Sobota, 31 lipca
Imieniny: Heleny, Ignacego
Czytających: 2244
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION JELENIOGÓRSKI: Honorowo oddadzą krew. Jutro w Piechowicach

Niedziela, 5 czerwca 2011, 8:15
Aktualizacja: 8:15
Autor: Angela
REGION JELENIOGÓRSKI: Honorowo oddadzą krew. Jutro w Piechowicach
Fot. Angela
Uczniowie i nauczyciele oraz pracownicy Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych w Piechowicach w najbliższy poniedziałek oddają najcenniejszy dar ratujący ludzie życie – krew. Akcja zostanie przeprowadzona w godzinach 9.30 – 12.30. Organizatorzy zachęcają mieszkańców do udziału!

Inicjatorką akcji jest pedagog Beata Mikiciuk-Murzyn, a organizatorami, Samorząd Uczniowski w Zespole Szkół Technicznych i Licealnych w Piechowicach.

Jak mówi Jerzy Nowakowski, lekarz stacji krwiodawstwa w Wałbrzychu, krew jest oddawana dla dobra biorcy i z zastrzeżeniem bezpieczeństwa dawcy. Pobierana jest jednorazowym sprzętem. Ten bezcenny dar może oddawać każda zdrowa osoba, która czuję się dobrze, nie ma anemii czy przeziębienia, a w przeszłości nie przechodziła chorób, które wykluczają ją z grupy krwiodawców.

Każda osoba, która decyduje się na oddanie krwi wypełnia najpierw ankietę, w której opisuje swój stan zdrowia, zamieszcza wywiad epidemiologiczny. Następnie badany jest poziom hemoglobiny we krwi oraz stan zdrowia dawcy. Jeżeli osoba zgłaszająca się spełnia wszystkie warunki pobieramy od niej 450 ml krwi. Osoby, które chciałby kolejny raz oddać krew mogą to zrobić najwcześniej za osiem miesięcy, a w przypadku kobiet nieco rzadziej.

- Takie akcje w szkołach są bardzo ważne, podobnie jak wszystkie akcje pobierania krwi. Niewielu uczniów czy mieszkańców danych miejscowości zdecydowałoby się na wyjazd do Wałbrzycha by tam oddać krew. My dysponujemy sprzętem, dlatego jeździmy na takie akcje w różne miejsca – dodaje Jerzy Nowakowski.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group