia widzów 90,66. Największe miasto w IV lidze i najniższa średnia widzów. Kibiców na meczach jak na lekarstwo, w dodatku po przerwie zimowej reorganizacja klubu i przeistoczenie go w rezerwy. Dodajmy do tego 3 spotkania bez publiczności i zobaczymy obraz klubu z najgorszą średnią widzów na mecz w IV lidze. Dochodzą do tego plany na kolejny sezon grą juniorów w IV lidze, dlatego też ciężko będzie z podwyższeniem ilości widzów...

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
970
Tak
20%
Nie
70%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group