Sobota, 2 grudnia
Imieniny: Piotra, Pauliny
Czytających: 11111
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: JGJ Festiwal za nami!

Wtorek, 29 października 2019, 10:07
Aktualizacja: Czwartek, 31 października 2019, 6:23
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: JGJ Festiwal za nami!
Fot. Przemek Kaczałko
Jeleniogórskie Gwiazdy Jazzu to wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz imprez w stolicy Karkonoszy. Marek Napiórkowski, Artur Lesicki i goście specjalni wystąpili w Teatrze im. C.K. Norwida.

Pierwszego dnia festiwalu wystąpili: Marek Napiórkowski – gitary, Jan Smoczyński – syntezatory, instrumenty klawiszowe, Paweł Dobrowolski – perkusja, Mino Cinelu – instrumenty perkusyjne oraz gościnnie: Adam Pierończyk – saksofony. Był to wyjątkowy koncert nie tylko ze względu na znakomitą obsadę, ale też z uwagi na fakt, że odbył się w dniu urodzin jeleniogórskiego muzyka. Zatem nie zabrakło życzeń i urodzinowego tortu w kształcie gitary.

Marek Napiórkowski jest czołowym polskim gitarzystą i kompozytorem. Od początku swojej kariery pojawia się na szczytach polskich rankingów, a nieprzerwanie od 2012 roku, głosami czytelników Jazz Forum, wybierany jest Jazzowym Gitarzystą Roku. Doceniany przez branżę i krytykę – jedenastokrotnie nominowany, a w 2019 wyróżniony statuetką Nagrody Muzycznej "Fryderyk". Nagrał ponad 150 płyt z różnymi wykonawcami, a w 2018 roku zadebiutował jako kompozytor muzyki filmowej, będąc autorem ścieżki dźwiękowej do filmu „Miłość i puste słowa” w reżyserii Małgorzaty Imielskiej. Od grudnia 2017 roku prowadzi autorską audycję „Dźwięki nieoczywiste” na antenie Radia Chilli Zet. Spośród muzyków, z którymi grał i nagrywał, warto wymienić takie postaci, jak: Tomasz Stańko, Adam Holzman, Marcus Miller, Hadrien Feraud, Sugar Blue, Henryk Miśkiewicz, Janusz Muniak, Tomasz Szukalski, Jan Ptaszyn Wróblewski, a także Pat Metheny, Richard Bona, Ivan Lins, Dhafer Youssef, Gonzalo Rubalcaba. Koncertował w Japonii, USA, Meksyku, Brazylii, Kanadzie, Indonezji, Chinach, Rosji i większości krajów Europy - podkreślają organizatorzy.

Z kolei w poniedziałek na scenie pojawił się kolejny jeleniogórski muzyk - Artur Lesicki, któremu towarzyszyli: Patryk Stachura - gitara basowa, Sebastian Frankiewicz – perkusja i Rafał Stępień – fortepian, instrumenty klawiszowe. Gościem specjalnym był Sławomir Uniatowski - wokalista, kompozytor, autor tekstów, multiinstrumentalista, który uświetnił koncert swoją niezwykłą barwą głosu.

Artur Lesicki - gitarzysta, kompozytor – nominowany do nagrody Fryderyk 2016 (album Napiórkowski – Lesicki Celuloid). Uprawia różne gatunki muzyki, głównie jazz. W swoim dorobku ma około czterdzieści płyt. W pięciu z nich występuje jako lider, a pozostałe stanowią autorskie propozycje gitarzysty. Wraz z Markiem Napiórkowskim prowadził czołową polską grupę Funky Groove, według magazynu Jazz Forum najlepszy zespołu jazzu elektrycznego 2003 i 2004 roku. Artur Lesicki współpracował m.in. z: Funky Groove (lider), Acoustic Harmony (lider), Krzysztof Kiljański (kierownik muzyczny zespołu), Gordon Haskell, Dorota Miśkiewicz, Urszula Dudziak, Krystyna Prońko, Katarzyna Groniec, Zbigniew Namysłowski, Henryk Miśkiewicz, Wojciech Karolak, Tomasz Szukalski, orkiestry: Tomka Szymusia, Krzysztofa Herdzina i Adama Sztaby. Występował na wszystkich liczących się festiwalach jazzowych, a także wielokrotnie za granicą m.in. w Japonii, Chinach, Francji, Włoszech, Rosji, Niemczech czy Holandii. Jako muzyk sesyjny nagrywał muzykę teatralną oraz filmową, m.in.: uhonorowaną wieloma nagrodami ścieżkę dźwiękową Jana Kantego Pawluśkiewicza do filmu Papusza, big-bandowe standardy w filmie J. Majewskiego Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy, muzykę do obrazów Waldemara Krzystka, czy kompozycje teatralne Leszka Możdżera. Uczestniczył w niezliczonej liczbie programów telewizyjnych m.in.: Taniec z Gwiazdami, Fabryka Gwiazd, jako członek orkiestry i solista w festiwalach Sopot Festiwal, Top Trendy i Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu - dodają organizatorzy.

Organizatorem festiwalu była Agencja Solo.

Twoja reakcja na artykuł?

9
82%
Cieszy
0
0%
Hahaha
2
18%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group