Piątek, 30 lipca
Imieniny: Julity, Piotra
Czytających: 3648
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Gen. Mariusz Zaruski – człowiek morza i gór w Domu Hauptmannów

Wtorek, 17 stycznia 2012, 8:50
Aktualizacja: 8:51
Autor: Accipiter
Dziś o godz. 17. w Muzeum „Dom Hauptmannów” w Szklarskiej Porębie odbędzie się wernisaż wystawy pt. „Mariusz Zaruski – człowiek dwóch żywiołów”. Wystawa poświęcona będzie postaci i osiągnięciom pierwszego naczelnika TOPR – generała Mariusza Zaruskiego w różnych okresach jego życia.

Wystawa przygotowana przez Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze - Oddział Dom Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie we współpracy z Muzeum Ziemi Puckiej w Pucku prezentuje morskie i górskie fascynacje Mariusza Zaruskiego (ur. 1867 w Dumanowie na Podolu, w tym roku - 31 stycznia przypada 145. rocznica jego urodzin, zm. 1941 w Chersoniu) - znanego taternika, narciarza, założyciela Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, generała i kapitana szkunerów szkoleniowych, między innymi „Zawiszy Czarnego”, jako „człowieka, którego życie wyznaczyła miłość i oddanie dwóm żywiołom: morzu i górom”.

Uroczystemu otwarciu wystawy towarzyszyć będzie prelekcja zatytułowana „Od morza i od samiuśkich Tater” przygotowana przez dyrektora Muzeum Ziemi Puckiej - Mirosława Kuklika oraz Wojciecha Szatkowskiego, kierownika działu historyczno–edukacyjnego z Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group