Środa, 10 sierpnia
Imieniny: Borysa, Wawrzyńca
Czytających: 6439
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Kamienice przy Wojska Polskiego do remontu

Wtorek, 5 stycznia 2016, 7:52
Aktualizacja: Poniedziałek, 11 stycznia 2016, 14:03
Autor: Angelika Grzywacz–Dudek
Jelenia Góra: Kamienice przy Wojska Polskiego do remontu
Fot. Angelika Grzywacz–Dudek
Trwa remont kolejnej zabytkowej kamienicy – o numerze 63 – na Alei Wojska Polskiego w Jeleniej Górze. Inwestycję, która już pochłonęła około 150 tys. zł rozpoczęto z funduszy wspólnoty i zaciągniętego przez nią kredytu. Niestety pieniędzy nie wystarczy na nową elewację.

– Będziemy starali się o dotacje z Miasta oraz funduszy unijnych – mówi Alicja Dusińska, członkini wspólnoty i pełnomocniczka firmy wykonującej remont. Budynek ma już odwodnienie i zagospodarowany chodnik. Obecnie trwa remont dachu. I na tym, póki co, prace się zakończą.

- Zaczęliśmy od butów i czapki, czyli odwodnienia budynku i remontu dachu – mówi Alicja Dusińska. – Wykonana została izolacja pionowa, zamontowane zostały też okna w piwnicach. Do ładu doprowadzony został chodnik i teren wokół kamienicy. Obecnie kończymy remont dachu. Marzy nam się jeszcze nowa elewacja, ale z pieniędzy wspólnoty tego nie zrobimy. Mieszkańcy swoimi siłami zrobili to, co mogli. Na remont elewacji będziemy starali się o pomoc, m.in. w ramach programu rewitalizacji Alei Wojska Polskiego – dodaje A. Dusińska.

Jak mówi wiceprezydent Jeleniej Góry, program rewitalizacji jest już przygotowany i w lutym będzie nad nim pracować radni. – Program zakłada m.in. rewitalizację społeczną, ale także infrastruktury miejskiej, czyli budynków i ulicy – mówi Jerzy Łużniak, zastępca prezydenta Jeleniej Góry. – Chcemy zdobyć na to pieniądze unijne, z których skorzystać będą mogły właśnie wspólnoty m.in. na remont elewacji czy części wspólnych. Pierwsze wnioski zostaną złożone jeszcze w tym roku, kolejne – do 2020 roku. Potrzeb jest jednak wiele. Na samej Alei Wojska Polskiego jest kilkanaście kamienic do remontu, a w ramach programu rewitalizacji chcemy też wyremontować Ratusz i ten kwartał miejski, a także ul. Cieplicką czy Zjednoczenia Narodowego. Dlatego pieniędzy na wszystko może nie wystarczyć – dodaje Jerzy Łużniak.

A na te pieniądze liczą także inne wspólnoty przy Wojska Polskiego. - Z tego co wiem, do remontów przymierzają się wspólnoty z budynków nr 44 i 48 - mówi Jędrzej Hałatek, prezes Stowarzyszenia Mieszkańców i Sympatyków Alei Wojska Polskiego w Jeleniej Górze.

W trakcie inwestycji jest m.in. budynek byłego pogotowia ratunkowego, a po remoncie – zaledwie kilka obiektów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (30) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group