Poniedziałek, 11 grudnia
Imieniny: Damazego, Waldemara
Czytających: 4354
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Gorąco jak w piekle

Wtorek, 13 lipca 2010, 7:26
Aktualizacja: 14:00
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Gorąco jak w piekle
Letnicy na niezbyt czystej gliniance przy ulicy Mickiewicza.
Fot. TEJO
Upały, których wielu mieszkańców ma już dość, dziś mają być wyjątkowo dokuczliwe. Ratownicy medyczni i lekarze ostrzegają przed palącym słońcem i wysokimi temperaturami. Karetki pogotowia wyjeżdżały w minionych dniach aż 168 razy. Nie zabrakło też interwencji wobec osób, które nadużyły alkoholu i „padły” w promieniach słońca. Lekarze radzą: ceńcie cień i pijcie dużo wody.

W dzień głównymi przyczynami, do których byli wzywani ratownicy to omdlenia, zasłabnięcia duszności i bóle w klatkach piersiowych. W nocy dochodziły do tego urazy i ataki epilepsji, głównie osób pod wpływem alkoholu. Jest to dowód na to, że do tak wysokich temperatur nie jesteśmy przyzwyczajeni.

Dlatego lekarze apelują by pamiętać o kilku ważnych zasadach.
– Przede wszystkim należy pamiętać o piciu wody mineralnej, dziennie w ilości minimum 2 litrów. Ponadto należy unikać słońca w godzinach szczytu czyli od 10.00 – 11.00 do 15.00 – 16.00. Ci, którzy są przyzwyczajeni do robienia w tych godzinach zakupów czy do załatwiania innych spraw, w upalne dni powinny zmienić swoje plany.

Jeżeli już musimy wyjść na zewnątrz poruszajmy się po zaciemnionych miejscach, a jeśli robimy zakupy to w sklepach wyposażonych w klimatyzację. Należy też unikać ciężkiej fizycznej pracy na słońcu. Szczególną uwagą i troską należy też podczas tych upałów otoczyć dzieci i osoby starsze. Dzieci nie mogą korzystać bez słońca bez kontroli dorosłych.

– Osoby starsze natomiast, w tak wysokich temperaturach nie są w stanie same funkcjonować, warto więc zadzwonić czy odwiedzić starszych rodziców i dziadków oraz zapukać do samotnych sąsiadów i zapytać czy czegoś nie potrzebują - mówi Robert Pietryszyn, przełożony pielęgniarek Pogotowia Ratunkowego w Jeleniej Górze.

Lekarze i ratownicy ostrzegają też przez nierozsądnym opalaniem się. Jak mówią, słońce jest wyjątkowo aktywne, dlatego warto pamiętać by na ciało nakładać kremy ochronne z bardzo dużymi filtrami. Wskazane jest też częste chłodzenie ciała w wodzie. Osoby chorujące nie powinny odstawiać leków, ale regularnie je przyjmować leki.

Warto też pamiętać, że wszelkie medykamenty należy przechowywać w zaciemnionych miejscach, a nawet w lodówce. Niezwykle istotne jest też by nie zostawiać w autach dzieci i psów. Zamknięte pojazdy to prawie jak piekarnik. Upalna, tropikalna pogoda ma się utrzymać – według prognoz – co najmiej do końca tygodnia.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (16)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
437
Nigdy
19%
Rzadko
41%
Czasami
27%
Często
14%
 
Głos ulicy
Na co wydałbym 1 mln zł, jeśli wygrałbym w Lotto
 
Miej świadomość
Luka VAT
 
Rozmowy Jelonki
Przepiękne freski w Małej Kamienicy
 
Aktualności
Frajda dla narciarzy
 
Aktualności
Magia miniaturowego świata
 
Aktualności
Maraton z policjantami
 
Kultura
Spotkanie w Muzeum w Szklarskiej Porębie
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group