Piątek, 23 lipca
Imieniny: Bogny, Brygidy
Czytających: 6211
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Jednostka wojskowa wróci „Pod Jelenie”?

Piątek, 1 kwietnia 2011, 8:25
Aktualizacja: Sobota, 2 kwietnia 2011, 8:06
Autor: Petr
JELENIA GÓRA: Jednostka wojskowa wróci „Pod Jelenie”?
Na placu ćwiczeń koszar Pod Jeleniami. Styczeń 2000 rok.
Fot. Archiwum
Z nieoficjalnej informacji, którą otrzymaliśmy z Departamentu Obrony Narodowej wynika, że w ramach najnowszych reform strukturalnych Wojsko Polskie ma zamiar przystąpić do procedury przywrócenia jednostek wojskowych w miastach pow. 70 tys. mieszkańców, w których jednostki te zostały zamknięte po roku 2002.

Czy w związku z powyższym winniśmy spodziewać się powrotu żołnierzy do Jeleniej Góry? To wielce prawdopodobne, gdyż nasze miasto nie tylko posiada populację większą niż wyrażona w liczbach przez DON, lecz także znajduje się w strefie przygranicznej – w tej zaś, obecność przynajmniej jednej jednostki resortu siłowego, sprawującego nadzór nad realizacją zadań obronnych w razie ewentualnych, międzynarodowych konfliktów zbrojnych jest co najmniej pożądana.

Pytanie tylko, gdzie wspomniana jednostka na powrót miałaby się znajdować? Jak twierdzi nasz informator, tam, gdzie kiedyś funkcjonowała najlepiej, mianowicie – „Pod Jeleniami”, tj. w obecnym kompleksie Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej w Jeleniej Górze przy ulicy Podchorążych oraz Lwóweckiej. W przypadku właśnie takiego scenariusza, studentom, którzy na dzień dzisiejszy uczą się (lub w najbliższej przyszłości chcieliby podjąć naukę) w którymś z wydziałów lub instytutów „Pod Jeleniami”, zostaną ponownie oddane do dyspozycji budynki dawnego Kolegium Karkonoskiego przy Szkole Podstawowej nr 7. Są też plany remontu nieużywanych i mocno zdewastowanych pomieszczeń szkoły na potrzeby uczelni.

– Kompleks „Pod Jeleniami” jest idealnym miejscem na „powrót wojska”. Zresztą, niemal od zawsze był to obiekt wojskowy i, moim zdaniem, zmiana jego charakteru nikomu na dobre nie wyszła. No ale być może uda się to jakoś naprawić. Armia musi mieć swoje trzy grosze w Jeleniej Górze, my, żołnierze, powinniśmy znowu stanowić integralną część jeleniogórskiej społeczności! – mówi z entuzjazmem nasz informator.

Bez wątpienia, zarówno kadra akademicka, jaki i „żacy” nie będą zadowoleni ze stanu rzeczy, który prorokuje nasz interlokutor. Tym bardziej, że kompleks „Pod Jeleniami” stał się niejako wizytówką stolicy Karkonoszy wśród braci studenckiej. Budynków niegdysiejszej jednostki i szkoły wojskowej, zrewitalizowanych i doskonale przygotowanych do celów kształceniowych mogą nam pozazdrościć i Wrocław, i Legnica, i Wałbrzych itd.

Czy z wizytówki akademickiej zostaną nici? Czy regały z indeksami i pomocami naukowymi na powrót zastąpią szafki na broń oraz kamasze? „Armia musi rozwijać się naszym wspólnym wysiłkiem”, czytamy na stronie DON. – Ok, ale czy naszym kosztem? No pewnie, studentom zawsze wiatr w cztery litery. Dajcie nas pod podstawówkę – kwituje z przekąsem student Damian Małecki. Władze KPSW nie chciały tej rewelacji komentować tłumacząc się brakiem jakichkolwiek oficjalnych wieści na ten temat.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (44) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group