Poniedziałek, 3 października
Imieniny: Teresy, Jana
Czytających: 6980
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Jeleniogórzanie mają „Ciśnienie na życie”

Piątek, 24 października 2014, 8:48
Aktualizacja: Niedziela, 26 października 2014, 12:04
Autor: Org
Jelenia Góra: Jeleniogórzanie mają „Ciśnienie na życie”
Fot. Organizator
Ponad pół tysiąca jeleniogórzan zbadało się podczas kampanii „Ciśnienie na życie”. Każdy, kto odwiedził specjalnego busa, mógł bezpłatnie zmierzyć ciśnienie tętnicze krwi oraz zbadać wiek swojego serca za pomocą innowacyjnej aplikacji.

Na przełomie 16. i 17. października mieszkańcy Jeleniej Góry mieli okazję sprawdzić, czy problem nadciśnienia dotyczy także ich. Na wszystkich chętnych w specjalnie przystosowanym busie kampanii „Ciśnienie na życie” czekała wykwalifikowana ekipa pielęgniarek, która po przeprowadzeniu badania interpretowała wynik oraz udzielała fachowych porad z zakresu profilaktyki schorzeń układu krążenia. Prawidłowa wartość ciśnienia tętniczego powinna mieścić się w przedziale pomiędzy 120/80 - 139/89 milimetrów słupa rtęci (mm Hg). Wynik pomiaru, który przewyższa normę, może być pierwszym sygnałem pogarszającego się stanu zdrowia i wymaga konsultacji z lekarzem.

Ponadto organizatorzy kampanii „Ciśnienie na życie” za pomocą specjalnie przygotowanej aplikacji, prowadzą badanie przesiewowe, dzięki któremu mieszkańcy Jeleniej Góry mogli sprawdzić, ile lat mają ich serca. Okazało się, że wiek serca co 5 przebadanej osoby przekroczył wiek metrykalny średnio o 8 lat. Co to znaczy?

Aplikacja „Wiek serca” pozwala stwierdzić, czy u pacjenta istnieje zwiększone ryzyko zachorowania na zawał serca lub udar mózgu. Występuje ono wtedy, gdy obliczony wiek serca jest wyższy od wieku metrykalnego. – Na szczęście wiek serca można obniżyć! Może to uczynić każdy, kto zmieni dietę i styl życia na bardziej zdrowy oraz w razie potrzeby będzie skutecznie leczył tzw. czynniki ryzyka zawałów serca i udarów mózgu, takie jak nadciśnienie tętnicze, wysoki cholesterol, otyłość, cukrzyca, palenie, brak aktywności fizycznej i stres – wymieniają organizatorzy akcji.

Kampania „Ciśnienie na życie” ma na celu przekonanie Polaków do dbania o swoje zdrowie, szczególnie w kontekście zdarzeń kardiologicznych. Jak pokazało badanie NATPOL 2011, aż co trzeci dorosły Polak ma nadciśnienie tętnicze krwi. - Brak profilaktyki sprawia, że jesteśmy diagnozowani zbyt późno i często rozpoczynamy leczenie dopiero po ciężkim zdarzeniu kardiologicznym – zawale serca czy udarze niedokrwiennym mózgu. Tymczasem kontrolując regularnie ciśnienie tętnicze krwi, możemy wykryć nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu sercowo-naczyniowego na etapie, kiedy objawy choroby są jeszcze niewielkie i mogą być skutecznie opanowane – dodają organizatorzy akcji.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group