Niedziela, 26 czerwca
Imieniny: Jana, Pawła
Czytających: 5815
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Janowice Wielkie: Jubileusz Stowarzyszenia Polsko–Niemiecko–Duńskiego "Rudawy"

Środa, 27 listopada 2013, 7:59
Aktualizacja: 9:44
Autor: Mea
Janowice Wielkie: Jubileusz  Stowarzyszenia Polsko–Niemiecko–Duńskiego "Rudawy"
Fot. Archiwum Gminy
– Więzi przyjaźni mieszkańców są bardzo silne, a współpraca między gminami rozwija się – mówił Andrzej Dudziak, prezes Stowarzyszenia Polsko–Niemiecko–Duńskiego „Rudawy”, które obchodziło w Janowicach Wielkich 20–lecie.

Z okazji obchodów 20-lecia stowarzyszenia gminę Janowice Wielkie odwiedzili przedstawiciele władz Bruchhausen-Vilsen: burmistrz gminy Horst Wiesch, burmistrz miasta Bruchhausen-Vilsen Peter Schmitz wraz z małżonkami oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Niemiecko - Polskiego w Bruchhausen-Vilsen. Z gośćmi spotkał się wójt Janowic Wielkich Kamil Kowalski oraz radni.

- Cieszymy się bardzo z tak długiej współpracy między mieszkańcami gmin i doceniamy ich wzajemną przyjaźń oraz szacunek, jakim siebie darzą. Stowarzyszenie powstawało po trudnych przemianach w naszym kraju i jego celem było przełamywanie stereotypów polsko-niemieckich. Przez te lata odbywały się i nadal odbywają wymiany młodzieży szkolnej oraz wspólne szkolenia i zawody strażaków z obu gmin. Liczymy na dalszą współpracę – mówił Kamil Kowalski.

Uroczystości rozpoczęły się od zwiedzenia zakładu firmy Dr. Schneider w Radomierzu. Gości oprowadził Kurt Lampert, członek zarządu Dr. Schneider Automotive Polska Sp. z o.o. Następnie, po miłym poczęstunku przygotowanym przez firmę, przedstawiciele Bruchhausen-Vilsen, władze gminy oraz zaproszeni goście pojechali do Gminnej Informacji Turystycznej - Wieży Widokowej w Radomierzu, gdzie odbyła się uroczysta akademia z okazji 20-lecia stowarzyszenia. Podczas spotkania wręczono pamiątkowe dyplomy oraz upominki.

- Historia stowarzyszenia zaczęła się od wizyty niemieckiego małżeństwa w 1992 r. Gizeli i Jurgena Kownatzkich, którzy przyjechali do Jeleniej Góry. Tu zapytali taksówkarza z Komarna, z którą gminą mogliby nawiązać współpracę. Pan Jerzy, jako lokalny patriota oczywiście wskazał na Gminę Janowice Wielkie, których częścią jest Komarno. Niemcy zaprosili mieszkańców do swojej miejscowości Weyhe, wśród których również byłem. Powstało Stowarzyszenie Współpracy Janowice – Weyhe. Z tą miejscowością odbyły się pierwsze wymiany młodzieży szkolnej – powiedział Andrzej Dudziak.

- Została też podjęta współpraca z gminą duńską Rosenholm, która trwała jednak ok. 6 lat, stąd w nazwie stowarzyszenia pojawiła się właśnie strona duńska. Po zmianach administracyjnych w Dani, gmina została połączona z dwiema innymi. Jednak do dziś utrzymujemy kontakt z jej mieszkańcami. Po kilku latach członkowie z Weyhe wskazali uzdrowiskową gminę Bruchhausen-Vilsen, jako przyszłego partnera naszej gminy, z którą ok. 2000 roku podpisaliśmy porozumienie o partnerstwie – opowiadał prezes stowarzyszenia.
- Obecnie w stowarzyszeniu jest 40 osób z Gminy Janowice Wielkie oraz ok. 30 członków ze strony niemieckiej – dodał.

Wieczorem na terenie agroturystyki "Pod Dudziarzem" w Radomierzu odbyła się wspólna zabawa, która była zwieńczeniem obchodów jubileuszu stowarzyszenia.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz

komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group