Czwartek, 16 września
Imieniny: Edyty, Kamili, Kornela
Czytających: 5724
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Intensywny maj i czerwiec Kresowiaków

Poniedziałek, 15 maja 2017, 7:33
Aktualizacja: 7:36
Autor: TAB
Jelenia Góra: Intensywny maj i czerwiec Kresowiaków
Fot. TAB
Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo–Wschodnich prowadzi dynamiczną działalność edukacyjną i informacyjną, kierowaną zarówno do członków grupy oraz do szerokiego odbiorcy. W najbliższych tygodniach organizuje wiele znaczących imprez.

Prezes Towarzystwa Miłośników Kresów, Stanisław Kańczukowski, zaprezentował plany na najbliższe miesiące. Już w najbliższy piątek (19 maja) w jeleniogórskim Zespole Szkół Technicznych „Mechanik” o godzinie 10.00 młodzież z placówek edukacyjnych opiekujących się miejscami upamiętniającymi Kresy przygotowuje seminarium oraz występy artystyczne.

Na początek czerwca – 3. i 4.- przypadają III Targi Organizacji Pozarządowych, które odbędą się w Galerii Sudeckiej. Tam właśnie członkowie Towarzystwa będą odpowiadać na pytania odwiedzających Targi, prezentować filmy i literaturę oraz popularyzować wiedzę o dziejach Kresów Wschodnich.

Niewątpliwie najważniejszym wydarzeniem najbliższych tygodni będzie dla Towarzystwa Tydzień Kultury Lwowskiej i Kresowej. Wielka feta rozpocznie się już 10 czerwca i potrwa do 17 czerwca. Ważną imprezą Tygodnia Kultury Kresowej będzie wernisaż wystawy o huculszczyźnie, która w okrojonej formie była prezentowana krótko w Muzeum Przyrodniczym. Ta, która zostanie udostępniona 13 czerwca w Książnicy Karkonoskiej, będzie pokazana w całości. Jelonka.com przy okazji Wiosny Kresowej informowała o tej wystawie. Jest ona poświęconej Stanisławowi Vincenzowi, który umiłował ten malowniczy region w Karpatach Wschodnich, zamieszkały niegdyś przez górali Hucułów oraz propagował ich kulturę. Przypomnijmy, że tę ekspozycję przygotował Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, wrocławski Oddział IPN i Zakład Narodowy Ossolineum. Jednym z wydarzeń tego dnia będzie także prezentacja przez Stanisława Firszta książki „Rzeczpospolita Saska” w interesującym tłumaczeniu oraz spotkanie z uczniami szkół gimnazjalnych i licealnych, którzy zostali laureatami wszystkich edycji konkursu „Ocalić od zapomnienia” współorganizowanego z Książnicą Karkonoską.

W czasie Tygodnia Kultury Lwowskiej i Kresowej nie może zabraknąć spotkania z charakterystyczną piosenką lwowską w Jeleniogórskim Centrum Kultury. Konkurs z nagrodami odbędzie się tam 20 czerwca. Tego dnia również do naszego miasta przyjadą zaproszeni goście – Czesi i Serbołużyczanie, którzy wspólnie z członkami Towarzystwa będą bawić się podczas biesiady kresowej.

Obok tak spektakularnych działań Towarzystwo na co dzień organizuje dla swoich członków wycieczki krajowe i zagraniczne. W najbliższym czasie zaplanowano wyjazd do Łęknicy – Bad Muskau, do Lwowa i na Kresy oraz do Czech. W ostatnim czasie czyni ono także starania o posadowienie w Jeleniej Górze pomnika upamiętniającego wołyńskie ludobójstwo.

Do Towarzystwa zgłaszają się nie tylko dawni mieszkańcy Lwowa i Kresów. Ostatnio do tej grupy pasjonatów Kresów wstąpił orawski góral. Nie trzeba więc urodzić się na wschodnich rubieżach dzisiejszej Polski czy być potomkiem osób stamtąd pochodzących, by zostać członkiem Towarzystwa.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group