Poniedziałek, 1 marca
Imieniny: Antoniego, Dawida, Radosława
Czytających: 4036
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świat: Kajakarski wyczyn najwyższych lotów, samotna przeprawa przez Atlantyk!

Czwartek, 3 lutego 2011, 18:04
Aktualizacja: Poniedziałek, 7 lutego 2011, 14:40
Autor: MDvR
Świat: Kajakarski wyczyn najwyższych lotów, samotna przeprawa przez Atlantyk!
Fot. Andrzej Mateusiak
Aleksander Doba z Polic potrzebował 99 dni na pokonanie specjalnym kajakiem Atlantyku. Wystartował 26 października 2010 r. z afrykańskiego wybrzeża Senegalu z Dakaru, a do brzegu brazylijskiego w miejscowości Acaram dotarł 2 lutego 2011 r. Pokonał samotnie i bez asekuracji, używając do napędu jedynie wioseł, trasę o długości 5394 km.

Specjalny kajak z przekładkowego laminatu wegowo-aramidowwego o długości 7 m i masie całkowitej 550 kg wykonano w stoczni w Szczecinie.

Aleksander Doba, dziś 65-letni kajakarz, był wielokrotnie uczestnikiem organizowanych przez nasz Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” spływów kajakowych na Bobrze i jest znany w środowisku kajakarskim. Kilkakrotnie też brał udział w Mistrzostwach Polski w Kajakarstwie Górskim na Kamiennej w Szklarskiej Porębie, zwyciężając w 2003 i 2004 roku.

Zawodnik jest bardzo koleżeński, spokojny i skromny, lubiany przez środowisko wodniackie. Ma na swoim koncie wiele osiągnięć nie tylko w dziedzinie kajakarskiej. Latał na szybowcach, skakał ze spadochronem, jeździ też na rowerze. Zdobył wszelkie możliwe odznaki kajakowe. Łącznie przepłynął nim ponad 70 tys. km.

Aleksander Doba, po odpoczynku w Brazylii, uzupełnieniu zapasów i sprzętu zamierza popłynąć wzdłuż wybrzeża docierając do Stanów Zjednoczonych – Waszyngton. Czeka go zatem kolejna przeprawa licząca bagatela 6 tys. km. Życzymy bohaterowi dalszego hartu ducha i powodzenia w tym ogromnym przedsięwzięciu.

Więcej informacji na temat podróżnika i jego wypraw można znaleźć na stronie www.aleksanderdoba.pl

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group