Czwartek, 7 lipca
Imieniny: Cyryla, Metodego
Czytających: 7226
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Groźny niewypał w lesie

Poniedziałek, 22 czerwca 2009, 15:38
Aktualizacja: 19:51
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Groźny niewypał w lesie
Fot. Angela
Saperzy z Bolesławca na sygnałach i w policyjnej eskorcie wjechali do Jeleniej Góry, aby unieszkodliwić pocisk znaleziony dziś w lesie przy ulicy Krośnieńskiej. Niewypał kalibru 152 mm znalazł dzisiaj grzybiarz kilkaset metrów od stacji uzdatniania wody przy ulicy Wróblewskiego w Jeleniej Górze. Ładunek wybuchowy z okresu II wojny światowej był mocno skorodowany, ale materiał wybuchowy nie stracił właściwości.

Początkowo trudno było zlokalizować miejsce, gdzie znaleziono pocisk. Znajdowało się ono kilkaset metrów od głównej drogi w lesie, a do celu prowadziła zadrzewiona droga wśród drzew. Na miejsce pojechał patrol z Cieplic. Funkcjonariusze zabezpieczyli teren i wezwali saperów z Bolesławca.

– To już dzisiaj trzeci nasz wyjazd do niewypałów - mówi chorąży Radosław Mazur, dowódca patrolu rozminowania 23 Śląskiej Brygady Artyleryjskiej w Bolesławcu. – Byliśmy już w Wykrotach oraz Czerwonej Wodzie, gdzie w sumie znaleziono dziewięć podobnych pocisków. Tydzień temu nieopodal Hotelu Las znalezione zostały jeden pocisk, zapalniki i kilkaset sztuk amunicji strzeleckiej.

– Od 3 do 6 czerwca pod Lubaniem znaleźliśmy ich około 800 sztuk niewypałów. Siła rażenia znalezionego dziś pocisku to około kilometra. Blisko znajdują się zabudowania stadniny koni, gdyby ten pocisk wybuchł, zabudowania z pewnością zostałyby uszkodzone.

Pocisk leżał nieopodal głębokiego dołu. Jak mówi Radosław Mazur podczas wojny został on wystrzelony, ale spadając na ziemię nie wybuchł. Dowódca ostrzega i apeluje, by przy każdym takim znalezisku powiadamiać oznakować miejsce, policję i niczego nie dotykać. Wyciąganie pocisku z ziemi na własną rękę może się bowiem zakończyć tragicznie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (24) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group