Poniedziałek, 3 sierpnia
Imieniny: Lidii, Nikodema
Czytających: 7336
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jeszcze o Aglomeracji Jeleniogórskiej

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 10 maja 2013, 8:42
Aktualizacja: 8:43
Autor: UM
– Aglomeracja Jeleniogórska , której działanie zainicjowano w dniu 2 listopada 2012 r. jest dobrowolnym „związkiem” 24 gmin, które mają w dorobku konkretne efekty wspólnej pracy, a ciężar finansowy tych działań (w tym stworzenia „Strategii rozwoju Gmin Aglomeracji Jeleniogórskiej”, i in.) wziął na siebie samorząd Jeleniej Góry – przypomina rzecznik Urzędu Miejskiego w Jeleniej Górze Cezary Wiklik.

Rzecznik wyjaśnia: Inicjatorzy powstania tej grupy samorządów określili, iż dopóki – za zgodą wszystkich zainteresowanych – nie powstaną realne koszty działania, to nie ma mowy o składkach, natomiast podjęto wiele wspólnych prac, których konkretne efekty są widoczne i realne, w tym:

- Miasto Jelenia Góra zebrało strategie rozwoju wszystkich gmin, zainteresowanych stworzeniem „Strategii Rozwoju Aglomeracji Jeleniogórskiej”

- Miasto Jelenia Góra zleciło na swój koszt opracowanie „Strategii rozwoju Aglomeracji Jeleniogórskiej”, zorganizowano – dwukrotnie – konsultacje społeczne tego dokumentu i w dniu 8 maja 2013 r. w formie gotowej trafił on do rąk przedstawicieli samorządów – uczestników Aglomeracji

- członkowie Aglomeracji Jeleniogórskiej, zebrani na zaproszenie Prezydenta Jeleniej Góry uczestniczyli w dyskusji nad „Strategią Rozwoju Dolnego Śląska (listopad 2012 r.), wprowadzając do tego dokumentu szereg istotnych innowacji, m.in. w zakresie poszerzenia obszaru objętego „Autostradą Nowych Technologii”, i in.

- w praktyce oznacza to, że Aglomeracja Jeleniogórska została ujęta jako zintegrowany, autonomiczny podmiot w „Strategii Dolnego Śląska”, czego konsekwencją jest, iż –jako Aglomeracja – będzie mogła występować o środki finansowe w nowej perspektywie finansowej na pokrycie kosztów wspólnych projektów

- o ile w poprzedniej „Strategii rozwoju Dolnego Śląska” podobny status miał tylko tzw. obszar metropolitarny (Wrocław i jego najbliższe okolice), to w obowiązującej obecnie, przyjętej przez Sejmik Samorządowy Województwa Dolnośląskiego taki status uzyskała też Aglomeracja Jeleniogórska

- status Aglomeracji Jeleniogórskiej oznacza obecnie, że będzie mogła, jako autonomiczny podmiot, występować samodzielnie o środki na duże inwestycje (w tym komunikacyjne) istotne dla rozwoju całego obszaru AJ

- uczestnicy Aglomeracji Jeleniogórskiej stworzyli wspólnie „wykaz kluczowych projektów dla gmin”, co oznacza, iż w dokumentach strategicznych Aglomeracji Jeleniogórskiej zostały zapisane wszystkie zadania w poszczególnych gminach, które są istotne dla ich autonomicznego rozwoju, na równi z zadaniami, które są ważne dla Aglomeracji, jako całości

- Aglomeracja Jeleniogórska, zgodnie z projektami ogłoszonymi przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego oraz Dolnośląski Urząd Marszałkowski otrzyma uprawnienia do zarządzania środkami i koordynacją działań w ramach programu „Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych” – w konsekwencji tego będziemy w znacznej części samodzielnie, jako Aglomeracja, zarządzać procesem realizacji inwestycji na naszym terenie, bowiem te uprawnienia zostaną scedowane na Aglomerację, gdy zapadnie postanowienie o wdrożeniu ZIT.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (20) Dodaj komentarz

~Dlaczego? 10-05-2013 9:49
Dlaczego urzad moasta nie informuje opinii publicznej, iz jelenigorskie VIPy wyjechaly do Wloch???
rymcycymcy 10-05-2013 10:28
09:49 | ~Dlaczego? | ...bo pani z informacji też wyjechała ! :)
~jeż 10-05-2013 10:29
Inicjatywa o cechach dowartościowania miasta w upadku, zależna od potencjalnych środków zewnętrznych. Raczej bez pozytywnych szans
~Kolonia wroc 10-05-2013 10:31
Wrocław w poprzednim okresie ograbił to niedoinwestowane i głupio zarzadzane "województwo" z pieniędzy. Za zgoda, oczywiście radnych Sejmiku. W tym radnych rodem z Jeleniej Góry. Wrocław stworzył z reszty województwa XIX- wieczna kolonię, którą złupił na wszelkie możliwe sposoby. Wrocław jest jednym z najbardziej zadłużonych miast w Polsce. Już dawno powinien rządzić Wrocławiem komisarz. Przeklęte województwo.
~ahoj 10-05-2013 10:47
No nic głupszego kolego z 10:31 nie mogłeś wymyślić?
~nie bój się 10-05-2013 10:54
Do ahoj z 10.47. Rozumiem twoja wściekłość mój drogi, zarozumiały i nadęty wrocławianinie. Nie denerwuj się, może nie będzie wstydu na całą Europę.
~wieslaw g 10-05-2013 11:16
masło maslane artykuł o ty ze nikt nic nie wiw ogłupic społeczenstwo
~gość II 10-05-2013 12:58
To nie Wrocław jest winien, że w Jeleniej Górze rządzą nieudacznicy z układu PO - SLD, którzy myślą tylko o swoich kieszeniach. Trzeba rozbić ten układ zamknięty.
~PatrykII 10-05-2013 14:00
Bardzo ciekawa inicjatywa, którą warto poprzeć. Należy zaznaczyć, że powinna ona powstać już dużo dużo wcześniej. Interesy miast i jednostek administracyjnych należy utożsamiać w powyższym przypadku z agregacją potencjału wchodzących w skład aglomeracji członków. Obok aplikowania o fundusze unijne warto rozważyć prowadzenie wspólnych zakupów np.energii elektrycznej, operatorów telefonicznych itp. Potencjał jest większy niż jego dotychczasowe rozproszenie. Atutem stają się wspólne rynki np. pracy, wspólna oferta np turystyczna i inwestycyjna. No ale Panie i Panowie politycy błagam nie zepsujcie idei i tematu!!!
~do PatrykaII 10-05-2013 15:01
Jest Pan sympatycznym idealistą. Jednak ideałów w gopodarowaniu nie ma, zwłaszcza w działaniu kooperatywnym.
~gość II 10-05-2013 16:09
do PatrykII , obawiam się że rządzący skończą tylko na gadaniu.
~ 10-05-2013 17:11
DOLNOŚLĄZAK. Województwo jeleniogórskie utworzyli "komuniści" w 1975. Województwo jeleniogórskie zostało zlikwidowane w 1998 r. przez rząd Akcji Wyborczej "Solidarność", w której dominowało Porozumienie Centrum Jarosława Kaczyńskiego oraz Kongres Liberalno-Demokratyczny Donalda Tuska. Czy aglomeracja jeleniogórska to reaktywowanie doskonale funkcjonującej jednostki samorządowej, zlikwidowanej przez solidarnościowych "reformatorów" wskutek dekomunizacji kraju?
~w13 10-05-2013 19:08
niezależnie od sympatii pisanie ze PC dominowało jest nadużyciem intelektualnym..a także nalezy dodać ze to były rządy nie tylko AWS a także UW..ps. a w naszym mieście w radzie cala rada wiec SLD/ bez 1 radnego/ UW i AWS/bez 2 radnych/czyli tyko bez 3 radnych popierala nowy etap dla rozwoju miasta sukces widząc w byciu powiatem grodzkim z vipow Kusiak Czernow czy Zawiła byli jak najbardziej za a przeciw i jedyny ktory walczyl był kto....tak Ryszard Matusiak ktory za to wyleciał z AWS
~ 10-05-2013 20:58
a nie lepiej przywrócić dawny podział województw ???? ???????? ?????? ????????? ??????? ?????????? ???????????? ??????
~autobusmały 10-05-2013 21:07
@ gość II. nie strasz nie strasz bo radny wojtex obetnie stawke godzinową na 3,60..
~tok 10-05-2013 21:26
to poco bylo likfidowac wojewodztwo jeleniogorskie zeby teraz tworzc aglomeracje pamientam mowe politykow im mniej wojewodztw tym latwiej pozyskiwac pieniondz czli znowu zrobiono ludzi w balona
~to proste 10-05-2013 23:38
Trochę już żyjemy w Eurokomunie i można by się wreszcie nauczyć tego. Kiedyś małym województwom dawał Gierek w imieniu innej komuny. Teraz, w "nowej perspektywie budżetowej" Bruksela chce dawać w ramach owego cudownego ZITu. Jeżeli region, który żadną aglomeracją nie jest, załapie się na te środki, tym lepiej dla niego. Świadczy to też, że lobby regionalne załapało temat i może coś z tego się wykręci, a oczywiście przy okazji lobby się wypromuje - taki koszt polityczny i nie ma co utyskiwać. Trzeba tylko pilnować by kasa nie poszła na "wyborczą kiełbasę".
~ 10-05-2013 23:42
Ad.~w13. W 1998 r. indywidualiści Czernow, Zawiła, Matusiak i Kusiak mieli gówno do powiedzenia, a jeżeli nawet to ich głos nie był wart funta kłaków. Akcja Wyborcza Solidarność to była niewyobrażalna siła. Ugrupowanie polityczne sprawujące władzę w Polsce w 1997 r. - 2001 r., którego założycielem był szef "Solidarności" Krzaklewski /ksywa Mussolini/. W 1997 wygrali w cuglach wybory do Sejmu i Senatu i samodzielnie utworzyli rząd. AWS zapoczątkował tragedię gospodarczą kraju nie tylko likwidując województwa. AWS przyczynił się do wyhamowania wzrostu gospodarczego, przy jednoczesnym wzroście deficytu budżetowego i tzw dziury Bauca. To wtedy zaczęły padać jak muchy raczkujące firmy z kapitałem polskim. Doświadczyłem tego na własnej skórze.
~pytajnik 12-05-2013 10:47
A kto to jest Matusiak?
~gość II 12-05-2013 15:59
do 23.42, zapominasz że wszystkie cztery reformy opracowano za czasów SLD - PSL, AWS tylko je wprowadziła w życie, czyli wina leży też po stronie postkomunistów. Co do obecnej sytuacji Jeleniej Góry, to odpowiadają za nią ludzie z układu PO - SLD, fatalnie rządzący od 20 lat. Jakoś inne miasta, mniejsze co nigdy wojewódzkimi nie były lepiej prosperują.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group