Środa, 29 czerwca
Imieniny: Piotra, Pawła
Czytających: 6990
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Gitaromaniacy w hołdzie Łukaszowi Pietrzakowi

Niedziela, 17 stycznia 2010, 8:36
Aktualizacja: Poniedziałek, 18 stycznia 2010, 8:07
Autor: rylit
JELENIA GÓRA: Gitaromaniacy w hołdzie Łukaszowi Pietrzakowi
Fot. rylit
Trzydziestu „maniaków” gitary klasycznej z Polski i Niemiec wzięło udział w VI Międzynarodowym Festiwalu i Konkursie im. Łukasza Pietrzaka „Gitaromania”, który zakończył się wczoraj w Cieplicach. Wśród laureatów nie było młodzieży z Jeleniej Góry.

Po inauguracyjnym koncercie w Filharmonii Dolnośląskiej w środę 13 stycznia, którego bohaterem był zespół flamenco Danza del Fuego, jury złożone z gitarowych wirtuozów i pedagogów (Marek Zieliński-przewodniczący, Christiane Spannhof, Thomas Müller-Pering, Waldemar Gromolak, Robert Horna oraz Wojciech Lipiński) przystąpiło do przesłuchań konkursowych młodych adeptów gitary Wieczorami odbywały się recitale i koncerty gitarowe.

W piątkowe popołudnie jurorzy po obradach i wyłonieniu zwycięzców dali pokazowe lekcje gry na gitarze dla uczestników konkursu. Lekcje, na które trzeba było się zapisywać, a które odbywały się w pomieszczeniach Pałacu Schaffgotschów i szkoły muzycznej w Cieplicach mogli obserwować wszyscy chętni.

Sobota (16 I) była oczekiwana z niecierpliwością przez młodych gitarzystów ich nauczycieli i rodziców, bowiem właśnie w tym dniu miało się odbyć ogłoszenie wyników, uroczyste wręczenie nagród i koncert laureatów.
W kategorii młodszej wygrał Andrzej Grygier z Leszna (otrzymał też Grand Prix), II miejsce zajęła Karolina Drozd z Oleśnicy, a dwa trzecie –Kinga Barańczak z Nowej Soli oraz Szymon Salamon z Suwałk.
W kategorii starszej triumfował Adrian Furmaniewicz z Ostrowa Wielkopolskiego. II miejsce zajął Daniel Egelman z Gdańska, a dwa trzecie – Anna Chorążyczewska z Zielonej Góry oraz Michał Jakubowski z Żagania.

Po wręczeniu nagród dla zwycięzców i dyplomów dla uczestników odbył się koncert dziewięciu nagrodzonych gitarzystów. Tegoroczny festiwal, którego pomysłodawcą był zmarły tragicznie wiosną ubiegłego roku Łukasz Pietrzak, mógł odbyć się dzięki hojności sponsorów wspierających festiwal ale przede wszystkim dzięki zaangażowaniu i charyzmie dwóch pań Pietrzak: siostry i żony Artysty, które kontynuują dzieło rozpoczęte przez Łukasza. Wszystko działo się w Pałacu Schaffgotschów, obecnej siedzibie ZOD Politechniki Wrocławskiej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group