Piątek, 24 września
Imieniny: Gerarda, Teodora
Czytających: 4269
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wrocław: Jedyna taka noc z zarzuelą

Poniedziałek, 13 czerwca 2016, 13:08
Aktualizacja: Czwartek, 30 czerwca 2016, 13:15
Autor: Biuro Prasowe ESK 2016
Wrocław: Jedyna taka noc z zarzuelą
Fot. Biuro Prasowe ESK 2016
500 wykonawców, blisko 30 tysięcy widzów i tylko jedna szansa, by zobaczyć wszystko na własne oczy. W sobotę 18 czerwca Opera Wrocławska wypełni Stadion Miejski wyjątkową feerią muzyki, śpiewu, światła i tańca. Superwidowisko „Hiszpańska noc z Carmen – Zarzuela Show” będzie jednym z najbardziej spektakularnych wydarzeń organizowanych w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

Przedstawienie przygotowane według koncepcji Ewy Michnik, dyrektor Opery Wrocławskiej, zostało oparte na fabule i muzyce legendarnej opery „Carmen” Georges’a Bizeta. Widzowie wraz z artystami przeniosą się do gorącej Sewilli tętniącej zarzuelą – niezwykle popularnym w krajach hiszpańsko-języcznych gatunkiem muzyki, zbliżonym do tradycyjnej operetki i współczesnego musicalu. Najpiękniejsze zarzuele zaprezentuje około 500-osobowy zespół artystów – wrocławskich i dolnośląskich muzyków, tancerzy i chórzystów, solistów Opery Wrocławskiej, a także artystów z Hiszpanii.

Od początku wyjątkowo
Przygotowania do widowiska przebiegały niestandardowo – rozpoczęły się bowiem już w 2013 roku i były realizowane poprzez 2 projekty: artystyczny i edukacyjny. W ramach drugiego z nich Opera Wrocławska w specjalnych konkursach wyłaniała najlepsze zespoły, które przez trzy lata brały udział
w warsztatach zarzueli, prowadzonych przez instruktorów tańca i śpiewu z Hiszpanii. W trakcie spektaklu towarzyszyć im będą m.in. specjalnie zaproszone hiszpańskie zespoły i artyści pochodzący z Madrytu oraz San Sebastian – miasta, które wspólnie z Wrocławiem pełni rolę Europejskiej Stolicy Kultury 2016. W sumie na wrocławskiej scenie pojawi się aż 12 chórów i zespołów wokalnych, 3 orkiestry i 8 zespołów tanecznych.

Hiszpańska muzyka, taniec i… konie
Na widownię zgromadzoną na wrocławskim stadionie czeka wiele niecodziennych atrakcji. Publiczność będzie mogła podziwiać imponujące dekoracje i barwne kostiumy, a także wyjątkowe efekty multimedialne i projekcje filmowe. Na scenie pojawią się też m.in. piękne konie andaluzyjskie ze stadniny Karoliny Wajdy, które w specjalnych strojach zatańczą do dźwięków muzyki flamenco. Oczywiście nie zabraknie klasycznych melodii znanych z „Carmen” – habanery, sequidilli oraz „Pieśni torreadora”.

Spektakl przygotowali wybitni realizatorzy polscy i hiszpańscy. Wyreżyserowali go wspólnie Waldemar Zawodziński, znany m.in. z realizacji superprodukcji operowych w Hali Stulecia, oraz Ignacio García, hiszpański reżyser specjalizujący się w spektaklach zarzueli. Kierownictwo muzyczne sprawuje Tomasz Szreder.

Przedstawienie będzie trwało 130 min., bez przerwy, i rozpocznie się o godzinie 22.00.

Dwa dni wcześniej, 16 czerwca, odbędzie się próba generalna widowiska. Opera Wrocławska zaprosiła na nią młodzież ze szkół specjalnych, ośrodków wychowawczych i domów dziecka, a także grupy wykluczone społecznie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group