Niedziela, 10 grudnia
Imieniny: Bogdana, Daniela, Julii
Czytających: 9221
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: I gdzie tu mieszkać w naszym mieście?

Niedziela, 14 sierpnia 2011, 7:23
Aktualizacja: Poniedziałek, 15 sierpnia 2011, 7:39
Autor: Petr/Bart
JELENIA GÓRA: I gdzie tu mieszkać w naszym mieście?
Fot. AT
Jakie dzielnice Jeleniej Góry cieszą się największą popularnością wśród osób planujących zakup własnego M lub wynajęcie lokum? W których częściach naszego miasta najlepiej „się mieszka” i dlaczego? Jak się okazuje, odpowiedź na te pytania wcale nie jest prosta.

Według deweloperów i zarządców nieruchomości działających w stolicy Karkonoszy wszystko zależy od tego, jakimi kryteriami kierujemy się podczas wyboru i oceny jakości miejsca, gdzie chcemy zamieszkać. Dla osób młodych np. świeżo upieczonych absolwentów szkół wyższych, którzy zwykle najpierw planują wynajęcie, a nie kupno mieszkania podstawowym kryterium jest wysokość czynszu i odstępnego, a dopiero potem lokalizacja i otoczenie.

– Stąd, ciężko mówić o konkretnych dzielnicach Jeleniej Góry, w których młodzi decydują się mieszkać, bowiem tam będzie żyło się im najlepiej. Mniej więcej wygląda to tak, że do około czterdziestego roku życia ludzie myślą przede wszystkim o kosztach i oszczędnościach z tymi związanych. Komfort i lokalizację mieszkania bierze się pod uwagę dopiero później, kiedy ma się rodzinę i to dzieci są priorytetem – mówi nam Michał Stępień, właściciel Nieruchomości „Stępień”.

Istotnie bowiem, dla rodzin z małymi dziećmi równie ważne jak komfort mieszkania jest jego otoczenie. Tu liczy się w szczególności ilość terenów zielonych, miejsc spacerowych, bliskość do placów zabaw, sąsiedztwo przedszkoli i szkół, a także swoboda komunikacji z pozostałymi częściami miasta.

– Przykład: ulica Złotnicza, a konkretnie miejsce po byłym Zespole Szkół Elektronicznych, czyli tak naprawdę ścisłe centrum miasta choć rozsądnie oddalone od głównego deptaka. Chętnie wybieranymi przez osoby po czterdziestce lokalizacjami – szczególnie przez ludzi o wyższym statusie materialnym, są również ulice Podgórze, Urocza czy domki w zabudowie szeregowej przy Małcużyńskiego i Sygietyńskiego – mówi Bożena Wachowicz-Makieła z firmy „Domus” – Zarządzanie Nieruchomościami.

Z kolei jeśli chodzi o to, jakie mieszkania są dzisiaj najczęściej brane pod uwagę przez osoby z Jeleniej Góry, jak również napływające do miasta z zewnątrz: – Coraz rzadziej wynajmowane i kupowane są lokale w starych kamienicach głównie ze względu na ich wysoką cenę i koszty utrzymania. Zdecydowanie chętniej ludzie wybierają mieszkania na Zabobrzu, gdzie można sobie pozwolić na zakup większego metrażu, odpowiadającego zwykle dwóm, a nawet trzem pokojom – tłumaczy Michał Stępień.

I dodaje: – Należy również podkreślić, iż to właśnie Zabobrze jest dziś największą „sypialnią” Jeleniej Góry. Wpływa na to kilka czynników ważnych zarówno dla młodych, jak i starszych osób: sklepy, lokale gastronomiczno-rozrywkowe, kościoły i przystanki autobusowe znajdzie się tutaj praktycznie na miejscu. A to jest bardzo istotne.

Co zaś się tyczy osób przyjezdnych: – Jak się okazuje, te upodobały sobie szczególnie Cieplice, odrestaurowany Plac Piastowski czy okolice rewitalizowanego obecnie Parku Zdrojowego. Co zresztą wcale nie dziwi biorąc pod uwagę budowany akurat w tej dzielnicy zespół basenów termalnych i bliskość obiektów uzdrowiskowych. Dotyczy to zarówno ludzi napływających do Jeleniej Góry z innych regionów Polski, jak i z zagranicy – podsumowuje Bożena Wachowicz-Makieła.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (60)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
362
Nigdy
19%
Rzadko
42%
Czasami
25%
Często
13%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Luka VAT
 
Rozmowy Jelonki
Przepiękne freski w Małej Kamienicy
 
Aktualności
Frajda dla narciarzy
 
Aktualności
Magia miniaturowego świata
 
Aktualności
Maraton z policjantami
 
Kultura
Spotkanie w Muzeum w Szklarskiej Porębie
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group