Czwartek, 7 grudnia
Imieniny: Ambrożego, Marcina
Czytających: 9672
Zalogowanych: 19
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Jaki kredyt dla małego przedsiębiorcy?

Środa, 17 czerwca 2020, 22:11
Aktualizacja: Wtorek, 23 czerwca 2020, 23:30
Autor: ts
Polska: Jaki kredyt dla małego przedsiębiorcy?
Fot. ts
Niekiedy może okazać się, że mali przedsiębiorcy nie posiadają środków pieniężnych wystarczających do rozpoczęcia i prowadzenia swojej działalności gospodarczej. Zdarza się także, że z powodu braku historii kredytowej oraz zabezpieczenia finansowego nie mają oni możliwości uzyskania pomocy finansowej od banków komercyjnych. Taka sytuacja jest dużym utrudnieniem na początku działalności przedsiębiorstwa. W takim wypadku dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z oferty bankowej dla małych firm.

Jedną z najczęściej polecanych usług jest natomiast kredyt odnawialny. Jego podstawowe aspekty zostały opisane w niniejszym artykule.

Czym jest kredyt odnawialny?
Kredyt odnawialny to usługa powiązana z umową rachunku bankowego. Należy jednak zaznaczyć, że wbrew powszechnej opinii, nie jest to saldo debetowe. Choć cel i funkcja obu usług są podobne, to jednak schemat przyznawania każdego z wymienionych produktów finansowych i udostępniania w ich ramach środków pieniężnych diametralnie różnią się od siebie. Do głównych zadań kredytu odnawialnego należy uzupełnianie rachunku bankowego kredytobiorcy o z góry ustaloną kwotę pieniężną.

Pierwszym etapem uzyskiwania pomocy w ramach limitu odnawialnego jest podpisanie umowy kredytu z bankiem. Zgodnie z przepisami zawarta jest ona na czas oznaczony. Zazwyczaj okres kredytowania wynosi jeden rok, natomiast na późniejszym etapie może być on odpowiednio wydłużony. Strony mogą także rozwiązać umowę zgodnie z jej treścią oraz przy zachowaniu właściwych terminów wypowiedzenia.

Schemat funkcjonowania tego produktu finansowego wbrew pozorom nie jest skomplikowany. Polega on mianowicie na tym, iż kredytobiorca może skorzystać ze środków udostępnionych przez bank w ramach umowy kredytu odnawialnego dopiero w momencie, gdy skończą się fundusze na jego podstawowym rachunku rozliczeniowym. W każdym okresie klient może dysponować kwotą o takiej samej wartości. Dodatkowo-jak nazwa wskazuje-limit jest odnawiany po upływie czasu określonego w treści zawartej czynności prawnej.

Dużą zaletą omawianego produktu finansowego jest fakt, iż odsetki, do których zapłaty zobowiązany jest kredytobiorca, naliczane są wyłącznie od kwoty wykorzystanych środków, a nie od całości limitu. Ponadto cechą charakterystyczną tej usługi jest automatyczna spłata zaciągniętego kredytu. Proces ten polega na regularnym pobieraniu oznaczonej sumy przez kredytodawcę w momencie, gdy klient posiada wystarczające środki pieniężne zgromadzone na rachunku bankowym.

Na co warto zwrócić uwagę decydując się na skorzystanie z kredytu odnawialnego?
Przez zawarciem umowy kredytu odnawialnego z bankiem komercyjnym należy pamiętać o kilku aspektach. Przede wszystkim warto dokładnie przeanalizować szczegółowe warunki uzyskania i korzystania z omawianego produktu finansowego. Jednym z najważniejszych elementów treści zawieranej czynności prawnej jest w tym przypadku oprocentowanie limitu i inne opłaty konieczne do uiszczenia w ramach zapłaty za korzystanie z udostępnionych środków. Należy także przeanalizować okres świadczenia usług i możliwości wypowiedzenia umowy.

Ponadto warto zwrócić uwagę na relację posiadanej zdolności kredytowej do wysokości przyznanej kwoty limitu oraz nałożonego oprocentowania. Niejednokrotnie może się bowiem okazać, że powyższe warunki będą się diametralnie różnić w przypadku poszczególnych banków. Dlatego warto poświęcić więcej czasu na dokładną analizę wielu ofert dostępnych na rynku. Istotnym udogodnieniem w tym zakresie może być również skorzystanie z usług świadczonych przez eksperta kredytowego.

Jakie koszty wynikają z udzielenia kredytu odnawialnego przez bank?
Należy zaznaczyć, że koszty kredytu odnawialnego różnią się w zależności od tego, który bank go udziela. Do podstawowych opłat za korzystanie z limitu należy jego oprocentowanie. Jest ono zależne przede wszystkim od aktualnej referencyjnej stopy procentowej ustalanej przez Narodowy Bank Polski. Oznacza to, że oprocentowanie może zmieniać się w zależności od ewolucji polityki pieniężnej realizowanej przez bank centralny.

Kolejnym elementem wpływającym na koszty kredytu odnawialnego jest prowizja naliczana przez kredytodawcę za udzielenie pomocy finansowej. Ustalenie jej wysokości należy do indywidualnych kompetencji banku komercyjnego. Zazwyczaj jednak prowizja wynosi maksymalnie 4 procent od sumy udzielonego limitu. Niektóre banki pobierają także dodatkową opłatę za skłonność do ciągłego udostępnienia środków, którą kredytobiorca uiszcza co miesiąc. Jest to jednak coraz rzadziej spotykane rozwiązanie.
Jak można wywnioskować, kredyt odnawialny jest idealnym rozwiązaniem dla małych przedsiębiorców, którzy dopiero rozpoczynają prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Korzystanie ze środków udostępnionych w ramach limitu jest niezwykle wygodne i nieskomplikowane. Aby dowiedzieć się więcej na temat warunków uzyskania kredytu odnawialnego, jego zalet oraz procesu spłaty, zapraszamy do odwiedzenia strony https://kredyt-dla-zadluzonych.pl/kredyt-odnawialny-co-to-jest-i-jak-z-niego-korzystac/.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
100%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
957
Jest nowy
6%
1-5 lat
14%
5-10 lat
18%
10-20 lat
42%
pow. 20 lat
19%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
5 lat minęło
 
Aktualności
Ruszają po 27 latach
 
Aktualności
Zaklęcie rozświetliło choinkę
 
Aktualności
Huczne otwarcie lodowiska
 
Aktualności
Choinka koło Ratusza już świeci
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group