Wtorek, 4 października
Imieniny: Rozalii, Franciszka
Czytających: 2624
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra/Goerlitz: Jeleniogórski teatr jedzie z "Czarną maską" do Goerlitz

Czwartek, 3 maja 2012, 7:56
Aktualizacja: 7:58
Autor: red
Jelenia Góra/Goerlitz: Jeleniogórski teatr jedzie z "Czarną  maską" do Goerlitz
Fot. Archiwum Teatru im. Norwidabobryl
Teatr im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze został zaproszony przez Saksoński Oddział Stowarzyszenia Niemieckich Scen (Landesverband Sachsen im Deutschen Bühnenverein) do udziału w 7. Saksońskich Spotkaniach Teatralnych. Teatr im. Cypriana Kamila Norwida wystąpi 8 maja o godz. 19.30 w Teatrze w Görlitz i zaprezentuje w ramach Spotkań spektakl pt. „Czarna maska” Gerharta Hauptmana w reż. Bogdana Kocy.

Przedstawienie będzie prezentowane w ramach odbywającego się w 2012 roku przeglądu teatrów pod hasłem „Przed wschodem słońca – Gerhart Hauptmann i dramat społeczny”. Festiwal jest wspaniałą okazją do wystawienia dzieł Hauptmanna, a jego założeniem jest pokazanie aktualności dzieła Noblisty. Jeleniogórski spektakl w reż. Bogdana Kocy jest polską prapremierą tej sztuki, i jedyną, po drugiej Wojnie Światowej, realizacją teatralną tego niezwykłego dramatu.

Po premierze spektaklu w 1929 r …
Kurtyna po przedstawieniu „Czarnej maski” opadła. Burza oklasków rozbrzmiewała w budynku teatru, coraz głośniejsze stawały się okrzyki żądające pojawienia się poety, który zasiadając w swojej lewej loży z natężoną uwagą śledził przebieg akcji na scenie... na premierze nie zabrakło młodzieży, której zależało aby okazać wielkiemu poecie Niemiec swe przepełnione respektem uwielbienie. Gerhart Hauptmann podniósł głowę, a w ciągu kilku sekund przez jego surowe rysy przemknął radosny uśmiech: z pewnością czuł wdzięczność, gdyż ten okrzyk młodzieży być może więcej musiał znaczyć niż uznanie ze strony pokolenia, któremu przewodniczy... Komu znany jest Gerhart Hauptmann ten wie, iż zawsze podążał śladami ludzi młodych, ponieważ on sam pozostał młody zarówno na płaszczyźnie fizycznej jak i duchowej... ponieważ zawsze podążał z ludźmi młodymi oraz nigdy nie sprzeniewierzył się swojej przyszłości [...]

...Pisał Viktor Hahn w artykule pt.”Gerhart Hauptmanns Kritik”, „Neues Wiener Journal”, 5.12.1929 r.
Po premierze krytycy uznali, że „Czarna maska” należy do najbardziej klasycznych dramatów Hauptmanna, bowiem tkwi w niej „pewna synteza pomiędzy naturalistycznym popędem życiowym, a najgłębszą wiedzą o immanentnych prawach rządzących dramatem, a jakiej jeszcze nigdy nie udało mu się osiągnąć w lepszej formie.”

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group