Sobota, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 7270
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

KARPACZ: Góry Olbrzymie: obrazki z przeszłości

Środa, 24 marca 2010, 16:42
Aktualizacja: 16:43
Autor: Ania
KARPACZ: Góry Olbrzymie: obrazki z przeszłości
Fot. Ania
„Karkonosze na dawnej grafice” to kolejna wystawa czasowa, jaką możemy oglądać w Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu.

Wystawa prezentuje trzydzieści prac, mających około stu lat. Wybrano je spośród wszystkich grafik obrazujących śląskie góry, jakie gromadzono od powstania muzeum, czyli od ponad 35 lat. Na grafikach nie brakuje więc panoram górskich, Śnieżki, kaplic, schronisk, zamków, wodospadów i innych urokliwych miejsc.

- Są to stare miedzioryty, jak i litografie. Szczególnie cenną na prezentowanej wystawie jest „Panorama Gór Olbrzymich Hrabiego Schaffgotscha” wykonana przez J. B. Strahowskiego z Wrocławia w drugiej połowie XVIII wieku, z zaznaczonym ważniejszymi obiektami w Karkonoszach – mówi Zbigniew Kulik, Dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu.

Dawne grafiki obrazują więc Góry Olbrzymie, tak kiedyś nazywano Karkonosze. Nie brakuje na nich także tematyki związanej z uzdrowiskiem Cieplice, gdzie przyjeżdżało mnóstwo kuracjuszy. Grafiki zaś stanowiły pamiątkę z pobytu w tym miejscu.

Muzeum czynne jest od wtorku do niedzieli, w godzinach jego otwarcia czyli od godziny 9.00 do 17.00. Wystawa objęta jest honorowym patronatem Jerzego Pokoja, przewodniczącego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group