Miłków: Jedyny taki triatlon – Górski Triathlon Miłków dla dzieci i dorosłych

Piątek, 28 sierpnia 2015, 12:34
Aktualizacja: 12:41
Autor: Organizator
Pierwsza edycja Górskiego Triathlonu Miłków dla dzieci i dorosłych, która odbyła się w niedzielę, 23 sierpnia 2015 r., dobiegła końca. Jedenastu zawodników rywalizowało na dystansie ¼ IM 950/43/10 (różnica wzniesień +/– 1033 m). Najmłodsi natomiast walczyli o zwycięstwo na terenie zamkniętym (camping Wiśniowa Polana w Miłkowie).

Dzieci przepłynęły dystans 50 m w basenie pod okiem ratowników WOPR- u, jazdę pokonały na rowerach biegowych – odpychankach oraz MTB, a biegi odbyły się na stadionie – w zakresie wzroku organizatorów i rodziców.

Pogoda sprzyjała. Ciepłe promienie słońca rozgrzewały małych pływaków tuż po wyjściu z rześkiej wody. Najmłodszym zawodnikom towarzyszyli rodzice, którzy ze sportowym zacięciem motywowali i wspierali swoje pociechy. W niektórych chwilach ich pomoc okazywała się niezbędna, szczególnie, gdy któremuś z małych triathlonistów zdarzyło się zapomnieć, którędy wychodzi się z basenu. Albo, że po pływaniu trzeba czym prędzej wsiąść na rower. Starsze dzieci znakomicie radziły sobie bez pomocy dorosłych. Dla nich była to wspaniała przygoda, próba sił i charakterów. Znakomicie zniosły rywalizację i choć największym wyzwaniem była walka z własną słabością, to być może niejeden z uczestników zawodów w przyszłości postawi sobie za cel zostać następcą Gordona Hallera, pierwszego Ironmana w historii.

Wśród dziewcząt w wieku 0-8 lat na pierwszym miejscu uplasowała się Zofia Maj, drugie miejsce zdobyła Aleksandra Węglewska, a trzecie Karolina Szyc. W kategorii dziewcząt w wieku 9-15 pierwsze miejsce wywalczyła Nadia Janecka. W kategorii 0-8 chłopców na podium stanęli: Oskar Barczyński (I miejsce), Konstanty Trusewicz (II miejsce) oraz Nikodem Trusewicz (III miejsce). Zwycięzcami w kategorii 9-15 chłopców zostali: Jan Reizer (I miejsce), Olivier Barczyński (II miejsce) oraz Tymon Nowak (III miejsce).

Dorośli pływali na dystansie 950 m. w tym roku w otwartym 50 m. basenie (mieli dowolność startu w piance lub bez). Na rowerze pokonali dystans 42,5 km. (różnica wzniesień +/- 720m.) po szosie w terenie górskim (kultowy podjazd pod Zachełmie i Przesiekę), przy ruchu otwartym na oznakowanej trasie. Bieg odbył się na dystansie 10 km z różnicą wzniesień 313 m. w górzystym, przełajowym terenie (trasa znana z III Lajtowego biegu dookoła Miłkowa).

Pierwsze miejsce zdobył Michał Nawracaj, czas końcowy 02:32:00, na drugiej pozycji uplasował się Kacper Żmuda (02:32:30). Trzecie miejsce zajął Przemysław Zieliński (02:52:01).Wśród pań pierwsze miejsce zdobyła Katarzyna Kassolik- Barczyńska z czasem końcowym 04:02:13.

Wszyscy uczestnicy pierwszej edycji Górskiego Triathlonu Miłków dla dzieci i dorosłych zasługują na uznanie. „Triathlon to dla wielu osób szansa na udowodnienie sobie, że się jest coś wartym. I chodzi tu o wartość obiektywną w sposób namacalny we współczesnym świecie, tak bardzo opartym na autoprezentacji i stwarzaniu pozorów” – stwierdził jeden z zawodników – „ Na pewno wrócę tu za rok, jeśli to powtórzycie. Niesamowite krajobrazy i świetna atmosfera”- dodał.

Pomysłodawcą i organizatorem imprezy jest Bartłomiej Węglewski. Współorganizatorami są : Krzysztof Wiśniewski, Mateusz Górecki. Pomiarem czasu zajęli się Roman i Michał Zachariasiewicz. Zabezpieczeniem tras zajęli się strażacy z OSP w Miłkowie i wolontariusze ze Stowarzyszenia Przyjaciół Miłkowa. Zabezpieczenie medyczne zapewnił Jarosław Przybylski.