Sobota, 15 czerwca
Imieniny: Jolanty, Witolda
Czytających: 9681
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Jelenia Góra biało–czerwona

Sobota, 11 listopada 2017, 15:20
Aktualizacja: Poniedziałek, 13 listopada 2017, 6:47
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Jelenia Góra biało–czerwona
Fot. Przemek Kaczałko
Bez względu na wiek, płeć, przekonania polityczne czy światopogląd mieszkańcy Jeleniej Góry i okolic świętowali dzisiaj (11.11) wspólnie 99. rocznicę odzyskania niepodległości. Miejskie uroczystości tradycyjnie rozpoczęły się na Placu Ratuszowym, skąd przemaszerowano pod Kościół Łaski, aby złożyć kwiaty pod pomnikiem.

Niemal każdego dnia Polacy są „faszerowani” podziałami politycznymi, jednak są momenty, w których bez względu na poglądy mogą i powinni być razem. Jednym z takich dni jest Narodowe Święto Niepodległości, kiedy najlepiej widać, że przykładem świecą przede wszystkim dzieci i młodzież, bo bezgranicznie kochają swój kraj. Konkursy muzyczne, zawody sportowe i wiele innych inicjatyw, które w ostatnich dniach realizowane są w Jeleniej Górze dają wiarę, że jest nadzieja w młodym pokoleniu. Podczas miejskich uroczystości zarówno władze miasta, jak i przedstawiciele przeciwnego obozu politycznego podkreślali, że niepodległość jest okazją do świętowania dla wszystkich Polaków. Jednak poza odświętnymi frazesami, na co dzień, słowa nie idą w parze z działaniem.

To właśnie młodzież podkreślała dumę z bycia Polakami. - Dzięki ludziom, którzy walczyli o naszą wolność możemy teraz robić, co robimy – mówiła Oliwia Wędzonka, harcerka z Karpacza. - Odzyskaliśmy niepodległość i gdyby nie nasi dziadkowie, pradziadkowie, nie wiadomo jak wyglądałaby Europa, Polska. Czy w ogóle istniałaby Polska. Czuję się dumny mogąc stać tutaj, będąc Polakiem i obchodząc to święto – wyznał jeden z harcerzy Adam Kozłowski.

Przewodniczący Rady Miejskiej wspominał Przedszkolny Przegląd Twórczości Patriotycznej, który odbył się dzień wcześniej w Sobieszowie. - Tam dzieci w bardzo prostych słowach wyjaśniały to, co jest istotne. W tym święcie każdy znajdzie coś dla siebie i jest to dla nas wszystkich, bez względu na poglądy czy doświadczenia życiowe – mówił Konrad Sikora, który życzył mieszkańcom spokojnego i radosnego przeżywania tego szczególnego dnia.

Prezydent Jeleniej Góry, który z wykształcenia jest historykiem, w swoim wystąpieniu podkreślał, że Piłsudski, Dmowski czy Witos mieli różne poglądy, ale potrafili się zjednoczyć w walce o niepodległość. O pielęgnowaniu pamięci o naszej historii mówiła też podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji. - To jest radosne święto – trzeba mówić prawdę o naszej historii i budować świadomość historyczną. Każda taka uroczystość ma duże znaczenie i dlatego jestem dzisiaj z jeleniogórzanami – powiedziała Marzena Machałek. - Ojczyzna jest jedna i powinniśmy pamiętać o słowach Józefa Piłsudskiego, który mówił, że to źle, kiedy Polska jest podzielona. W sprawach najistotniejszych, powinniśmy pracować razem. Niestety Polska jest podzielona, jeszcze musi budować swoją tożsamość, która nie będzie oparta na pedagogice wstydu, tylko na dumie z tego, że się jest Polakiem – dodała wiceminister.

Po złożeniu kwiatów część uczestników udała się na mszę w intencji Ojczyzny.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (43)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
870
Tak, regularnie
24%
Tak, od czasu do czasu
37%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
14%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
25%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Można płacić... okiem
 
Rozmowy Jelonki
Od lat wnioskujemy o rondo w tym miejscu
 
Aktualności
Wina na Placu Ratuszowym
 
Aktualności
Motyle w Sobieszowie
 
Aktualności
Przejazd ekspresówką jeszcze w wakacje
 
10 pytań do...
Moje ulubione jedzenie to... pyry z gzikiem
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group