• Wtorek, 22 października 2019
  • Godz. 8:04
  • Imieniny: Korduli, Filipa, Halki, Salomei
  • Czytających: 2902
  • Zalogowanych: 5
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Honorowo oddadzą krew. Jutro w Piechowicach

Wiadomości: REGION JELENIOGÓRSKI
Niedziela, 5 czerwca 2011, 8:15
Aktualizacja: 8:15
Autor: Angela
Fot. Angela
Uczniowie i nauczyciele oraz pracownicy Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych w Piechowicach w najbliższy poniedziałek oddają najcenniejszy dar ratujący ludzie życie – krew. Akcja zostanie przeprowadzona w godzinach 9.30 – 12.30. Organizatorzy zachęcają mieszkańców do udziału!

Inicjatorką akcji jest pedagog Beata Mikiciuk-Murzyn, a organizatorami, Samorząd Uczniowski w Zespole Szkół Technicznych i Licealnych w Piechowicach.

Jak mówi Jerzy Nowakowski, lekarz stacji krwiodawstwa w Wałbrzychu, krew jest oddawana dla dobra biorcy i z zastrzeżeniem bezpieczeństwa dawcy. Pobierana jest jednorazowym sprzętem. Ten bezcenny dar może oddawać każda zdrowa osoba, która czuję się dobrze, nie ma anemii czy przeziębienia, a w przeszłości nie przechodziła chorób, które wykluczają ją z grupy krwiodawców.

Każda osoba, która decyduje się na oddanie krwi wypełnia najpierw ankietę, w której opisuje swój stan zdrowia, zamieszcza wywiad epidemiologiczny. Następnie badany jest poziom hemoglobiny we krwi oraz stan zdrowia dawcy. Jeżeli osoba zgłaszająca się spełnia wszystkie warunki pobieramy od niej 450 ml krwi. Osoby, które chciałby kolejny raz oddać krew mogą to zrobić najwcześniej za osiem miesięcy, a w przypadku kobiet nieco rzadziej.

- Takie akcje w szkołach są bardzo ważne, podobnie jak wszystkie akcje pobierania krwi. Niewielu uczniów czy mieszkańców danych miejscowości zdecydowałoby się na wyjazd do Wałbrzycha by tam oddać krew. My dysponujemy sprzętem, dlatego jeździmy na takie akcje w różne miejsca – dodaje Jerzy Nowakowski.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~Czakalaka 5-06-2011 10:01
Drodzy redaktorzy, dlaczego wypisujecie takie farmazony? Po pierwsze krew można oddawać następny raz po dwóch miesiącach a nie po 8, po drugie najbliższy oddział krwiodawstwa znajduję się w szpitalu w Jeleniej Górze, a nie w Wałbrzychu. Po trzecie irytuję mnie \'\'bohaterstwo\'\' w tych wszystkich szkołach, organizowanie akcji itd. Jak ktoś chcę naprawdę pomóc to żadnym problemem jest oddanie krwi bez takich akcji. A dla ludzi którzy zaraz zaczną pluć żółcią jak to często ma miejsce, komunikat. Oddałem już trzy raz krew, więc nie piszcie mi, że tylko gadam, a sam nic nie robię. Baj.
~borosia 5-06-2011 14:00
Wcale nie chcemy, aby nasi uczniowie czuli się jak bohaterowie. Organizując takie akcje szkoła uświadamia uczniom, że nalezy pomagać innym bezinteresownie oraz że życie i zdrowie ludzkie jest bezcenne. Wiadomo, że chętni do oddania krwi mogą zrobić to w Jeleniej Górze, ale o wiele łatwiej jest jeśli specjaliści przyjadą na miejsce. Warto dodać, ze wszelkie akcje tego typu organizowane w szkołach integrują środowisko uczniowskie. Tyle się mówi o znieczulicy młodego pokolenia, więc jeśli można ich wychować w poszanowaniu dla drugiego człowieka, to warto to robić.
~PawelJG 5-06-2011 14:51
Oddałem krew już 7 razy w szpitalu w jeleniej Ale do rzeczy: kiedyś zwracali 2 bilety za przyjazd i powrót teraz jeden i to za okazaniem i skserowaniem go (jak jade z cieplic to kasuje 4) :) Poza tym robią dobrą reklamę hipermarketowi za oddanie krwi dostajesz jakaś konserwe orzeszki Tesko krem Tesko i to wszystko zapakowane w reklamówkę Tesko:) (a gdzie kultowe juz 8 czekolad?) Może szacowna Jelonka.com napisze dlaczego coraz gorzej traktuje się krwiodawców?
~ 5-06-2011 19:01
ojojoj karelma... niektórych to się tam przez pół roku nie dało namówić na oddanie krwi... bo wolą pić i palić...
rymcycymcy 5-06-2011 21:45
Bardzo pomocna akcja ...potem wiadomo która w klasie ma adidasa ! :)
~absolwent 5-06-2011 23:03
Co do tej akcji...Jeżeli ktoś chce pomóc nie afiszuje się i pozuje do zdjęć. Bo robienie czegoś na pokaz jak dla mnie jest żałosne. Anonimowy dawca...anonimowy darczyńca pomaga potrzebującym BEZINTERESOWNIE. A tu pewnie wzorowe z zachowania będą wystawiane. Znając Karelmę.... jutro wszyscy uczniowie będą szukali redaktora Jelonki żeby za pozować do zdjęcia i jeszcze udzielić wywiadu i się przedstawić z imienia i nazwiska... żałosne!!!!! Niech oni lepiej mniej ćpają i dbają o swoje zdrowie to innym nic z ich strony nie będzie groziło. I to już będzie duża pomoc dla społeczeństwa.
~xxx 6-06-2011 1:09
Kocham cie ślicznotko bardzo mocno... !
~krwiodawca 6-06-2011 9:08
Brawo, bardzo dobrze że ktoś takie akcje organizuje i uświadamia młodzież i społeczeństwo o nieustannej potrzebie uzupełniania banków eliksiru życia zwłaszcza przed okresem wakacyjnym i urlopowym. Pozdrawiam krwiodawców i życzliwych ludzi wielkiego serca.
valentine 7-06-2011 7:13
A cóż złego w akcji? Akcja jest po to aby promować dobre zachowania wśród uczniów. Jeśli anonimowo oddajecie krew to chwała Wam za to, ale w takim razie po co o tym w komentarzach trombicie? ;p No i to ubliżanie uczniom. Znam wielu uczniów tej szkoły, to inteligentni i uzdolnieni ludzie, więc proszę nie ubliżać młodzieży :)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group