Piątek, 19 sierpnia
Imieniny: Bolesława, Juliana
Czytających: 7030
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: GOPR–owcy uratowali studentów w Górach Izerskich

Niedziela, 28 października 2012, 10:03
Aktualizacja: 16:20
Autor: Angela
Region: GOPR–owcy uratowali studentów w Górach Izerskich
Fot. Zdjęcie ilustracyjne. www.gopr.org
Mimo złej pogody grupa ok. 80 studentów Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu zdecydowała się wczoraj (27.10) wyjść w Góry Izerskie na Rajd Ochrony Środowiska. Trzech z nich niemal nie przypłaciło tego życiem. Na szczęście mieli przy sobie telefon komórkowy, którym wezwali pomoc. Ratownicy GOPR dotarli do nich o godz. 22.15. Cała trójka była wychłodzona. Została przetransportowana do karetki pogotowia, a następnie do szpitala.

Jak mówi Olaf Grębowicz, naczelnik Karkonoskiej Grupy GOPR, większość studentów o własnych siłach wróciła do schronisk. Wyjątkiem była trójka, która opadła z sił na szlaku czerwonym Gór Izerskich w okolicach Wysokiej Kopy.

- Studenci zachowali się bardzo racjonalnie. Kiedy doszli do wniosku, że nie są w stanie samodzielnie się poruszać zadzwonili do nas po pomoc. Co ważne, mieli przy sobie sprawny telefon komórkowy i byli w stanie poczekać na nasze dotarcie. W akcji udział wzięło ponad 20 ratowników, którzy dotarli na miejsce pojazdami, a w wyższych partiach gór, gdzie było już 40 cm śniegu, na pieszo – mówi naczelnik GOPR Olaf Grębowicz. – Cała trójka została przetransportowana do karetki pogotowia – dodaje.

Naczelnik GOPR-u nie chce oceniać zachowania studentów i ich decyzji o wyjściu w góry mimo niesprzyjającej pogody. Apeluje jednak do turystów, by przed planowaną wycieczką dokładnie sprawdzali prognozy pogody oraz sytuację na szlakach, na bieżąco podawaną w Internecie.

- Apelujemy by nie wychodzić w góry przy niepewnej pogodzie oraz zbyt późno, ponieważ teraz zmrok zapada o wiele szybciej, niż latem. Wychodząc w góry należy zabrać ze sobą naładowany telefon komórkowy, ciepłą odzież i ciepły napój do picia. Nigdy nie wolno też wychodzić w góry indywidualnie, tylko grupą – radzi Olaf Grębowicz.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (33) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group