Czwartek, 13 sierpnia
Imieniny: Diany, Heleny
Czytających: 6255
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jeleniogórskie cmentarze zadbane

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 6 października 2015, 10:22
Aktualizacja: 10:28
Autor: MPGK
Fot. MPGK
Kilkadziesiąt tysięcy złotych wydało w tym roku Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej na naprawy i remonty na jeleniogórskich cmentarzach. Do końca 2015 roku firma przeprowadzi jeszcze kilka drobnych inwestycji.

Na nowym cmentarzu przy ul. Sudeckiej wykonano renowację drzwi do kaplicy oraz uszczelniono w niej okna. W kaplicy na cmentarzu przy ul. Krośnieńskiej naprawiono dach. Na starym cmentarzu przy ul. Sudeckiej odbudowano zniszczone i niebezpieczne, zwłaszcza dla starszych, schody obok symbolicznego grobu Sybiraków i Polaków - ofiar sowieckiego totalitaryzmu.

MPGK na starym cmentarzu przy ul. Sudeckiej zbudowało także dwie studnie chłonne. Dzięki temu nawet po dużych ulewach woda nie zbiera się już na cmentarnych alejach. Część z nich otrzymała również nową asfaltową nawierzchnię. Bieżące naprawy objęły w tym roku płot starego cmentarza. Aby odwiedzający największą w Jeleniej Górze nekropolię czuli się bezpiecznie, przeprowadzono wycinkę spróchniałych i uschniętych gałęzi. Dzieje się tak każdego roku. MPGK naprawiło także komin w biurach cmentarzy - przy ul. Sudeckiej. Na cmentarzu w Sobieszowie wyznaczono miejsca na pochówki urnowe.

Być może jeszcze w tym roku wycięte zostaną drzewa rosnące bezpośrednio przy bramie wejściowej na cmentarz w Sobieszowie. W planach na przyszły rok znalazła się natomiast renowacja wieżyczki kaplicy na starym cmentarzu przy ul. Sudeckiej oraz dalsze odnawianie asfaltu na alejach. Dwie aleje utwardzone zostaną na nowym cmentarzu przy tej samej ulicy.

Raz w miesiącu pracownicy MPGK wystawiają na 50 grobach informacje o konieczności dokonania za nie stosownych opłat.

Jeleniogórskie MPGK administruje czterema cmentarzami. Na co dzień opiekuje się nimi 11 pracowników. Rocznie na cmentarzach przeprowadzanych jest około 800 pogrzebów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14) Dodaj komentarz

~ 6-10-2015 11:37
Ciekawa jestem ile jeszcze lat na starym cmentarzu będą stały suche do korzeni i oznaczone do wyciecia drzewa? Mam nadzieję, że nie do czasu tragedii.
~..... 6-10-2015 13:26
A ja jestem ciekawy kiedy za łańcuszki,nie legalne ogrodzenia,ławki na przejściach między grobami wprowadzi się dodatkowe opłaty są rejony gdzie do grobu nie można się dostać same ogrodzenia a przecież żywym miejsc na cmentarzu się nie sprzedaje.
~//// 6-10-2015 13:29
Drzewa na starym cmentarzu to naprawdę dramat przy grobie na który chodzę to tylko patrzeć kiedy mnie przgniecie.
~ 6-10-2015 15:31
A ja muszę pochwalić MPGK za rządów nowego prezesa. Zauważam wiele zmian na lepsze. Faktycznie panuje większy porządek, uporządkowano nawet parking od ulicy Skowronków.
~mich 6-10-2015 16:03
Kiedy na nowym cmentarzu zostaną usunięte lub naprawione , okropne , skorodowane, zdewastowane nie świecące latarnie.
~vg 6-10-2015 16:04
Na starym cmentarzu w Cieplicach teraz to dopiero widac jaki jest porządek az miło popatrzeć Nowy Dozorca nowe zmiany brawo ,jedyne co powinni zabronić łańcuchów wkoło grobów !
MALKONTENT 6-10-2015 16:09
Mam pytanie o nadzór nad prawidłowym działaniem strony internetowej o naszych cmentarzach i kiedy w końcu zdjęcia nagrobków będą przypisane poprawnie do danych zmarłego ,to po pierwsze a po drugie dlaczego nie wszyscy zmarli są ujęci w ewidencji ?? służę ewentualnie przykładami !! Może skontrolować odpowiedzialnego pracownika ? za coś kasę przecież bierze
~kozi 6-10-2015 17:45
Wreszcie ostatnie dwa lata widac planowe dbanie o cmentarze,Stary,Nowy,Sobieszow.Jeszcze troche,krok po kroku i bedzie jeszcze lepiej,poznaczne kwartaly ,lepsze dojscia.Widac,ze ktos planuje i realizuje.Oby tylko miasto na to dawalo pieniadze regularnie,bo jak znow na lata nie bedzie poprawiania,to potem piramida kosztow i problemy. W koncu to groby naszych najblizszych .
~ 6-10-2015 20:38
Po co miasto ma dawać jeszcze pieniądze, skoro mają 800 pogrzebów rocznie, a za każdy kasują pewnie kilkaset zł, do tego opłaty za wjazd, za sprzedane grobowce to daje kilkaset tysięcy rocznie, a na utrzymanie cmentarzy wydają kilkadziesiąt.
~upa 6-10-2015 22:28
Czy to nie jest wymowne, że w tej mieścinie zadbane są tylko cmentarze?
~... 7-10-2015 0:07
Wszyscy mający zastrzeżenia: Zwróćcie się do partii rządzącej, bo przecież nawet cmentarz jest obstawiony z politycznego nadania. Szczegóły dla zainteresowanych do znalezienia bez trudu w internecie. Za tzw. ''komuny'' obywatel, który się zwrócił do partii, zazwyczaj mógł liczyć na pomoc. Może i teraz tak będzie :) Tylko się pospieszcie- po wyborach może być różnie:)
~zaboberek 7-10-2015 9:16
do |~v g|. Również chcę wyrazić swoje zadowolenie z porządków na cmentarzu przy ul. Jagielońskiej.Cieszy mnie,że administracja dba o zbieranie liści.Mam tylko jedno zastrzeżenie,w ubiegłym roku była dokonywana przecinka i wycinka drzew,tylko dlaczego nie doprowadzono jej do końca?Jest jeszcze tyle drzew,które należałoby prześwietlić i usunąć część gałęzi zagrażających i żywym i pomnikom.
~Anoniminus 7-10-2015 13:50
Nowy cmentarz na ul. Sudeckiej został oddany do użytku w 1993r. Alejki wyposażono w oświetlenie "elektryczne". Po ok 3 latach klosze zostały rozbite, kable zamontowane w słupkach rozkradzione. I tak jest do tej pory. Nikt palcem nie kiwnie. Należy albo wyremontować, albo też usunąć straszące kikuty. Oświetlenie jest czynne tylko przy kaplicy. Po ponad 20 latach należało by uzupełnić żwirowe alejki, które zostały wypłukane przez wodę opadową. Udrożnić studnie. No i co jakiś czas zgrabić i posprzątać.
~mieczko 7-10-2015 22:50
ciekawe kiedy podetną choćby dolne gałęzie choinek rosnących na Nowym cmentarzu i zrobią porządek z rozrastającymi się korzeniami, które niszczą i przewracają groby?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group