Środa, 22 marca
Imieniny: Bogusława, Katarzyny
Czytających: 8010
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Jest kolejna nominacja

Środa, 7 kwietnia 2021, 11:03
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Jest kolejna nominacja
Fot. KM PSP JG
Jeleniogórscy strażacy podjęli wyzwanie rzucone przez Pogotowie Ratunkowe i we wtorek (5.04) udali się do Wałbrzycha, aby oddać krew i osocze. Akcja pod hasłem BezKresni Challenge rozwija się, a strażacy nominowali do szlachetnego gestu Urząd Miasta Jeleniej Góry.

Celem akcji jest organizacja kursów specjalnie przygotowanego busa do RCKiK w Wałbrzychu z osobami, reprezentującymi dany podmiot i podejmującymi tym samym wyzwanie, polegające na oddaniu osocza lub krwi pełnej. Pierwszy kurs odbył się we wtorek (30.03), a busa wypełnili pracownicy Pogotowia Ratunkowego w Jeleniej Górze.

RCKiK jest bardzo wdzięczne każdej osobie, która oddaje krew, ale też bardzo osobom, które to promują. Jesteśmy wdzięczni inicjatorom challenge'u - mówiła podczas konferencji prasowej inaugurującej akcję, Natalia Kozdrowiecka z RCKiK. - W czasie pandemii osocze jest bardzo potrzebne. Może je oddać osoba pełnoletnia, do 60. roku życia, a za zgodą lekarza do 65. roku życia, która waży więcej niż 50 kg. W przypadku ozdrowieńców musi minąć 14 dni od końca izolacji oraz pozytywny test lub wynik na przeciwciała - dodała N. Kozdrowiecka przypominając, że każda osoba (również indywidualnie) może się ponadto zgłosić do Wałbrzycha lub jeleniogórskiego szpitala, aby oddać osocze.

Aby akcja mogła być realizowana, organizacje połączyły siły i liczą na pozytywny odzew wielu instytucji. Caritas użyczył busa, RCKiK pokrywa koszty transportu, a Pogotowie koordynuje akcję i zapewnia kierowcę, który co tydzień będzie jeździć do Wałbrzycha z 6 ochotnikami, reprezentującymi dane organizacje.

Sprawa zachorowań na covid-19 jest nam bardzo dobrze znana, bo nasi podopieczni tę chorobę przechodzili. Dołączenie się poprzez busa jest dla nas bardzo ważne i cieszę się, że możemy w tym uczestniczyć - wyznał ks. Robert Serafin, dyrektor Caritas Diecezji Legnickiej.

Akcja „BezKresni” zainicjowało w 2018 r. Karkonoskie Stowarzyszenie Edukacyjne z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 75. rocznicy Krwawej Niedzieli na Wołyniu. Inicjatywa ta inspirowana jest wieloma społecznymi zrywami serc Polaków, niosącymi ze sobą piękne idee, a przy tym bierze sobie za cel kultywowanie pamięci o wielowiekowej tradycji Kresów dawnej Rzeczpospolitej oraz rekordową zbiórkę osocza i krwi, tak potrzebnych każdego dnia, a szczególnie w okresie wakacji oraz trwającego stanu epidemii - podkreśla M. Gierus, inicjator BezKresnych.

Jako pierwsi wyzwanie podjęli pracownicy Pogotowia Ratunkowego w Jeleniej Górze, którzy następnie nominowali strażaków.

Twoja reakcja na artykuł?

5
56%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
11%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
11%
Złości
2
22%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ilu powinno być posłów w Sejmie?

Oddanych
głosów
695
maksymalnie 150
83%
od 151 do 459
7%
460 jak obecnie
6%
od 461 do 599
0%
600 i więcej
4%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group