Piątek, 27 maja
Imieniny: Jana, Juliusza
Czytających: 2537
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Powiat: Jest już nowy budżet

Czwartek, 19 grudnia 2019, 6:01
Aktualizacja: Piątek, 20 grudnia 2019, 14:15
Autor: WAC
Powiat: Jest już nowy budżet
Fot. WAC
Wyjątkowo wcześnie, bo już wczoraj (18.12) Rada Powiatu Jeleniogórskiego uchwaliła budżet na 2020 rok.

Sesja budżetowa Rady Powiatu Jeleniogórskiego rozpoczęła się od bardzo miłego, świątecznego akcentu. Był nim minikoncert jaki wykonały dla radnych dzieci z podlegającego powiatowi Domu Dziecka im. Marii Konopnickiej w Szklarskiej Porębie. Wychowankowie placówki w ten sposób chcieli podziękować im za życzliwość oraz wielkie serce okazywane nie tylko przy okazji świąt. Przewodniczący rady Eugeniusz Kleśta złożył też podziękowanie za długoletnią współpracę byłej sekretarz powiatu Ewie Gralik - Żmudzińskiej.

Najważniejsza część sesji poświęcona była uchwaleniu budżetu Powiatu Jeleniogórskiego na 2020 rok. Projekt dokumentu przedstawił starosta jeleniogórski Krzysztof Wiśniewski. Zaplanowane dochody powiatu to ponad 69,4 miliona złotych, zaś wydatki to 71 milionów. Deficyt budżetu w wysokości 1,6 miliona złotych ma zostać pokryty z wolnych środków pozostałych z lat ubiegłych. Większość zaplanowanych w budżecie inwestycji dotyczy infrastruktury drogowej, choć nie zapomniano też o realizacji zadań w jednostkach podległych powiatowi. Jedną z takich inwestycji ma był pierwszy etap termomodernizacji Domu Wczasów Dziecięcych w Szklarskiej Porębie.

W krótkiej dyskusji, która poprzedziła głosowanie nad projektem budżetu, pozytywne opinie na jego temat wyrazili przedstawiciele klubów tworzących większość rządzącą powiatem, czyli Bogusław Chodak z PiS oraz Maciej Gałęski z „Razem dla Regionu”. Bardziej krytyczny wobec planu wydatków i dochodów był Mirosław Górecki z PO. Wyrażał on zastrzeżenia wobec zbyt niskich, jego zdaniem, nakładów jakie ma zamiar przeznaczyć powiat na inwestycje. Ostatecznie w głosowaniu za przyjęciem budżetu opowiedziało trzynastu radnych, dwoje było przeciw (M. Górecki i Anna Konieczyńska), a troje wstrzymało się od głosu.

To dobry budżet, rozwojowy i proinwestycyjny – mówi starosta K. Wiśniewski. - Już w tym roku udowodniliśmy, że potrafimy pozyskiwać środki ze źródeł zewnętrznych. Przypomnę, że konto powiatu zasiliło w ten sposób około 15 milionów złotych, przeznaczonych na inwestycje. Dobrym przykładem takiego zadania jest remont drogi Gruszków – Strużnica. Po raz pierwszy zostało ono sfinansowane dzięki współpracy czterech podmiotów: powiatu jeleniogórskiego, gminy Mysłakowice, Lasów Państwowych i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. W imieniu Zarządu Powiatu pragnę obiecać, że w 2020 roku nie zwolnimy tempa - zapewnia starosta.

Twoja reakcja na artykuł?

12
55%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
5%
Nudzi
2
9%
Smuci
1
5%
Złości
6
27%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group