Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Wtorek, 8 lipca
Imieniny: Elżbiety, Eugeniusza
Czytających: 12288
Zalogowanych: 97
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Globalne ocieplenie – czy to problem?

Czwartek, 8 lutego 2018, 7:17
Aktualizacja: Sobota, 10 lutego 2018, 6:36
Autor: TS
Polska: Globalne ocieplenie – czy to problem?
Fot. TS
Ewolucja klimatu to rzecz zupełnie normalna i zachodząca na Ziemi od milionów lat. Według badań od początku XX wieku temperatura powierzchni globu podniosła się o około 0,75°C. W tym czasie Ziemia była świadkiem wielu okresów o zróżnicowanych średnich temperaturach. W ciągu ostatnich dwóch stuleci zmiany klimatu zachodzą jednak w znacznie szybszym tempie i dynamiczniej niż kiedykolwiek wcześniej.

Zachodzące zmiany mają oczywiście fundamentalny wpływ na warunki życia na naszej planecie i pociągają za sobą często konsekwencje w postaci niekorzystnych zjawisk przyrodniczych.

Jakie są zatem główne czynniki determinujące klimat na Ziemi?
Do podstawowych determinantów warunkujących klimat na Ziemi należą: aktywność słoneczna oraz wulkaniczna, układ kontynentów, grubość pokrywy lodowej, stężenie aerozoli w atmosferze oraz przede wszystkim wielkość emisji gazów cieplarnianych.
Warto zatrzymać się na chwilę przy ostatnim czynniku, czyli gazach cieplarnianych. To rzecz na którą mamy zdecydowanie największy wpływ. Gazy cieplarniane absorbują podczerwień zatrzymują w atmosferze promieniowanie emitowane przez nagrzaną od światła słonecznego Ziemię. W ten sposób dochodzi do zjawiska „promieniowania zwrotnego” atmosfery i stałego podnoszenia temperatury na naszej planecie. Opisane pokrótce zjawisko to po prostu tzw. efekt cieplarniany. Wywołują go gazy, takie jak: metan, tlenek azotu, para wodna i oczywiście dwutlenek węgla. Ten ostatni to główny szkodliwy produkt działalności człowieka. Nie zapominajmy, że korzystając z pieców, każdej zimy przyczyniamy się właśnie do jego powstawania i uwalniania do atmosfery.

Jak powstrzymać zmiany klimatu?
Warto zrozumieć, że działalność człowieka ściśle związana jest z emisją szkodliwego dwutlenku węgla do atmosfery. Dzieje się tak jednak nie tylko za sprawą dużych zakładów przemysłowych. Każdy z nas każdego dnia zanieczyszcza w ten sposób atmosferę, jak zatem możemy temu zapobiegać ?
- Oszczędzajmy wodę podczas kąpieli i gotowania
- Segregujmy śmieci, które poprzez proces recyclingu pozwalają na zaoszczędzenie energii i ochronę roślin
- Stosujmy sprzęt energooszczędny i obniżajmy temperaturę w naszych domach
- Zadbajmy o nasze piece i paliwa, które spalamy w zimie
- Zmieńmy sposób naszej komunikacji drogowej - wybór roweru zamiast samochodu pozwala chronić nasze środowisko naturalne.

Jakie są skutki zjawiska zmian klimatycznych dla nas Polaków?
Skutki zmian klimatu mogą stanowić niebezpieczeństwo także w Polsce. Prognozuje się, że w najbliższej przyszłości temperatura będzie stopniowo wzrastać, a nadchodzące zimy będą coraz cieplejsze i bardziej wilgotne, co może stać się przyczyną niszczycielskich powodzi. Dodatkowo lata będą wyjątkowo suche ze sporadycznymi ale intensywnymi nawałnicami, powodującymi powodzie. Przewiduje się wzrost ilości pożarów, co zresztą już teraz następuje w wielu regionach świata. Powyższe zjawiska doprowadzą w konsekwencji do obniżenia poziomu wód gruntowych i wzrostu poziomu Morza Bałtyckiego. Tak dynamiczne zmiany doprowadzą do nieodwracalnych zniszczeń wielu ekosystemów.

Pamiętajmy: tylko od nas zależy jak będzie wyglądało życie naszej planety. Ocieplenie klimatu Ziemi to zjawisko niebezpieczne dla naszej przyrody i dla nas. Drobnymi zmianami wprowadzanymi w naszą codzienność możemy wywrzeć pozytywny wpływ na naszą przyszłość.

Publikacja sfinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu

Publikacja zrealizowana przez Karkonoską Agencję Rozwoju Regionalnego

Poglądy autorów i treści zawarte w publikacji nie zawsze odzwierciedlają stanowisko WFOŚiGW we Wrocławiu

Sonda

Czy lokalne "kasyna" i gry hazardowe powinny być dozwolone bez koncesji?

Oddanych
głosów
773
Oczywiście, gra tylko ten kto chce
27%
Tak, jednak do pewnej kwoty - na niektórych działa to jak narkotyk
13%
Hazard powinien zostać całkowicie zakazany
47%
Nic nie trzeba zmieniać w przepisach
13%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Niemcy podrzucają nam migrantów?!
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Aktualności
Dolny Śląsk po powodzi – poruszający spot wśród najlepszych na świecie
 
112
Niechcący zaalarmował strażaków
 
Aktualności
Mauzoleum w Maciejowej… czyli karkonoskie Hollywood
 
Jeleniogórskie ulice
Szyk, elegancja i sport w jednym – ulica Złotnicza w Jeleniej Górze
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group