Niedziela, 26 września
Imieniny: Łucji, Justyny
Czytających: 6555
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Janowice Wielkie: Gmina Janowice Wielkie walczy z arsenem

Środa, 13 lipca 2016, 7:47
Aktualizacja: Piątek, 22 lipca 2016, 19:25
Autor: Robert Czepielewski
Janowice Wielkie: Gmina Janowice Wielkie walczy z arsenem
Fot. UG
Dzięki udziałowi w konkursie Dolnośląskiego Funduszu Pomocy Rozwojowej , gmina Janowice Wielkie otrzymała promesę w kwocie 150 000 zł na polepszenie jakości wody w wodociągu, który obsługuje 70 proc. mieszkańców gminy . Prace mają na celu zredukowanie do norm przewidzianych prawem zawartości arsenu w wodzie pitnej.

Przeprowadzane badanie przez sanepid wykazały nieznacznie podniesiony poziom arsenu w wodzie.
Norma dla tego pierwiastka przewiduje od 10 do 11 mikrogramów na litr, natomiast w gminnym wodociągu poziom ten w różnych okresach wynosi od 12 do 14 mikrogramów na litr. Sanepid warunkowo wydał zgodę na korzystanie z wody, z obowiązkiem doprowadzenia arsenu w wodzie pitnej do norm właściwych do 2017 roku.

- Ujęcie wody zlokalizowane jest w zboczu Miedzianej Góry. Jest to teren powulkaniczny ,do tego dochodzą sztolnie, w których wydobywana była miedź, srebro, ołów i rudy uranu. Nie bez znaczenia była także zeszłoroczna susza, która mogła spowodować, że niektóre dolewy wód głębinowych popłynęły inaczej, a inne przestały płynąć – wyjaśnia Miłosz Kamiński, sekretarz Urzędu Gminy w Janowicach Wielkich.

Gmina Janowice Wielkie jest już po wyborze wykonawcy wyłonionego w przetargu, który za łączną kwotę 200 000 zł zaprojektuje urządzenia niezbędne do unormowania poziomu arsenu, dokona przeprowadzenia próby wody oraz innych działań infrastrukturalnych.

Podczas prac nie są przewidziane przerwy w dostawie wody pitnej dla mieszkańców gminy Janowice Wielkie.

Jak zauważa Miłosz Kamiński, gmina miała w swoim czasie problemy z radonem, którego stężenie obecnie jest limitowane, poprzez zainstalowanie specjalnych urządzeń.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group