Środa, 5 sierpnia
Imieniny: Mariana, Marii, Stanisława
Czytających: 6182
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Góry nie dla każdego ? Włącz się do dyskusji w Pasażu Grodzkim

Wiadomości: Jelenia Góra /region
Wtorek, 17 kwietnia 2012, 9:27
Aktualizacja: 9:28
Autor: agrzywacz
Fot. Organizatorzy
Na taki temat w najbliższy czwartek (19.04) odbędzie się spotkanie połączone z wystawą zdjęć z obozów wspinaczkowych z osobami z autyzmem. Dyskusja rozpocznie się o godz. 17.00 w Pasażu Grodzkim w Jeleniej Górze. Spotkanie jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych tematyką górską i turystyką w naszym regionie.

Spotkanie zorganizowała Fundacja Czarodziejska Góra. W dyskusji udział wezmą m.in. Prezydent Miasta Jelenia Góra Marcin Zawiła, przedstawiciele Karkonoskiego Parku Narodowego oraz Gildii Przewodników Sudeckich, Grzegorz Lustyk,wicedyrektor ds. gimnazjum ZSO nr 1 im. Stefana Żeromskiego, Kalina Pisarska, studentka pedagogiki Kolegium Karkonoskiego oraz Himalaista Robert Kaźmierski.

- Wspólnie z uczestnikami dyskusji oraz publicznością chcemy porozmawiać o tym kto jest odpowiedzialny za kiepską kondycję fizyczną uczniów oraz brak atrakcyjnej oferty zajęć spędzania wolnego czasu? Czy szkoła, rodzice, a także inne instytucje, organizacje społeczne czy samorząd mogą mieć wpływ na zwiększenie zainteresowania młodych ludzi aktywnością fizyczną w górach w naszym regionie? Czy Karkonosze mogą być atrakcyjnym miejscem spędzania wolnego czasu? Jakich metod i jakiego języka należy używać w komunikacji z młodymi ludźmi by zmienić ich nastawienie do gór? O tych wyzwaniach, doświadczeniach w pracy z młodzieżą oraz pomysłach na zwiększenie zainteresowania rodzimymi górami i nie tylko, będą rozmawiać uczestnicy dyskusji. Serdecznie zapraszamy – mówi Ewa Konczal, organizatorka spotkania.

Fundacja Czarodziejska Góra, od listopada 2011 do stycznia 2012 roku realizowała cykl prezentacji poświęconych bezpieczeństwu w górach w okresie zimowym pod hasłem „Bądź rozważny w górach” W prelekcjach prowadzonych w szkołach średnich i wyższych Dolnego Śląska udział wzięło ponad 7000 uczniów. Zainteresowanie uczniów i nauczycieli było ogromne - do tej pory żadna organizacja nie proponowała im takich bezpośrednich działań edukacyjnych, popularyzujących aktywności górskie w środowisku szkolnym. Kilka tygodni temu instruktorzy Fundacji dzielili się doświadczeniami z tych spotkań z pracownikami organizacji z Czech, Słowacji i Węgier. Doświadczenia i refleksje dotyczące aktywności młodzieży w górach okazały się podobne, jednak pomysły na radzenie sobie z tym wyzwaniem odmienne. Najciekawsze spostrzeżenia i zostaną omówione podczas spotkania w
Pasażu Grodzkim.

Po dyskusji goście zostaną zaproszeni do rozmowy z uczestnikami panelu oraz na pokaz filmu „Dlaczego Góry?”, w reż. Dariusza Załuskiego.

Projektowi patronuje: Prezydent Miasta Jelenia Góra, Przewodniczący Dolnośląskiego Sejmiku Pan Jerzy Pokój, Gazeta Wrocławska, Firma SALEWA oraz Pasaż Grodzki w Jeleniej Górze. Spotkanie realizowane jest w ramach projektu „Sąsiedzi na górskim szlaku”, ze środków Funduszu Wyszehradzkiego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13) Dodaj komentarz

~ 17-04-2012 10:41
pierwszy krok to zniesienie warunku że wycieczka szkolna może iść w góry tylko z przewodnikiem...
~lenin 17-04-2012 11:21
Włącz się do dyskusji a potem idź na zakupy albo na śmierdzącą siłownie, może uratujesz pustego pasażu g.
Piipi Jelonkowa 17-04-2012 11:26
~Schroniska sprzedają alkohol ! .. a to jest brzydki przykład dla młodych ludzi, którzy powinni się uczyc .. "upijac się" świeżym powietrzem górskim ! ~Wystarczy zobaczyc,co robi młodzież na weekend - wolnosci w górach !
~ 17-04-2012 11:35
Można się wybrać do Szwajcarki schron w Rudawach Janowickich tam alkoholu nie uświadczysz-- dla chcącego nic trudnego. Ten "brzydki przykład o którym piszesz" otacza je niemal przez całą dobę gdyż alkohol jest wszędzie.... --- bardzo bardzo słaby argument. Zamiast ograniczać sprzedaż alkoholu należałoby ograniczyć dostęp do komputerów i sieci z nudów może zrobiliby "krok do góry"
~ 17-04-2012 11:36
Można się wybrać do Szwajcarki schron w Rudawach Janowickich tam alkoholu nie uświadczysz-- dla chcącego nic trudnego. Ten "brzydki przykład o którym piszesz" otacza je niemal przez całą dobę gdyż alkohol jest wszędzie.... --- bardzo bardzo słaby argument. Zamiast ograniczać sprzedaż alkoholu należałoby ograniczyć dostęp do komputerów i sieci z nudów może zrobiliby "krok do góry"
~ 17-04-2012 11:41
W góry oczywiście, że z przewodnikiem, jako rodzić spokojniej się czuję wiedząc, że dziecko jest pod właściwą opieką (osoby z kwalifikacjami) już nie raz historia opowiedziała o wypadkach wycieczek szkolnych na górskich szlakach (wiele razy śmiertelnych), dzieciaki były pod opieką nauczycieli-- nauczycieli z górskimi ambicjami niestety. Nie oznacza to, że pod okiem przewodników nie dochodzi do wypadków--dochodzi oczywiście ale statystycznie rzadziej.
~Bolko. 17-04-2012 12:12
Bardzo chciałem poprawić sobie wiosenną kondycję fizyczną i wybrać się na obejrzenie Pucharu Samotni do tegoż uroczego schroniska. Nic z tego, "hamulcowy" Karkonoski Park Narodowy storpedował 30 jubileuszową edycję tej imprezy. Pozostałem w domu, w kapciach przed komputerem oglądając zdjęcia z tych zawodów w latach ubiegłych. Może na „Dzień Dziecka” (jak to drzewiej bywało) odbędzie się "czekoladowy slalom" w żlebie Kotła Małego Stawu, jeśli litościwy Liczyrzepa objawi się z decyzją dla dyrekcji KPN-u. Wnuki by się ucieszyły.
~ 17-04-2012 14:18
zima zamykac wszystke szlaki
~ 17-04-2012 14:20
a goprowcy ci na sluzbie i ci w stanie spoczynku beda cos opowiadac
~ 17-04-2012 21:33
Zgodzę się - na wycieczki szkolne w góry - tylko z przewodnikiem, tak samo jak lekcje WFu w podstawówce w klasach 1-3 powinny być z nauczycielem Wfu, a nie paniami z nauczania z integrowanego, ktore w znacznej wiekszosci dresu nie mialy na sobie od wielu, wielu lat...
~xxx 17-04-2012 22:56
Dzieci w wieku szkolnym w górach to nie jest dobry pomysł.(mam na myśli grupy zorganizowane) Same połamią nogi, zostawia masę śmieci i będą zakłócać spokój i cisze.
~rys 18-04-2012 4:12
Wspaniała sprawa podejmowana przez władze naszego regionu dla młodego pokolenia. Z własnego doświadczenia wiem, ile barier trzeba pokonać aby przekonać chociażby drżące z przerażenia ciało pedagogiczne, najczęściej wynikające w trosce o własny los i brak kondycji. Następna trudna sprawa, są koszty, ale w tym „regionalnym masowym” przedsięwzięciu i zaangażowaniu społecznym ludzi gór, KPN, Przewodników Sudeckich, przyjaznych władz regionu, znajda się możliwości do obniżenia kosztów np. przejazdu wyciągami, noclegów i posiłków w schroniskach. Sprowadzając do moich wspomnień starej tradycji jesiennych rajdów młodzieży w góry, to wiem, że takiej lekcji historii i towarzyszącej wokół przyrody jaka potrafi przekazać i pokazać dobry przewodnik nie odda nawet najlepszy trójwymiar HD czy nauczyciel.
~rys 18-04-2012 4:13
cd. Pozostaje jeszcze klimat krajobrazu, wspaniale panoramy czy czar wspomnień kapryśnej pogody z którą trzeba sobie poradzić i przeżyć, bez “parasola” mamy. Żałuję, że nie mogę być na tym spotkaniu.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group