Piątek, 18 czerwca
Imieniny: Elżbiety, Marka
Czytających: 4419
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Jutro minie rok od tragedii pod Smoleńskiem

Sobota, 9 kwietnia 2011, 9:20
Aktualizacja: 9:32
Autor: RED
JELENIA GÓRA: Jutro minie rok od tragedii pod Smoleńskiem
Przed Kościołem Łaski – 11 IV 2010 rok.
Fot. TEJO
Rocznicę tego tragicznego wydarzenia jeleniogórzanie będą obchodzić różnie. Obchody zaczęły się już wczoraj, a ich zwieńczeniem będzie koncert w Kościele Łaski pod Krzyżem Chrystusa w niedzielny wieczór.

Spotkanie wspomnieniowe, o którym piszemy niżej, zorganizowało już wczoraj środowisko Prawa i Sprawiedliwości. Jednak zasadnicze obchody rocznicy tragedii smoleńskiej zaplanowano na jutro.

Jutro o godz. 8.41 – o tej porze rok temu samolot rządowy TU 154 M runął na ziemię przed lądowaniem w Smoleńsku – członkowie SLD zawieszą tablicę pamiątkową na budynku w al. Wojska Polskiego 15, w którym było biuro poselskie śp. wicemarszałka Sejmu Jerzego Szmajdzińskiego. O godz. 8.30 rozpocznie się Msza Święta w Kościele Łaski w intencji ofiar tragedii. O godz. 8.41 wierni wyjdą z kościoła, by ułożyć symboliczną szachownicę z białych i czerwonych zniczy. Obu tym akcentom będą towarzyszyły uruchomione syreny alarmowe.

O godzinie 16 odbędzie się także msza na Górze Szybowcowej, której inicjatorem jest Aeroklub Jeleniogórski, ale jej intencja jest nieco inna. Jeleniogórscy lotnicy corocznie inaugurują sezon mszą na Górze Szybowcowej w intencji bezpiecznych lotów w rozpoczynającym się sezonie. W tym roku ta uroczystość zbiegła się z obchodami pierwszej rocznicy smoleńskiego dramatu – czytamy w komunikacie urzędu miasta.

Także o godz. 16 w Książnicy Karkonoskiej zacznie się wieczór wspomnień poświęcony dwóm honorowym obywatelom Jeleniej Góry, którzy zginęli pod Smoleńskiem: śp. Ryszardowi Kaczorowskiemu, ostatniemu emigracyjnemu prezydentowi RP, oraz śp. posłowi Ziemi Jeleniogórskiej Jerzemu Szmajdzińskiemu. Wydarzeniu towarzyszyć będzie już otwarta w KK okolicznościowa wystawa. Będą też projekcje filmów.

Postać R. Kaczorowskiego będzie wspominał m.in. Jerzy Pokój, przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, a postać Jerzego Szmajdzińskiego – Andrzej Dobrowolski, prezes zarządu Fundacji im. J. Szmajdzińskiego. Przewodniczącym Rady tej Fundacji jest Aleksander Kwaśniewski.

Przedstawiciele samorządu wezmą także udział w mszach w intencji tragicznie zmarłych i finałowym koncercie II Dni Muzyki Pasyjnej, który odbędzie się w niedzielę w Kościele Łaski. O godz. 19. 30 zabrzmi Pasja wg świętego Jana Bacha. Wśród ponad 100 wykonawców – chór Cantores Minores Wratislaviensis oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej. Wydarzenie poświęcono pamięci wszystkich ofiar, które straciły życie w katastrofie pod Smoleńskiem.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (60) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group