Niedziela, 19 września
Imieniny: Konstancji, Teodora
Czytających: 3822
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Jeleniogórzanie zjednoczeni w żałobie

Poniedziałek, 2 stycznia 2017, 20:59
Aktualizacja: Czwartek, 19 stycznia 2017, 17:58
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Jeleniogórzanie zjednoczeni w żałobie
Fot. Przemek Kaczałko
Łzy i ogromny smutek towarzyszyły przyjaciołom i znajomym nastolatek, które w tragicznych okolicznościach zginęły w wyniku bezmyślności pijanego szaleńca w sylwestrową noc. Na mszę św. w intencji 16–letniej Marysi i 14–letniej Sary przybyło wielu jeleniogórzan, którymi wstrząsnęły dramatyczne informacje.

- Może oni sobie na Ukrainie jeżdżą i nikt im za to nic nie robi. To jest córka naszej dobrej znajomej i jest wielki żal, co się w tym kraju dzieje. Sam jestem kierowcą i za takie coś powinni karać jak za morderstwo 25 lat czy dożywocie oraz za współudział jak ktoś wsiada do auta z pijanym kierowcą - wyznał pan Adam. - Znałem Sarę, mamę bardzo dobrze znam i ojca - to jest dramat, naprawdę ciężko. Jesteśmy cały czas w kontakcie z rodziną – dodał jeleniogórzanin. - Integrujemy się z rodziną, znajomymi. Znaliśmy tatę i mamę, więc chcieliśmy uczcić pamięć obu dziewczynek. Rodzice są tak załamani, że nawet sobie nie wyobrażam co oni w tym momencie czują, do nich to pewnie jeszcze nie dotarło – powiedziała pani Sylwia.

- Dobrze, że potrafimy być razem. Jesteśmy w stałym kontakcie z rodziną, przyjaciółmi, szkołami. W tej sytuacji nigdy się nie da zrobić wszystkiego, ale staramy się – powiedział prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła. - Jak można po pijanemu wsiadać w auto i jechać z prędkością 100 km/h, przecież to jest zbrodnia! Równie dobrze można na oślep strzelać z karabinu – mówił Marcin Zawiła.

Wśród opinii publicznej pojawia się wiele słów krytyki pod kątem narodowościowym, ale nie brakuje też głosów, że nasi rodacy również prowadzą auta po spożyciu alkoholu. - Niezależnie od kraju każdy mógł się napić, równie dobrze mógł to być Polak – przyznał jeden z młodych ludzi. - To była moja przyjaciółka, od podstawówki ją znałem. Odeszła tak szybko, to dla mnie szok. Teraz będę cały czas chodził do kościoła i modlił się za obie dziewczyny – mówił Daniel z Gimnazjum Nr 4. - Nie wierzę, że zabraknie jej w szkolnej - Wtedy, gdy witaliśmy nowy rok, gdy strzelane były petardy i fajerwerki, gdy podchodziliśmy do siebie nawzajem z życzeniami zdrowia, pokoju i miłości, one właśnie przechodziły przez próg śmierci – mówił do wiernych ks. Bogdan Żygadło podczas dzisiejszej mszy w jeleniogórskiej Bazylice Mniejszej. - Dobrze, że tu jesteście. Dobrze, że w tej jedności zgromadziliśmy się, by solidaryzować się z najbliższymi, a właściwie to my wszyscy jesteśmy tymi najbliższymi, bo to jest w naszym mieście, bo to przecież jedna wielka rodzina – dodał proboszcz odczytując również list od Biskupa Legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego, który w liście złożył wyrazy współczucia rodzinie i mieszkańcom.

Nastolatki były uczennicami III Liceum Ogólnokształcącego im. Jędrzeja Śniadeckiego oraz Gimnazjum Nr 4 im. Noblistów Polskich. W intencji młodych jeleniogórzanek modlili się koledzy i koleżanki ze szkolnych ławek, dyrektorki obu szkół, znajomi i przyjaciele z Karkonoskiego Hufca ZHP, grupy teatralnej STA-ART, a także przedstawiciele władz miasta oraz wielu jeleniogórzan, którzy poruszeni byli tragedią jaka rozegrała się tuż przed północą przy ul. Sobieskiego.
ławce – dodała Natalia, koleżanka Sary.

Marysia była harcerką, grała również w młodzieżowym teatrze grupy STA-ART Teatru Odnalezionego. Wielu miłośników sztuki zapewne widziało ją podczas 34. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych, gdzie była wolontariuszką. - Grałyśmy razem w teatrze przez półtora roku. Była świetną koleżanką, bardzo miłą osobą, która zawsze była bardzo chętna do pomocy wszystkim. Do większości z nas to nie dociera, że już jej nie zobaczymy – mówiła Julia.

Głęboki żal, smutek, łzy i poczucie niesprawiedliwości wypełniały zgromadzonych w Bazylice Mniejszej Erazma i Pankracego. Prezydent Jeleniej Góry ogłosił dzisiaj (2.01) w południe trzydniową żałobę na terenie miasta. Wkrótce poinformujemy o terminie pogrzebu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (41) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group