Sobota, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 8059
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Hołd z potrzeby serca

Wtorek, 13 kwietnia 2010, 8:03
Aktualizacja: Środa, 14 kwietnia 2010, 7:55
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Hołd z potrzeby serca
Fot. Angela
Kilka godzin spędziła czwórka uczniów i dwie nauczycielki Gimnazjum nr 3 w Jeleniej Górze w sobotnie i niedzielne popołudnie nad przygotowywaniem uroczystości upamiętniającej tragedię w Smoleńsku. Jak podkreślali twórcy uroczystości, ten apel różnił się od innych, bo był przygotowany, nie z obowiązku ale ... z potrzeby serca.

„O tej tragedii miał zapomnieć cały świat, dowiedział się cały świat”, „Katyń 1940, 2010” - m.in. takie hasła przeczytali na dzisiejszych uroczystościach w Gimnazjum nr 3 uczniowie tej szkoły. Apele, które były powtarzane kilka razy dla różnych klas w auli szkoły, na twarzach obecnych wywoływały nie tylko zadumę, ale i smutek, u niektórych łzy.

Całość przygotowała czwórka uczniów, dla których była to misja przekazania tak ważnej karty historii i zjednoczenia narodu, skłonienia do zadumy jego młodzieży. W wyborze informacji i nad całym przebiegiem czuwały nauczycielki Barbara Ludorowska oraz Joanna Peczenenko.

W przygotowanej prezentacji multimedialnej przez Wojciecha Perkowskiego, Przemka Martyniuka, Karolinę Galicką oraz Tomasza Gutowskiego znalazły się zdjęcia osób, które tragicznie zginęły w katastrofie samolotu, kilka słów o ich działalności dla Polski. Karolina przeczytała też informację o Katyniu, przybliżyła przebieg tego wydarzenia, mordu na polskich oficerach, o którym w ostatnich dniach dowiedział się cały świat.

Wojciech Perkowski z klasy II a przyznaje, że o przygotowaniu apelu otrzymał informację w sobotę i nie wahał się ani chwili.
– Zgodziłem się od razu, zebraliśmy się, zmobilizowaliśmy do działania, zajęło nam to kilka godzin. Gdyby nam kazano to zrobić w ramach zadania domowego, narzucenia przez nauczycieli trwałoby to o wiele dłużej i wyglądałoby to zupełnie inaczej – mówi.

Tomasz Gutowski z klasy II a dodaje, że prezentacja została przygotowana z potrzeby serca. Dlatego tak łatwo było realizatorom dobrać informacje, zmotywować się wzajemnie.
- Chcieliśmy przekazać informacje o tym co się stało, czuliśmy taką potrzebę, wiedzieliśmy, że jest to nasz obowiązek. Ci, którzy wychodzą z tego apelu są wzruszeni, widać że większość słucha i są skupieni i zamyśleni, zadumani. Było to oddanie hołdu tym wszystkim, którzy zostali zamordowani w Katyniu i tym, którzy zginęli w minioną sobotę. Mimo, że mieliśmy bardzo mało czasu, przygotowaliśmy coś co płynie z naszych serc, co ma zupełnie inny wymiar niż wszystkie pozostałe prezentacje – mówi.

– Nasi uczniowie pokazali, że można w ciągu jednego dnia przygotować apel i prezentację dotyczący tak ważnego i tragicznego wydarzenia dla Polski. Stanęli na wysokości zadania. Chcieliśmy uczcić pamięć ludzi pomordowanych zarówno sprzed 70 lat, jak i tych, którzy zginęli w katastrofie lotniczej teraz. Przychodzili z gotowymi materiałami, chcieli sami coś zrobić od siebie – mówi Barbara Ludorowska, nauczycielka z Gimnazjum nr 3 w Jeleniej Górze.

Słowa podziękowania uczniowie i nauczycielki kierują do właścicielki restauracji Orient Expres mieszczącej się na Dworcu Głównym PKP w Jeleniej Górze. W niedziele uczniowie mogli w restauracji przeprowadzić próbę uroczystości, dzięki czemu miała ona dzisiaj taki wyjątkowy i wyjątkowy wymiar.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
844
Tak
27%
Nie
66%
Nie wiem
7%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group