Wtorek, 7 lutego
Imieniny: Romana, Ryszarda, Romualda
Czytających: 8809
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Legnica: Ingres Biskupa Legnickiego

Wtorek, 21 września 2021, 13:15
Aktualizacja: 13:16
Autor: KM
Legnica: Ingres Biskupa Legnickiego
Fot. Użyczone/KM
Wczoraj w Legnicy odbył się ingres nowego Biskupa Legnickiego ks. prof. Andrzeja Siemieniewskiego do Katedry Św. Piotra i Pawła.

Uroczystości rozpoczęły się od procesji z plebanii katedralnej do kościoła, gdzie nowego biskupa powitali prepozyt kapituły katedralnej ks. prałat Robert Kristman oraz arcybiskup wrocławski Józef Kupny. Po wprowadzeniu biskupa do katedry obecny na uroczystości nuncjusz apostolski w Polsce, arcybiskup Salvatore Pennacchio, odczytał zgromadzonym w katedrze papieską bullę z nominacją oraz przekazał biskupowi Andrzejowi Siemieniewskiemu pastorał.

Kolejnym etapem ceremonii było tzw. homagium, czyli złożenie przez osoby duchowne i świeckich diecezji wyrazów szacunków i woli posłuszeństwa nowemu pasterzowi. Nowo wybrany biskup przewodniczył dalszej części liturgii. W swojej homilii bp Andrzej Siemieniewski zwrócił uwagę na potrzebę budowania jedności, pogłębiania wiary i wsłuchiwanie się w Słowo Boże. Podkreślił rolę parafii jako centrum życia katolickiej wspólnoty wspomaganej przez stowarzyszenia katolickie, wspólnoty eklezjalne oraz ośrodki dzieł charytatywnych. Na zakończenie powtórzył wygłoszone 25 lat wcześniej w legnickiej katedrze przez Jana Pawła II: „Abyśmy wszyscy stawali się świątynią Boga i mężnymi świadkami Jego miłości do ludzi".

W uroczystości obok nuncjusza apostolskiego i metropolity wrocławskiego wzięli udział między innymi biskup diecezji świdnickiej Marek Mendyk, biskup diecezji zielonogórsko – gorzowskiej Tadeusz Lityński, biskupi diecezji Kościołów Greckokatolickiego i Ewangelicko-Augsburskiego oraz przedstawiciele Kościoła Prawosławnego. Na uroczystość licznie przybyli przedstawiciele duchowieństwa z terenu diecezji, zaproszeni przedstawiciele władz samorządowych i państwowych oraz wierni.

Biskup Andrzej Siemieniewski jest po Tadeuszu Rybaku, Stefanie Cichym i Zbigniewie Kiernikowskim czwartym biskupem ustanowionej w 1992 roku diecezji legnickiej. Z wykształcenia jest profesorem nauk teologicznych, doktorem habilitowanym teologii Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu oraz doktorem teologii Uniwersytetu Św. Tomasza z Akwinu w Rzymie. W latach 2006-2021 był biskupem pomocniczym diecezji wrocławskiej.

Twoja reakcja na artykuł?

12
26%
Cieszy
5
11%
Hahaha
3
6%
Nudzi
1
2%
Smuci
14
30%
Złości
12
26%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (68)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Jak, w efekcie licznych inwestycji, jeździ się teraz po drogach Kotliny Jeleniogórskiej?

Oddanych
głosów
423
Coraz lepiej
23%
To ciągle kropla w morzu potrzeb
39%
Nie najlepiej
10%
Wciąż fatalnie
28%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group