Czwartek, 29 września
Imieniny: Michała, Rafała, Gabriela
Czytających: 6483
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Gdzie wyrzucać leki iniekcyjne? (komunikat)

Środa, 25 lutego 2015, 8:14
Aktualizacja: 8:18
Autor: UM Jelenia Góra
Jelenia Góra: Gdzie wyrzucać leki iniekcyjne? (komunikat)
Fot. Archiwum
Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) przy ul. Wolności 161–163 w Jeleniej Górze, poza wysegregowanymi odpadami komunalnymi przyjmuje odpady w postaci wkładów (wstrzykiwaczy) insulinowych i innych leków.

Osoby przyjmujące insulinę lub inne leki iniekcyjne, a także korzystające z nakłuwaczy, powinny oddawać opakowania po nich do specjalnie przygotowanego punktu. Tego typu odpady komunalne coraz częściej pojawiają się w gospodarstwach domowych, w związku z tym Urząd Miasta Jelenia Góra przypomina, że w prowadzonym przez MPGK Sp.z o.o. PSZOK-u przyjmowane są m.in. opakowania po lekach, w tym także wstrzykiwacze. Osoby korzystające z takich leków powinny pamiętać, że nie można wyrzucać ich do pojemnika na odpady zmieszane, gdyż substancje w nich zawarte, a także opakowanie wyposażone w igłę - stanowią zagrożenie dla ludzi i środowiska. Zatem przed dostarczeniem ich do PSZOK-a zadbajmy o swoje i innych bezpieczeństwo. W celu zabezpieczenia igły i substancji wykorzystajmy pierwotne opakowanie leku lub inne twardościenne opakowanie tekturowe lub szklane. Należy pamiętać, aby zabezpieczyć zużytą igłę nakładką zabezpieczającą.

Pamiętajmy także, o tym, że leki wydawane na receptę oraz ogólnodostępne w sprzedaży leki, a także opakowania po lekach – nie są odpadami obojętnymi. Zawarte w lekach związki chemiczne mogą przedostać się do wody i gleby, a spalenie ich w domowym palenisku – prowadzi do powstania toksycznych substancji w powietrzu, dlatego ważne jest ich odpowiednie zagospodarowanie. Oddając opakowania po lekach do PSZOK-a mamy pewność, że odpady zostaną unieszkodliwione w specjalistycznych zakładach i nie trafią na składowisko odpadów. Dzięki właściwemu postępowaniu z lekami minimalizujemy zagrożenia chemiczne i bakteriologiczne.

PSZOK przyjmuje odpady od mieszkańców Jeleniej Góry od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-18.00 oraz w każdą sobotę w godzinach 8.00-14.00, z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group