Poniedziałek, 6 lutego
Imieniny: Doroty, Pawła
Czytających: 7897
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Karkonosze: Głusi na apele

Niedziela, 2 lutego 2020, 7:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 3 lutego 2020, 10:10
Autor: WAC
Karkonosze: Głusi na apele
Fot. KPN
Apele przyrodników nie pomagają. Nielegalny ruch turystyczny wzdłuż pasa granicznego z Jakuszyc w kierunku Szrenicy trwa nadal.

Pomimo dodatkowego oznakowania, wzmożonych patroli straży Karkonoskiego Parku Narodowego i wolontariuszy, wciąż zdarzają się przypadki wtargnięcia na ten cenny przyrodniczo teren, gdzie bytują zagrożone wyginięciem cietrzewie.

Turyści poruszający się poza szlakami często nie są świadomi szkód jakie powoduje tam ich obecność - mówią przyrodnicy z KPN. - Nawet chwilowe przejście człowieka powoduje płoszenie cennych gatunków zwierząt, w tym zagrożonego w skali Europy cietrzewia. Nawet jednorazowe spłoszenie tego ptaka w okresie zimy oznacza dla niego poważny wydatek energetyczny. Przy panujących obecnie warunkach atmosferycznych oraz niedostatku pożywienia, nawet taki pozornie błahy incydent, może przyczynić się do jego przegranej z ciężkimi realiami karkonoskiej zimy. Zakładanie śladu w śniegu przez narciarzy momentalnie pociąga za sobą kolejnych, w ten sposób problem sam się pogłębia. Ślad taki dodatkowo ułatwia penetrację tego terenu kunom, lisom i innym drapieżnikom, dla których głęboki śnieg jest barierą. Drapieżniki, których w tym okresie nie powinno tam być, to dla cietrzewia prawdziwy gwóźdź do trumny. Apelujemy do wszystkich, którym dobro naszej przyrody nie jest obojętne, o uszanowanie tej jednej z ostatnich karkonoskich ostoi cietrzewi - dodają pracownicy KPN..

Twoja reakcja na artykuł?

1
2%
Cieszy
0
0%
Hahaha
3
6%
Nudzi
10
20%
Smuci
25
50%
Złości
11
22%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (20)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Jak, w efekcie licznych inwestycji, jeździ się teraz po drogach Kotliny Jeleniogórskiej?

Oddanych
głosów
353
Coraz lepiej
24%
To ciągle kropla w morzu potrzeb
37%
Nie najlepiej
11%
Wciąż fatalnie
28%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group