Piątek, 14 czerwca
Imieniny: Elizy, Michała
Czytających: 11390
Zalogowanych: 27
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Jak dobrze mieć sąsiada! W Goduszynie

Wtorek, 31 maja 2011, 7:35
Aktualizacja: 7:37
Autor: Robert Obaz
JELENIA GÓRA: Jak dobrze mieć sąsiada! W Goduszynie
Fot. Robert Obaz
W ostatni wtorek maja przypada Europejski Dzień Sąsiada, święto obchodzone z inicjatywy Europejskiej Federacji dla Lokalnej Solidarności. Z tej okazji w wielu Polskich miastach w ubiegłą sobotę organizowano sąsiedzkie spotkania, na których mieszkańcy mogli spokojnie porozmawiać, lepiej się poznać, wspólnie zwiedzać
okolice, jak również skosztować pysznych domowych wypieków.

Dzień Sąsiada był także obchodzony w Jeleniej Górze. Stowarzyszenie Goduszyn przygotowało dla wszystkich mieszkańców wycieczkę szlakiem ciekawych miejsc tej dzielnicy i piknik na boisku. Spacer leśnymi ścieżkami był największą przygodą szczególnie dla najmłodszych uczestniczek wyprawy, liczącej 1.5 roku Mai i 3 letniej Nikoli.

Mieszkańcy o godzinie 16 spotkali się w wyznaczonym miejscu, zabierając po drodze swoich sąsiadów i grupa około 40 osób w wesołej atmosferze dotarła do turystycznych „perełek”, jakimi są: szczyt Komorzyca (523 m n.p.m.), pozostałości po dawnym protestanckim klasztorze, miejsce upamiętnione krzyżem, oraz Skalica (501 m n.p.m.) – potocznie przez mieszkańców nazywana schodową skałą.

Najstarsi mieszkańcy dobrze pamiętają, że w tym miejscu był punkt widokowy z barierkami i ławkami na szczycie. Z góry jeszcze 30 lat temu można było podziwiać piękno Kotliny Jeleniogórskiej, zaś poniżej Skalicy było miejsce z ławkami do odpoczynku.

To nie jest to koniec atrakcji Goduszyna, ale trzygodzinna wycieczka musiała dobiec końca, żeby wszyscy mogli zebrać się na boisku, gdzie czekała na nich niespodzianka w postaci ogniska i wspólnego oglądania komedii „Pieniądze to nie wszystko”. Dzieci, młodzież i dorośli zgromadzili się dwa razy liczniej niż o godzinie 16, a rodzinna biesiadna atmosfera trwała do godziny 23:30.

Święto, po raz pierwszy obchodzone w Paryżu w 2000 roku, nie ma ani długiej tradycji, ani też nie jest jeszcze popularne w Polsce, jednakże wydaje się ciekawym pomysłem ze względu na możliwość integrowania wspólnot lokalnych i polepszania integracji człowieka z najbliższym środowiskiem, stąd inicjatywa Stowarzyszenia Goduszyn zasługuje na uznanie, tym bardziej, że z tego, co nam wiadomo była to jedyna taka impreza na terenie Jeleniej Góry.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
832
Tak, regularnie
24%
Tak, od czasu do czasu
38%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
14%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
25%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Można płacić... okiem
 
Rozmowy Jelonki
Od lat wnioskujemy o rondo w tym miejscu
 
Edukacja
Festyn w KANS
 
Kultura
Urodziny Leniwca
 
Kultura
Tajemnice i Asterix
 
Kościół i wiara
Gwardziści Grobu Pańskiego w Jeleniej Górze
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group