Poniedziałek, 3 sierpnia
Imieniny: Lidii, Nikodema
Czytających: 7225
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gruzy na brzegach, brudy w wodzie. Strasznie nad Młynówką

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 10 kwietnia 2012, 7:55
Aktualizacja: Środa, 11 kwietnia 2012, 8:05
Autor: Agrafka
Fot. Agrafka
Niedawno wyremontowany kanał Młynówka znów jest zaśmiecony, w ziemi wciąż tkwi pełno gruzu, na którym już posadzono krzewy i drzewka, a do cieku wpływają zanieczyszczenia. Czy są groźne dla środowiska? Urząd miasta przekonuje, że teren przy kanale będzie nie tylko oczyszczony, ale również zagospodarowany.

- Przy kanale Młynówka jest bardzo brudno. Przede wszystkim razi niby-trawnik tuż przy kanale, gdzie widać mniej ziemi niż elementów typowych dla gruzu w postaci fragmentów cegłówek, szkła, folii, korków itp. Na tych nieczystościach, które nie zostały uprzątnięte po remoncie, ku mojemu zdziwieniu zostały już posadzone krzewy.

Dziwne jest także ulokowanie przejazdu dla samochodów, który aktualnie jest jeszcze w budowie, gdyż po jego obu stronach wybudowane zostały już ścieżka rowerowa i chodnik. Kładka dla pieszych jest w opłakanym stanie, tony ziemi i gruzu leżą na pustych placach, a jeden z dopływów kanału wygląda na bardzo zanieczyszczony, gdyż woda w nim jest mętna, wręcz biała i wydaje odór. Nie mówiąc też o śmieciach, które znajdują się na dnie kanału, a przecież powinien być regularnie czyszczony – wskazał nam mieszkaniec centrum Jeleniej Góry.

Przedstawiciele magistratu zapewniają, że z czasem wszystko zostanie uprzątnięte, gdyż obecnie na tym terenie, trwają lub będą kontynuowane różne prace i inwestycje.

W tym obszarze miasta realizowanych jest (sukcesywnie bądź równolegle) kilka zadań inwestycyjnych, remontowych i rewitalizacyjnych, tyczących się różnych zakresów robót. O ile budowa ścieżki rowerowej nad Młynówką zastała już zakończona i odebrana, podobnie jak rewitalizacja samego kanału, to wiele innych prac na ulicy Osiedle Robotnicze znajduje się w fazach o różnym stopniu zaawansowania, co związane jest m.in. z wymianą instalacji podziemnych – poinformował Cezary Wiklik, rzecznik Urzędu Miasta Jeleniej Góry.

Z kolei budowa (odbudowa) ulicy nie jest jeszcze nawet na etapie rozstrzygnięcia przetargu. Z oczywistych powodów technologicznych będzie ona finalnym akcentem całości wszystkich tych prac. Wymiana wszystkich sieci podziemnych w tej części miasta jest – ze względu na ich stopień zużycia – koniecznością i w znacznym stopniu gwarantem trwałości zaplanowanej na później odbudowy ulicy, z jej nawierzchnią, chodnikami, itp. – dodał.

Teren zarzucony gruzem jest fragmentem placu budowy i ma zostać nie tylko oczyszczony, ale również zagospodarowany. Przed końcem prac obszar ulicy i chodników ma zostać przywrócony do stanu umożliwiającego poruszanie się pojazdów, a także takiego, który pozwoli – jeszcze przed zimą – na prace przy chodniku przy ul. Osiedle Robotnicze.

- Przejazd drogowy nad kanałem Młynówka, który ma już zbudowane przypory, jest fragmentem innego zadania inwestycyjnego, niezwiązanego ani z samym kanałem, ani też z ulicą Osiedle Robotnicze, czy Kilińskiego. Jest to część zadania mającego na celu reorganizację ruchu ulicznego w tym rejonie, odciążenie ulicy Kilińskiego, itp. Ze względu na fakt skomplikowanych relacji między głównym wykonawcą, który ma realizować zasadniczą część zadania, a podwykonawcami, którzy na jego zlecenie rozpoczęli budowę tej przeprawy i naglące terminy jej realizacji, miasto najpewniej przed końcem kwietnia br. podejmie rozstrzygnięcia, które pozwolą na określenie terminów zakończenia tej budowy – dodał Cezary Wiklik.

Skąd wzięły się zanieczyszczenie jednego z dopływów kanału Młynówka, gdzie woda jest mętna, wręcz biała i wydaje nieprzyjemny zapach?

- Kanał przyjmuje wody opadowe ze sporego obszaru, ale zespół instalacji jest wyposażony w separatory ścieków, więc nie ma możliwości, by substancje w rodzaju resztek olejów, smarów i podobnych substancji niebezpiecznych dostały się do kanału. Spływają do niego wody poprzez system instalacji burzowej z terenu sięgającego nawet ulicy 1 Maja. Nie jest wykluczone – jak informuje Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska - że przejściowe zmącenie wody zostało spowodowane zrzutem mydlin, czy podobnych substancji z jakiegoś gospodarstwa domowego, nie jest jednak możliwe, by dostały się do tych wód wspomniane szkodliwe oleje i podobne, które mogłyby zagrozić życiu, bądź zdrowiu kogokolwiek – wyjaśnił Cezary Wiklik.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (31) Dodaj komentarz

~Brandel 10-04-2012 8:11
Te śmieci i brudy. To tylko wizytówka nas Jeleniogórzan. Tacy jesteśmy brudni i leniwi umiemy tylko wystawiać obleśne komentarze i się wymądrzać. A wystarczy że każdy ruszy cztery litery i posprząta wokół swojej posesji nawet te dwa metry dalej od niej. I będziemy mieć tak jak w Niemczech czysto a tak mamy brudno jak u Ruskich....
~do brandla 10-04-2012 8:16
Nie wrzucaj chłopcze wszystkich do jednego worka... Sś też tacy co walczą o czyste miasto! Pozdrawiam.
antypuszka 10-04-2012 8:18
A wspomniana droga rowerowa, jest dla rowerów i pieszych, czy jezdnia dla samochodów, bo na odcinku od Drzymały do małej elektrowni trza nieraz uciekać żeby jakiś samochód nie rozjechał.
~... 10-04-2012 8:37
Pan rzecznik się myli budowany most dla samochodów nad kanałem ma gotowe "przyczółki" nie "przypory" - przypory są przy ścianach (np. w kościołach) podpierając je. Rejon ulic Osiedla Robotniczego i Drzymały ma niewiele sieci do wymiany bo tam nie było ka...lizacji ściekowej, ta ka...lizacja dopiero powstaje.
~jeżozwierz1 10-04-2012 9:09
foto nr 16 - komuś pomyliła się strefa klimatyczna; Brandel - misiaczku, nie oceniaj wg własnej miary. Nie jesteśmy brudni i leniwi. Nie wymądrzamy się, targamy swoje cztery litery aby posprzątać u siebie i na dwóch metrach "komunalki" i w ten sposób mamy czysto wokół siebie i u bliźnich. I musimy - niestety - czytać głupoty w stylu takich jak Twoje.
~emeryt 10-04-2012 9:17
za ten syf w mieście w 90% winni są małolaci chowani bezstresowo
~Brandel 10-04-2012 9:20
Te śmieci i brudy. To tylko wizytówka nas Jeleniogórzan. Tacy jesteśmy brudni i leniwi umiemy tylko wystawiać obleśne komentarze i się wymądrzać. A wystarczy że każdy ruszy cztery litery i posprząta wokół swojej posesji nawet te dwa metry dalej od niej. I będziemy mieć tak jak w Niemczech czysto a tak mamy brudno jak u Ruskich....
~ 10-04-2012 9:43
te smieci nie zostały uprzatnięte po remoncie, a już krezwy posadzili, żenada
~lulu 10-04-2012 9:56
"foli" ? :) oj, chyba materiał pisany na szybko.
~całonocny 10-04-2012 10:38
rewitalizacja młynówki = rewitalizacja Drzymały = SKM = fontanna za1 mln = nowe ceny wody = nowe trasy MZK = likwidacja placówek oświatowych = biedronki = 5 doradców prezydenta = naczelnicy z SLD (PZPR) = lenistwo = niekompetencja = termy = park = zwolnienia grupowe = brak nowych inwestycji = 'obwodnica' = jedno wielki gó... a dla brandla takie krótkie info, będę pisał obrzydliwych komentów, bo są one prawdziwe i odzwierciedlają opinie, którą nie tylko ja głoszę na temat naszych wspaniałych prezydentów. nie ma już cenzury (niestety dla PO). zaś wymądrzać się będziemy nad urną wyborczą!
~agatha 10-04-2012 11:01
Brandel niestety ma rację. Zastosował pewną formułę wypowiedzi, żeby nie było, że kogoś atakuje, a nie bierze na siebie odpowiedzialności jako Jeleniogórzanin... Niestety nie wszyscy to zrozumieli, cóż... Targnęło nimi 'święte' oburzenie. Ciekawe, czy mają ku temu podstawy i rzeczywiście tak bardzo dbają o otoczenie, czy tylko napinają się na portalach...
~Noel 10-04-2012 11:08
Zróbcie zdjęcia wokól marketu ALDI na ul. Sobieskiego !!! Przestaniecie wtedy pisać te wybielające komentarze !!!
~F 10-04-2012 11:57
szkoda patrzeć jak miejsce spacerowe (chodzi mi już o odcinek obok pksu i w stronę "grzybka") jest tak zaśmiecone, w wodzie opony, worki, wózki,woda prawie biała od chemii..mogło być tak ładnie i klimatycznie a sami sobie niszczymy wszystko.
~gyugjh 10-04-2012 12:28
zdjęcie nr.16.. co tam robi juka?!
~Na zdrowie 10-04-2012 12:39
Łykajcie ścieki panie i panowie, prezydent miasta mówi wam, na zdrowie.
~ferdek bagie 10-04-2012 12:44
Po długich narad i karkołomnych burz mózgów urodziła się nam NOWA, LEPSZA STRATEGIA INFORMACJINA JELENIGÓRSKIEGO URZĘDU MIEJSKIEGO! Na czym ona polega? Ano na tym, że Klementowski piszę na Jelonce (i na inne fora), że w mieście wszystko jest git. To komentujący są be, nadużywają anonimowości i najlepiej byłoby ich ocenzurować. Papaj powiedział, że taka formułka powtórzona 100.000 razy przekona gawiedź i znowu wyborcy będą ubóstwiać PO!
~ 10-04-2012 13:11
50% spoleczenstwa Jel.Gory to brudasy,skad wziely sie te smieci z nieba?
~ 10-04-2012 14:03
Szkoda że wśród zdjęć nie znalazły się obrazy przyczółki mostu, którego druty straszą przechodniów. Dodatkowo nei są one zabezpieczone, a jakoś budowa nie postępuje...
~dostawca 10-04-2012 15:32
KR Siedlęcin znowu się popisał
~zaba 10-04-2012 15:36
Niemcy ten caly syf trzymaja w domu !!!!
~Trzy grosze 10-04-2012 15:37
...niestety, sadzac po zdjeciach wszystko wyglada bardzo, delikatnie mowiac, nieciekawie i trudno uwierzyc w zapewnienia, ze "niedlugo" bedzie inaczej...
~Trzy grosze 10-04-2012 16:30
znalezione w sieci - watpliwa "wizytowka" miasta... http://nonsensopedia.wikia.com/wiki/Jelenia_G%C3%B3ra
~ 10-04-2012 16:35
...brudasy...i tyle na ten temat
~obserwatoro 10-04-2012 17:51
Pani Redaktor wchodzi na plac budowy i dziwi się, że leży tam gruz i jest brudno... może warto poczekać na zakończenie prac z osądami... p.s. Po raz pierwszy w życiu trafia do mnie wyjaśnienie C. Wiklika...
~Jerrry 10-04-2012 17:58
Moze tak to właśnie miało wyglądać po remoncie,BRAWO za zachowanie detali syfu,świetna robota oby tak dalej!
~mniam mniam 10-04-2012 18:02
zamiast posprzatac swoj ogrodek i ladnie ozdobic to sie rzucacie do brandela!ma racje i nie chcecie se to wgadac! jestesce smierdazymi leniami i nie dziwie sie ze do butelki lapiecie!
~Jel.... 10-04-2012 19:27
te brandel sprzątałam posesje należącą do urzędu ale jak mi pieski wyprowadzają na trawnik to już mi się nie chce wiesz gdzie to mam? w d.........ie.Niech sobie gmina teraz sprząta
~do agatha 10-04-2012 19:28
Nie wiem w jakim otoczeniu się ty "obracasz" ale w Jeleniej żyją też ludzie pożądni, dbający o otoczenie, oraz środowisko... Dlatego wku... mnie jak ktoś taki jak ty tak pochopnie ocenia TYCH co chca zrobić coś dobrego dla swijego miasta! Pozdrawiam. Ps. nie śmiećmy i sprzątajmy po sobie, to tak niewiele, a zarazem tak bardzo wiele..!!!
~ksawercia 10-04-2012 21:57
Polacy są mistrzami Europy w zaśmiecaniu swego otoczenia. Po prostu nalepiej wypoczywają na śmieciach. Nie tylko Młynówka, ale wiele cieków wodnych w całej Koltinie Jeleniogórskij kończąc na Boborze i jeziorze Pilchowickim,to wstyd przed całą Europą .A dzisiaj zawitałam na cmentarz przy wylocie na Karpacz. Wokół dzikie wysypiska i jeden syf. Jak jakiemuś durniowi chciało się 3 skrzynki z zepsutymi słoikami walnąć koło parkingu przed cmantarzem? Idiota mógł to wywalić przy każdym lepszym śmietniku. Ile świrów jeszcze w tym kraju żyje? Polak to brzmi dumnie. A może durnie?
~maciejka 10-04-2012 22:15
dzisiaj jechałam z Wrocławia i na całej drodze pobocza tak zaśmiecone, że trudno uwierzyć, z roku na rok jest coraz gorzej, bo niestety najlepiej postawić fotoradar i niech zarabia, ale w drugą stronę NIC, wszędzie sa tacy sami ludzie po jednej i drugiej strony granicy, tylko w Niemczech potrafia wszystko wyegzekować i kazdy jest rozliczany ze swojej pracy a u nas ... chory kraj
~Milko 2-06-2012 6:24
Po co cokolwiek robić w tym mieście jak mieszkańcy i tak tego nie docenią i zdewastują. Niestety jeszcze gorzej wyglądają pobliskie lasy. Tak jeleniogórzanie dbają o swoje otoczenie i przyrodę.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group