Wtorek, 7 lutego
Imieniny: Romana, Ryszarda, Romualda
Czytających: 6978
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Powiat: Górskie widoki dla wózkowiczów

Poniedziałek, 7 września 2020, 6:01
Aktualizacja: Środa, 9 września 2020, 12:07
Autor: WAC
Powiat: Górskie widoki dla wózkowiczów
Fot. WAC
Chcemy, aby osoby niepełnosprawne ruchowo, w tym poruszające się na wózkach mogły podziwiać piękne, górskie widoki - tak o idei utworzenia "Karkonoskiej Wózkostrady" czyli ścieżki rowerowo - pieszej biegnącej z Karpacza do Kowar mówi jej pomysłodawca Edward Wach ze Stowarzyszenia Integracyjnego Osób Niepełnosprawnych Ruchowo "My też potrafimy" w Ścięgnach.

Edward Wach od 2003 r prowadzi przy Parafii Wang w Karpaczu wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego. Właśnie tam zaobserwował jak wielkie trudności z korzystaniem z górskich tras mają osoby na wózkach lub mające problemy w chodzeniem.

Większość tras turystycznych, poza nielicznymi wyjątkami, nie jest przystosowana do poruszania się na wózkach – mówi E. Wach. - Dlatego wpadłem na pomysł wytyczenia trasy biegnącej u podnóża części Karkonoszy, poruszając się po której osoba na wózku mogłaby podziwiać piękne widoki na Śnieżkę oraz okoliczne szczyty. Poza funkcją turystyczną „Karkonoska Wózkostrada” będzie też mieć walory edukacyjne. Zakładamy, że w Ścięgnach zostanie postawiony profil geologiczny Sudetów Zachodnich oraz wiata spoczynkowa, w której istniała będzie możliwość prowadzenia lekcji w plenerze.

Licząca około 5 kilometrów trasa miałaby się rozpoczynać w Karpaczu przy ul. Kowarskiej. Następnie biegłaby poprzez Ścięgny, aż do Kowar, by kończyć się w pobliżu tamtejszego byłego dworca kolejowego. Proste, długie odcinki z dobrą widocznością będą dostępne nie tylko dla osób na wózkach, ale również będą atrakcyjną trasą spacerową dla matek z wózkami oraz dzieci uczących się jazdy na rowerze. Amatorzy nordic walking, nartorolek, wrotkarze – oni również mogliby skorzystać na projekcie dedykowanym osobom poruszających się na wózkach. Co jest dodatkowym atutem - "Karkonoska Wózkostrada" w pewnej części przebiegałaby wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 366, gdzie obecnie brak jest chodnika.

Obecnie trwają prace koncepcyjne nad przebiegiem trasy. Prowadzone są także konsultacje z samorządami gmin, przez które miałaby przebiegać trasa oraz Starostwem Powiatowym w Jeleniej Górze.

„Karkonoska Wózkostrada” to bardzo dobry pomysł - mówi starosta jeleniogórski Krzysztof Wiśniewski. - Jej inicjatorzy byli w Starostwie Powiatowym i rozmawialiśmy o różnych możliwościach jej przebiegu. Będę trzymał kciuki i zrobię wszystko, żeby ten projekt został zrealizowany, bo brakuje nam takich miejsc w Karkonoszach. Mamy singletracki, ale to są trasy dla osób zdrowych. Do realizacji „Karkonoskiej Wózkostrady” musimy się przygotować pod względem koncepcyjnym i projektowym. Jeśli chodzi o fundusze, to są ogłaszane różne programy, do których warto aplikować.

Twoja reakcja na artykuł?

29
85%
Cieszy
1
3%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
3%
Złości
3
9%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (20)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Jak, w efekcie licznych inwestycji, jeździ się teraz po drogach Kotliny Jeleniogórskiej?

Oddanych
głosów
369
Coraz lepiej
23%
To ciągle kropla w morzu potrzeb
38%
Nie najlepiej
11%
Wciąż fatalnie
27%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group