Czwartek, 18 czerwca
26°C Jelenia Góra
CZYTAJ RÓWNIEŻ
Wiadomości z miasta Przebudowa basenów na Sudeckiej - kolejny ważny krok Turystyka Wzniesienia wokół Jeleniej Góry Koszykówka Dziewczyny z Norwida piąte w Polsce Aktualności Ratownicy przejechali przez Jelenią Górę Pogoda W sobotę w Jeleniej Górze mogą być aż 33 stopnie!
reklamy

Jaruzelska i Hauptmann

Audio

Czytaj na głos

Autor: Stanisław Firszt 1 min czytania

Żona Wojciecha Jaruzelskiego była germanistką. Urodziła się w 1931 roku w Lublinie jako Halina Barbara Ryfa. Nic nie zapowiadało jej późniejszej kariery naukowej. W latach 50. XX wieku „była dziewczyną z wojskowego zespołu pieśni i tańca”.

reklamy

W 1955 roku, będąc już mężatką, na koncercie chopinowskim poznała Wojciecha Jaruzelskiego. Rozwiodła się. W 1960 roku para zakochanych pobrała się w Szczecinie, gdzie Jaruzelski był dowódcą 12 Dywizji Zmechanizowanej.

Już po ślubie Barbara Jaruzelska ukończyła liceum ogólnokształcące dla pracujących. Po zdaniu matury mogła rozpocząć studia z germanistyki. W 1969 roku, będąc już żoną Ministra Obrony Narodowej ukończyła studia, przedstawiając pracę magistracką „Aproksymatyczne systemy nauczania niemieckiego w szkołach średnich”. Było to w czasach kiedy PRL nie miał najlepszych stosunków z Niemcami. Śmiano się, że żona generała mówi lepiej po niemiecku niż Erich Honecker.

Ona sama nigdy nie angażowała się w życie towarzyskie i polityczne. Jej stosunki z mężem nie były najlepsze, choć małżeństwo przetrwało ponad 50 lat. Barbara chciała robić karierę naukową. Obroniła pracę doktorską z tematu „Mit Elektry od Sofoklesa do Hauptmanna”. Być może temat pracy był odbiciem jej życia osobistego. Elektra bowiem to mityczna, tragiczna żona władcy, na której skupiły się wszystkie nieszczęścia królestwa i która cały czas pogrążona była w żałobie”.

Jej rozprawa doktorska kończy się stwierdzeniem: „Musi istnieć jakiś ratunek dla uczestników dramatu(…) U Hauptmanna ciemność, jak potwierdzono, co przyniesie nadchodzący dzień. Jedno jest pewne przyniesie światło”. Halina Barbara Jaruzelska była wykładowcą na Wydziale Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego. Zmarła w Warszawie w 2017 roku. Mało osób wie, że w orbicie jej zainteresowań była twórczość m.in. Gerharta Hauptmanna.

reklamy

Ogłoszenia

Zobacz więcej ogłoszeń Więcej
PRACA – KELNER / KELNERKA Restauracja w Szklarskiej Porębie poszukuje osób na stanowisko: Kelner / Kelnerka Oferujemy: - stabilne zatrudnienie, - atrakcyjne wynagrodz… Piana Party I Animacje dla dzieci Piana Party to Najlepsza atrakcja na ciepłe dni już od 600zł! Oferujemy wersję Giga i Giga Maxi! Zadzwoń, ustalimy szczegóły przebiegu atrakcji. Z… Masażystka / Fizjoterapeutka w SPA Miejsce pracy: Karpacz Bliss Spa Hotel Dziki Potok Forma zatrudnienia: Umowa o pracę lub B2B Wynagrodzenie: do uzgodnienia Zakres obowiązków: … Praca dla asystentki stomatologicznej PRACA DLA ASYSTENTKI STOMATOLOGICZNEJ Zakres obowiązków: • asystowanie lekarzowi stomatologowi podczas zabiegów (praca na cztery ręce) …

Skomentuj

Komentarze są dostępne dla zalogowanych użytkowników.

Nie ma jeszcze komentarzy.

reklamy
TikTokowa Jelonka