Niedziela, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 2143
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gondolą wjedziemy na Kopę

Wiadomości: Region Jeleniogórski
Czwartek, 10 stycznia 2008, 8:51
Aktualizacja: 8:52
Autor: TEJO
Fot. www.gory.info.pl
Dobiega końca 50–letnia kariera kolejki linowej w Karpaczu. Wyciąg krzesełkowy, który dziś jest atrakcją ze względu na przestarzałą konstrukcję, zastąpi nowoczesna kolej gondolowa. Taka miała także ruszyć w Świeradowie, ale znów jest opóźnienie. Otwarcie nastąpi wiosną.

Pisze o tym czwartkowa Polska Gazeta Wrocławska przedstawiając plany Miejskiej Kolei Linowej w Karpaczu, która zamierza za 40 milionów złotych dokonać tej wyciągowej rewolucji.

Karpacka gondola będzie miała ośmioosobowe wagoniki. Powstaną także nowe stacje dolna i górna. Jak zauważa gazeta, projekty nawiązują do spodków, w których kształcie w latach 60–tych minionego wieku zbudowano schronisko na Śnieżce.

W stacji górnej – oprócz urządzeń wyciągu – ma znaleźć się także restauracja. Zostanie urządzona w obrotowej kopule. Wyciąg będzie cichy i bardziej odporny na wiatr. Teraz jego większe podmuchy unieruchamiają popularne „krzesełko”. Wagoniki gondoli, kiedy nie będą używane, trafią do specjalnych garaży, aby nie szpeciły górskiego krajobrazu. W ciągu godziny kolejka wwiezie na szczyty Karkonoszy 1500 turystów.

Kiedy te cuda zostaną uruchomione? Za trzy lata ruszy budowa, więc chętni muszą jeszcze uzbroić się w cierpliwość. Tę cechę muszą także wykazać ci, którzy nie mogą doczekać się na przejażdżkę gondolą w Świeradowie Zdroju. Najnowszy produkt austriackiej firmy Doppelmayr miał ruszyć w grudniu. Potem otwarcie przesunięto. Teraz okazuje się, że kolejka zabierze pierwszych pasażerów dopiero wiosną. W ciągu godziny na Izerski Stóg wjedzie dwa tysiące osób. Najpewniej już nie na narty, chyba że wyjątkowo długo utrzyma się tam pokrywa śniegu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~narciarz 10-01-2008 14:36
a co z przepustowością tras narciarskich? w parze z rozbudową wyciągów powinna isc rozbudowa tras, w przeciwnym razie utopimy sie w tłumach, które już teraz zaobserwowac mozna bylo w okresie swiateczno-sylwestrowym.
~gondolier znad bobru 10-01-2008 14:42
a zjedziemy z lawiną...
~Jaros 10-01-2008 15:29
No to teraz zadepczą Góry Izerskie
~zielony 10-01-2008 15:51
Ręce precz od przyrody. Zieloni do roboty! Kasa się sama pcha do ręki.
~Dziorek 16-02-2008 12:48
Karpaczańska!!! Karpaczańska!!! żyjemy w Karpaczu a nie w Karpatach!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group