Czwartek, 22 października
Imieniny: Filipa, Halki
Czytających: 6867
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Góry otwarte dla wszystkich

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 24 sierpnia 2020, 11:45
Aktualizacja: Środa, 26 sierpnia 2020, 8:22
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
W Hotelu Fenix w Jeleniej Górze odbyła się V Konferencja "Góry otwarte dla wszystkich", organizowana przez Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych wraz z partnerami. Gościem honorowym wydarzenia był rzecznik praw obywatelskich - Adam Bodnar. Byli też przedstawiciele ministerstwa rozwoju, samorządów, lasów państwowych, parku narodowego i innych organizacji związanych z turystyką.
Przestrzeń publiczna to nie tylko miasta, urzędy, szkoły, uniwersytety, ale także góry. Szlaki można tak przekształcać, aby osoby z niepełnosprawnościami mogły z nich korzystać, współodczuwać to, co dla nas wszystkich jest ważne - powiedział na wstępie Adam Bodnar, który chwalił rządowy program "Dostępność Plus". - To potężny, poważny program z dobrym finansowaniem, który faktycznie jest nastawiony na realizację praw osób z niepełnosprawnościami - podkreślił rzecznik praw obywatelskich.

W trakcie konferencji poinformowano o planowanej współpracy województw południowej Polski (dolnośląskie, opolskie, śląskie, małopolskie, podkarpackie) oraz świętokrzyskiego, które w zakresie rozwoju turystyki mają wspólny cel, czyli "góry otwarte dla wszystkich". Powołanie "Unii Górskiej" ma nastąpić w niedalekiej przyszłości.

Postanowiliśmy połączyć siły, aby działać na rzecz osób niepełnosprawnych. W grupie łatwiej występować o różne środki, ale także lobbować na rzecz zapisów ustawowych. Góry muszą być udostępnione osobom niepełnosprawnym - zaznaczył Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

Ważnym elementem spotkania było wręczenie statuetek "Człowiek Gór 2020", które otrzymali: Adam Bodnar - rzecznik praw obywatelskich, Cezary Przybylski - marszałek województwa dolnośląskiego oraz Jakub Chełstowski - marszałek województwa śląskiego, w którego imieniu nagrodę odebrał przedstawiciel UMWŚ.

Góry to coś, co nie znosi sztuczności. Niech te statuetki stoją na waszych biurkach i ten człowiek, który patrzy w Karkonosze przypomina o tym, że po raz piąty spotkaliśmy się w naszym regionie - mówił Stanisław Schubert, prezes Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych, który tego dnia otrzymał odznakę za zasługi na rzecz praw człowieka, o czym informowaliśmy w poprzednim artykule.

Wśród gości wydarzenia nie zabrakło dyrektora Karkonoskiego Parku Narodowego, który zaznaczył, że w ostatnich 10 latach KPN zainwestował w szlaki turystyczne ponad 35 milionów złotych.

Od wielu lat realizujemy tę ideę poprzez udostępnianie szlaków różnych grupom społecznym, ale i sprawnościowym. Przypomnę, że już kilkanaście lat temu robiliśmy ścieżkę do Wodospadu Szklarki, która od tamtego czasu była trzykrotnie przebudowana. Druga - jeszcze bardziej spektakularna inwestycja - to szlak z Kopy do Domu Śląskiego, który jest położony na Równi pod Śnieżką (ponad 1400 m n.p.m.). Musimy pamiętać, że to nie tylko kwestia wybudowania szlaku, ale także jego utrzymania w trudnych warunkach atmosferycznych - podkreślił Andrzej Raj, dyrektor KPN, który wśród miejsc, które wymagają modernizacji wymienia m.in. szlak do Schroniska Nad Łomniczką czy w pobliżu Wodospadu Kamieńczyka.

Podczas spotkania Przemysław Wiater z Muzeum Karkonoskiego zarysował plan współpracy muzeów górskich, a wśród nich poza jeleniogórską placówką mają współdziałać instytucje z Żywca, tatrzańskie, bieszczadzkie czy Gór Świętokrzyskich.

Zawiązaliśmy wstępnie związek, który w otwartej (luźnej) formule wpłynie bardzo korzystnie na wymianę pomiędzy tymi placówkami, będzie doskonałą platformą do porozumienia, poznania się i wymiany doświadczeń. Co się z tego urodzi - jeszcze sam nie wiem, bo to wstępna idea, ale mam nadzieję, że uda się to przekuć na konkretną rzeczywistość - powiedział dyrektor Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze.
Inwestowanie w niepełnosprawność jest inwestowaniem we własną przyszłość, bo każdy z państwa będzie kiedyś miał 70, 80, 90 lat i obyście cali i zdrowi wracali do domu - zakończył Stanisław Schubert, prezes KSON-u.

Konferencja odbyła się pod patronatem marszałka województwa dolnośląskiego - Cezarego Przybylskiego.

Twoja reakcja na artykuł?

7
50%
Cieszy
3
21%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
4
29%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14) Dodaj komentarz

~Polokolo 24-08-2020 12:33
Fajnie jest gadać o czymś , debatować , wręczać sobie medale , odznaki , proporce , dyplomy. A który z was zrobił zakupy osobie potrzebującej , posprzątał jej mieszkanie , umył okna lub po prostu ją odwiedził ze sładką niespodzianką i życzliwie z nią porozmawiał oraz jej wysłuchał .????
~Ae 24-08-2020 17:26
do: ~Polokolo (12:33)
A Pan Marek Obrębalski jest dalej w Radzie Nadzorczej. We Wrocławiu. Wg. Oświadczenia majątkowego to przytula tam rocznie niezła sumke
~echu 24-08-2020 13:03
Nie było prezydenta JG.Już wie ,kto w mieście rządzi ?A z innych miast, tylko nudząca się z Kowar?Straszne położenie wielu niepełnosprawnych ,potrzebuje opieki na dole ,a nie wycieczek w góry.Oni to takie opozycjonisty ,co chciały dla siebie i partii podwyżek.?dRAMAT.>
~sekocen 24-08-2020 13:51
Tytuł konferencji bardzo życzeniowy, nie mający nic wspólnego z rzeczywistością. Kilka lat temu KPN wybudował ze środków unijnych piękną ścieżkę dla niepełnosprawnych z górnej stacji na Kopie do Domu Śląskiego. Następnie właściciel wyciągu na Kopę zmodernizował go, dodając dwie gondole dla niepełnosprawnych. No żyć, nie umierać. Radość trwała krótko, bo gondole jeździły raptem kilka tygodni. Ściągnięto je na zawsze, bo blokowały tzw. "świętą przepustowość" - niewielki wiatr zatrzymywał kolejkę. Zamiast coś poprawić, poszli po linii najmniejszego oporu, a miasto Karpacz nie zrobiło nic, aby w umowie z właścicielem wyciągu zapewnić prawa osób niepełnosprawnych. Najlepsze jest to, że bardzo trudno znaleźć informację o tym, że gondoli nie ma. Wręcz przeciwnie, w internecie prawie każda wiadomość informuje, że niepełnosprawni mogą się dostać na górę. I tak moja rodzina wraz z niepełnosprawną córką skończyła swoją wizytę w Karkonoszach na dolnej stacji kolejki. Wielkie rozczarowanie!
~popieram 24-08-2020 13:58
Miasto Karpacz mówi, że wyciąg na Kopę to inwestycja prywatna, ale trasy dla niepełnosprawnych na Kopie już nie! Zbudowane zostały ze środków publicznych i unijnych, natomiast miasto nie zabezpieczyło w umowie ze spółką BEZPIECZNEGO przewozu osób niepełnosprawnych. Nie wszyscy, a wręcz mniejszość osób niepełnosprawnych może skorzystać z jazdy na kanapie. Rodzaj schorzenia może uniemożliwiać skorzystanie z takiego "udogodnienia". Dobrze, że po drugiej stronie granicy nie zdecydowano się zrezygnować z gondoli ze względu na wiatr, ... bo zostałyby tylko liny.
~eko 24-08-2020 14:05
Ludzie z plastiku !
~ 24-08-2020 16:22
Przecież te maseczki i te plastyki nie chronią przed wirusem , jak mówią na starym łbie wszystko pasuje
~Tom 24-08-2020 19:24
Jak ja nie lubię tego Ronaldo ale trzeba mu jedno przyznać walczy i biega jak po...ny .. a w tej lidze to plus .
~Jacek 24-08-2020 19:26
A co do tego Ronaldo , to kojarzę typa z boiska i sk...la ciężko dogonić haha
~Sory.. 24-08-2020 21:29
Najważniejszym punktem spotkania było rozdanie statuetek ducha gór. i na tym można zakończyć, a jeszcze był część nieoficjalna.
~Adolf Hitler 25-08-2020 6:34
Oni są niepełnosprawni ale umysłowo. Widać to po tych namordnikach oraz szybce/Frankensteinie.
~Jelsol 25-08-2020 8:39
Ostatnio był płacz i zdjecia ze Śnieżki jak to góry są zadeptywane i jako to zaj......ruchm. Teraz promocja gór, zaproszenia. O co wam chodzi wlońcu ????
~KSON 25-08-2020 15:11
Trudno odmówić racji kilku merytorycznym komentarzom! I my dostrzegamy dysonans pomiędzy założeniami, a praktyką. Dotyczy to nie tylko "odwieszonych" gondoli, ale również utrudnionego dojścia do trasy turystycznej z Kopy do Równi Pod Śnieżką od górnej stacji wyciągu kolei linowej. Problemem też jest "święte" prawo własności, które w przypadku Domu Śląskiego utrudnia, o ile nie unieuniemożliwia dotarcie do toalety w tym obiekcie. Będziemy nad tym pracowali.
~ 25-08-2020 23:42
do: ~KSON (15:11)
no to trza walić w pory

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group