Niedziela, 22 maja
Imieniny: Heleny, Julii
Czytających: 5761
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Kamieniczki w Rynku – obraz nędzy i rozpaczy

Niedziela, 20 lipca 2008, 8:43
Aktualizacja: 8:44
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Kamieniczki w Rynku – obraz nędzy i rozpaczy
Fot. TEJO
Z daleka wyglądają jeszcze jako tako, a w zbliżeniu – beznadziejnie. Serce stolicy Karkonoszy aż prosi się o remont, zwłaszcza w jubileuszowym roku.

Z fatalnego stanu elewacji kamienic na placu Ratuszowym zdają sobie sprawę samorządowcy. Trudno, aby było inaczej, bo urzędnicy i ich przełożeni widzą Rynek z okien ratusza. Ale to na niewiele się zdaje, bo na remont reprezentacyjnego miejsca Jeleniej Góry nie ma pieniędzy. I szybko nie będzie.

Rynkowe kamienice nie są komunalne. Wspólnot lokatorskich, które nimi zarządzają, nie stać na drogie remonty elewacji. Trudno będzie też pozyskać środki z funduszy pomocowych, bo zabudowa placu Ratuszowego nie jest zabytkiem, a jedynie repliką dawnych budynków, która została zbudowana przed około 40 laty.

Kamieniczki z podcieniami wyglądają z miesiąca na miesiąc gorzej. Z tej, postawionej w miejscu niegdyś najpiękniejszej i najbardziej zdobionej kamienicy „Pod złotym mieczem”, tynk i farba odpadają płatami. Z innymi nie jest lepiej.

W tym roku mija 13 lat od zakończenia ostatniej modernizacji, która nie okazała się trwała i została częściowo sfuszerowana. Będzie to pechowa rocznica partactwa, bo przypadająca w roku jubileuszowym. Rynek widzą codziennie setki turystów i nie zabiorą ze sobą najlepszych wspomnień: spod podcieni cuchnie odchodami, odpychająco wyglądają brudne ściany, a na głowę przechodniów może spaść kawał tynku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (19) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group