Piątek, 12 lipca
Imieniny: Weroniki, Jana
Czytających: 10354
Zalogowanych: 46
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

: Jazda z jaskrą

Poniedziałek, 12 grudnia 2005, 0:00
Aktualizacja: Sobota, 31 grudnia 2005, 11:00
Autor: TEJO
 : Jazda z jaskrą
Fot. goral
Kierowcy, nawet jeśli poważnie chorują na oczy, nie muszą się z tego powodu obawiać utraty prawa jazdy. Ten dokument jest bezterminowy i nie podlega żadnej weryfikacji, także medycznej.

W mieście i okolicach za kierownicą siada wiele osób z poważnymi wadami wzroku, zmysłu odpowiedzialnego za właściwą i szybką reakcję przy prowadzeniu samochodów. - Bywają oni tak samo niebezpieczni jak ci ludzie, którzy kierują autem po wypiciu alkoholu - mówią policjanci drogowi z Jeleniej Góry.

Ilu jest takich kierowców, nie wiadomo. Lekarz nie może ujawnić swojej wiedzy na temat choroby pacjenta. Obowiązuje go zachowanie tajemnicy zawodowej oraz przestrzeganie ustawy o ochronie danych osobowych.

- Przyjmowałam pacjenta po siedemdziesiątce z poważnym ubytkiem wzroku na jednym oku i podejrzeniem jaskry. Zapytałam, czy ma prawo jazdy - mówi jedna z jeleniogórskich okulistek. Mężczyzna odpowiedział, że kierowcą jest od 40 lat. - Poradziłam mu, żeby dla własnego bezpieczeństwa i bezpieczeństwa innych użytkowników dróg zrezygnował z prowadzenia auta - dodaje lekarka. Ale człowiek uparł się, że będzie dalej siadał za kierownicą. Nasza rozmówczyni podkreśla, że spotkała się z wieloma przypadkami schorzeń, które jej pacjentów dyskwalifikują jako kierowców.

To, czy taki człowiek zrezygnuje z prowadzenia pojazdu, zależy tylko od niego. Bezterminowe prawo jazdy nie zobowiązuje go do żadnych badań kontrolnych, nawet jeśli otrzymał je 40 lat temu.

Do badań nie mogą zmusić chorych kierowców ani urzędnicy, ani policjanci.
- Nawet wówczas, kiedy taka osoba powoduje wypadek samochodowy. Jeśli jest nietrzeźwa, o zabraniu prawa jazdy i innych karach decyduje sąd. W przeciwnym przypadku nic nie możemy zrobić - usłyszeliśmy od policjantów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Co wolisz: kawę, herbatę czy wodę?

Oddanych
głosów
581
Kawa
39%
Herbata
23%
Woda
30%
Inny napój (np. sok, cola, mleko)
9%
 
Głos ulicy
Lotto – dwa zeta do przodu
 
Warto wiedzieć
Co zostało nam z chłopów pańszczyźnianych?
 
Rozmowy Jelonki
Do szkoły dopiero w wieku 12 lat
 
Kultura
Teatry uliczne – Teatr A z Gliwic
 
Kultura
Teatry uliczne – Clown Pinezka
 
Aktualności
Magia Karkonoszy w dwuminutowym filmie: Time Lapse, który zachwyca
 
Aktualności
Ulewa przeszkodzi w przedstawieniach?
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group