Piątek, 7 sierpnia
Imieniny: Doroty, Kajetana
Czytających: 6389
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Goprowcy dostaną pieniądze na śmigłowiec

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Sobota, 2 maja 2009, 8:18
Aktualizacja: 8:19
Autor: Ania
Fot. Ania
Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe otrzyma 10 tysięcy złotych od włodarzy powiatu jeleniogórskiego na obsługę śmigłowca, którym ratownicy docierają do rannych w górach.

Śmigłowiec jest w Kotlinie Jeleniogórskiej od 15 kwietnia. Stacjonuje na Górze Szybowcowej. Dzięki niemu goprowcy w najtrudniejszym okresie w roku mogą szybko dotrzeć na miejsce zdarzenia, co ma ogromne znaczenie w skutecznej akcji ratowniczej. Sokół stacjonuje tu w ramach współpracy z 25 Brygadą Kawalerii Powietrznej. Część kosztów obsługi śmigłowca goprowcy będą musieli ponieść sami, ale brakuje im funduszy.

– Ze względu na to, że wysoko w górach jest jeszcze śnieg, a w niższych partiach nie ma go w ogóle do poszkodowanych możemy dotrzeć jedynie śmigłowcem. Dzięki niemu udało nam się już przeprowadzić wiele skutecznych akcji ratowniczych – mówi Jacek Kieżuń, szef wyszkolenia Karkonoskiej Grupy Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, który podczas czwartkowej sesji rady powiatu jeleniogórskiego, przedstawił prezentację dotyczącą Sokoła.

Ratownik przekonał radnych: 10 tysięcy złotych, które GOPR dostanie na obsługę śmigłowca, pozwoli na opłacenie dodatkowych etatów pracowników, co jest konieczne, bo ratowników jest zdecydowanie za mało. Wielu z nich pracuje po 30 dni w miesiącu. Goprowcy w sprawie sfinansowania części kosztów, zwłaszcza tych związanych z dodatkowymi etatami zwracali się już do samorządowców z całego powiatu jeleniogórskiego.
W tym roku w Karkonoszach helikopter zostanie na pewno do końca maja, a ze względu na utrzymujący się śnieg w górach może nawet do połowy czerwca.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (30) Dodaj komentarz

~ila 2-05-2009 8:29
Ciekawe co na to ci co mieszkają w pobliżu Góry Szybowcowej... Ten też będzie latał po "ich" niebie... ;-)
~Iza 2-05-2009 8:58
Ci, co mieszkają w pobliżu Szybowcowej, czyli np. ja, cieszą się z bezpieczeństwa. I nie "ten też", bo o ten sam helikopter chodzi. Chociaż mogłyby latać ze dwa, bo pamiętam w zeszłym roku jakiś wysyp bezmózgich zachowań w górach, kiedy wszystkie helikoptery łącznie z czeskim były w akcji, a jeszcze brakowało...
~asassello 2-05-2009 9:08
Fajnie ze helikoptery są i latają, przynajmniej jest wesoło na niebie!
~hmm 2-05-2009 9:10
Śmigłowiec w Jelenie "dziurze" to powinien być na stałe !!! stać nasze władze na wiele zbędnych wydatków a na konkrety jak latająca karetka w zagłębiu turystycznym to już nie.
~:) 2-05-2009 9:11
Wczoraj były piękne nocne loty. Śmigłowiec świecił się kolorowo :))))
~fbp 2-05-2009 9:18
a ja sadzac po tytule artykulu myslalem,ze dostana kase na zakup smiglowca:))...
~klocek do ila 2-05-2009 9:58
mi nie przeszkadza.. ;) mieszkam 0,5km od Szybowiska..
~ 2-05-2009 10:08
jak komus uratuje zycie to posypia sie komentrze ze potrzebny i dobry pomysl. kazdy mysli tylko o wlasnym interesie :( o rany co z tą POlska :(((((((((((
Cień 2-05-2009 10:36
Włodarze by się wstydzili, co to jest 10 tyś. śmiechu warte.
~ila 2-05-2009 11:09
Dobrze byłoby, aby latał nad całą Jelenią Górą, aby hałas rozłożył się bardziej sprawiedliwie. ;-) Ja go jeszcze nie widziałam, ani nie słyszałam. :-) A nawet z ciekawości chciałabym go zobaczyć nad naszą dzielnicą. :-)
Janko Emigrant 2-05-2009 11:15
Moze tak drodzy wlodarze miasta Jelenia Gora,w akcie ostatniego oddechu przed odejsciem,poczyniliby odpowiednie kroki i przygotowania do zakupu smiglowca specjalnie dla GOPR'u na stale. Moze uratujecie przy okazji choc odrobine swoj wizerunek,ktory na chwile obecna wyglada jak..szkoda slow.Smiglowiec,najlepiej nowy,powinien znalezc sie na wyposazeniu sluzb ratowniczych GOPR z mozliwoscia uzyczania np. dla szpitala. Mamy XXI wiek. I prosze sie nie osmieszac tlumaczac sie brakiem pieniedzy. A tak przy okazji.. Droga Jelonko.com. Zwykle pomijam uwagi na Wasz temat ale.. Nie kierujcie sie,prosze droga "sensacyjnych gazet" dajac mylne sensacyjne naglowki. Mamy do was szacunek,wiec zostancie powaznym,regionalnym portalem informacyjnym (jedynym na ta chwile) i obierzcie wlasna droge. Goprowcy dostali pieniadze na obsluge smiglowca. Pozdrawiam goraco.
faffik0 2-05-2009 11:37
jak ktoś się znajdzie w potrzebie to zrozumie,że jest potrzebny w nocy troszkę hałasuje ale jak musi to niech tak zostanie,przecież może lecieć komuś ratować życie niektórzy jednak myślą tylko o SOBIE WSTYDZILIBY SIĘ!!!!!!!!!!!
~też ratownik 2-05-2009 13:25
Śmigłowiec w górach tak ! Ale powinna go dostać jakaś służba państwowa np.: policja, straż graniczna albo straż pożarna a nie GOPR. Wtedy nad śmigłowcem była by pełna kontrola a goprowcy nie wozili by własnej dupy. Poza tym goprowcy którzy szkolą żołnierzy chyba biorą za to pieniądze, ciekawe co się z nimi dzieje. W Nowym Sączu śmigłowiec ma straż graniczna a w razie potrzeby korzystają z niego inne służby. Śmigłowiec dla stowarzyszenia to pomyłka.
~ago 2-05-2009 15:14
Do ~też Ratownik - Tylko że TO Stowarzyszenie to nie takie zwykłe "stowarzyszenie", ono ma swoje "państwowe" powiązania, to tylko tak z zewnątrz wygląda jak "stowarzyszenie". A te pozostałe państwowe slużby to także tylko ludzie, a jak mundurowi, to tam i tak nikt niczego nie "sprawdzi". Lepiej niech to zostanie tak jak jest. Goprowcy naprawdę ratują, a z tymi innymi służbami to różnie bywało. GOPR powinien posiadać na stałe ten śmigłowiec. Oni maja doświadczenie w ratowaniu, czego nieraz dowiedli.
~mieszkaniec jeżowa 2-05-2009 15:26
mi one wcale nie przeszkadzaja niech lataja chociaż cos sie dzieje w tej jeleniej niedługo będą wam przeszkadzać szybowce co będą startowały z góry szybowcowej dlatego tam jest budowane pole startowe z kostki.
~edesz 2-05-2009 15:39
Mieszkam w Marczycach. Helikopter przelatuje nad e mną po kilka razy dziennie. Czyżby tyle wypadków jest w górach, a może jak onegdaj w Zakopanem wozi ciastka ?
~też ratownik 2-05-2009 15:48
Do „ago” znam wszystkie służby ratownicze w mieście i rzeczywiście każdej można coś zarzucić, ale służby mundurowe są najbardziej zdyscyplinowane i kontrolowane. Przypomnę ze tylko ostatnio w wypadkach lawinowych zginęło kilku goprowców i to nie w akcjach ratowniczych. Sam widziałem jak w zimie ryzykują życiem zjeżdżając na nartach w zamkniętych żlebach małego stawu. Dają przykład innym oczywiście zły, uważając ze wszystko im wolno bo są poza kontrolą.
~patriot do też ratownika 2-05-2009 16:24
Policja śmigłowiec dostać powinna heee, chyba ten młody narybek z prewencji co wyłapuje kierowców i porządnych ludzi wmuszając im mandaty z najwyższej póły za drobnostki chojrakując przy tym i robiąc grożne miny, a jak przychodzi do interwencji w bójce paru żulików, czy innej awanturze to chowają głowę pod siebie i nie wiedzą jak reagować udając poszkodowanych. Tylko troszeczkę władzy liznęli i już co niektórzy wariują myśląc, że Pana Boga za nogi złapali\. Więc co by się mogło stać jakby jeszcze helikopter mieli na stanie
~ago 2-05-2009 16:59
do ~też ratownik - Przyznasz jednak, że goprowcom nie można zarzucić braku odwagi, jeszcze strażacy (ci od gaszenia) nią dysponują... Co do policjantów - z tą odwagą to różnie bywa... Widziałeś patrol pieszy wieczorem? Bo ja nie widziałam od wielu lat... A kiedyś chodzili pieszo. W innych miastach chodzą na piechotę, np. na Dworcu Centralnym w Warszawie, widziałam niedawno na własne oczy. Widać gdzie indziej można, tylko nie u nas. Owszem, przemkną w samochodach, ale to trwa parę sekund. I tyle ich widzieli... To co z tą odwagą? Czy im jej wystarczy? A Goprowcom jej nie brakuje. Podane przez Ciebie przykłady świadczą o tym, że mają jej w nadmiarze, tyle, ile potrzeba, aby ratować innych z narażeniem własnego życia. Jeśli już dać taki śmigłowiec innym służbom mundurowym, to chyba tylko strażakom. Oni też są odważni. Pozdrawiam. ago
Cień 2-05-2009 17:24
Do Też ratownik. Od przybytku głową nie boli. A co będzie jak policja czy straż graniczna, będą ścigać groźnego przestępcę, a w tym samym czasie ktoś będzie potrzebował pomocy, więcej stracą czasu na decyzję co jest ważniejsze, a pozatym policja powinna mieć śmigłowiec, lżejszy, szybszy i zwrotniejszy, a w górach, taki się nie nadaje.
faffik0 2-05-2009 20:55
popieram "ago"
~major 2-05-2009 21:31
...żeby w pełni wykorzystać śmigłowiec, musi on być przystosowany technicznie i organizacyjnie do pracy na rzecz wszystkich służb ratowniczych. Do lotów ratowniczych konieczne jest kompletne wyposażenie sanitarne, obsługiwane przez ratownika, określone zasady wspólpracy z lotnictwem sanitarnym. Do akcji poszukiwawczych - we wszelkie możliwe kamery - optyczna, termowizualna. Na potrzeby policji - odpowiednia łączność i policjant na pokładzie, uprawniony do interwencji n.p. w ruchu drogowym. Podobnie - na potrzeby służby granicznej, czy straży pożarnej. Eksploatacja tak wyposażonego śmigłowca będzie nieco droższa, więc powinien on być "przywiązany" do którejś ze służb państwowych, wtedy finansowanie będzie bardziej klarowne, a najlepiej - z budżetu państwa. Tak uniwersalne zastosowanie będzie możliwe jedynie przy opracowaniu zasad współpracy wymienionych służb i zorganizowanie stałej bazy. Aktualnie dysponuje nim wojsko, okazjonalnie wykorzystując do akcji ratowniczych, w ramach własnych ćwiczeń personelu latającego i w wojskowych zastosowaniach. Z chwilą, gdy wojsko zrealizuje swoje plany - śmigłowiec odleci - i tyle go widzieli... Przypuszczam, że z czasem (akurat mamy podobno kryzys!), dotrze do świadomości ludzi, odpowiedzialnych za bezpieczeństwo obywateli, że wartość godziny lotu nie da się przeliczyć na wartość życia. Teoria "złotej godziny" w ratowaniu życia da się w naszych, szczególnie górskich warunkach, zrealizować jedynie przy użyciu śmigłowca. I tak to działa w Europie...
~n i c o 2-05-2009 21:48
Ten helikopter powinien zostać na stałe. To paranoja jakaś, że pieniądze o których mowa to tylko kasa na paliwo i utrzymanie chwilowe. Powinni dostać kasę na zakup helikoptera lub na pozostawienie np. na najbliższe 5 lat, tego który jest obecnie !!!
~też ratowinik 2-05-2009 22:15
Tak jak napisałem w niku jestem ratownikiem zawodowym podałem trzy służby zawodowe Policje,SG i PSP sam się domyśl z której służby jestem. Jestem też bardzo blisko z górami nie jestem goprowcem ale znam się na ratownictwie w górach i to troszkę wyższych niż Karkonosze
~ZABOBRZANIN 2-05-2009 22:20
10tyś to naprawdę zastrzyk... ! Ze wstydu się spalic idzie... Nieprzyznawal bym sie tylko podrzucil dla niepoznaki. Niektórzy płacą podatku i VAT-u tyle miesiecznie w skarbowym... Więc gest godny odnotowania. A ile taki jednoręki bandyta zarabia w dobrym punkcie w 1-miech ? Może postawić parę na Szybowcówie i dochód przekazać właśnie na smigłowiec.
~kangur20 2-05-2009 22:31
ten śmigłowiec co obecnie lata w dzień i w nocy to się szkoli do Afganistanu a przy okazji i dla GOPR dzięki za pomoc i wsparcie dla naszego GOPR
~Adas 2-05-2009 23:43
u nas w Komarnie co wieczór przelatuje ;/;/;/;/;/
Cień 3-05-2009 0:11
Pan ratownik jest z PSP i zazdrości GOPR-owcom zabawki, chociaż PSP też powinno mieć taką maszynkę, łatwiej by gasili pożary lasów i łąk, przy okazji byłby rezerwowy śmigłowiec dla GOPR-u. A tak swoją drogą, kiedyś śmigłowiec gasil u nas pożary, co się z nim stało?
~pablosky 3-05-2009 0:12
co do goprowcow jezdacych poza trasami - wielu ratownikow uprawia skitouring, ktory bezposrednio wiaze sie ze zjazdami poza trasami przygotowanymi. Oczywiscie KPN jak i kazdy inny park w Polsce uwaza nas za oszołomów i zbujów, którzy straszą biedne kozice... ale to rozmowa na inny temat.
~ago 3-05-2009 10:22
do ~też Ratownik - Jeśli jesteś z PSP - to inna rozmowa. Właśnie tę służbę wymieniłam, jako najbardziej właściwą /po GOPR/, do posiadania tego śmigłowca. Jeżeli nie mozna inaczej zatrzymać go na stałe w Jeleniej Górze, to rzeczywiście najlepiej, aby posiadała go właśnie PSP. Właśnie ona także ratuje życie i zdrowie ludzkie, także z narażeniem własnego. Szacunek dla Ciebie! ago

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group