Piątek, 14 sierpnia
Imieniny: Maksymiliana, Alfreda
Czytających: 5961
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gaudeamus zabrzmiał na Politechnice Wrocławskiej w Jeleniej Górze

Wiadomości: Jelenia Góra-Cieplice
Piątek, 19 października 2012, 14:25
Aktualizacja: Sobota, 20 października 2012, 7:47
Autor: Agrafka
Fot. Agrafka
Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2012/2013 w Zamiejscowym Ośrodku Dydaktycznym Politechniki Wrocławskiej w Jeleniej Górze odbyła się dzisiaj (19.10.) w Zdrojowym Teatrze Animacji w Cieplicach. – 192. studentów rozpoczęło naukę na pięciu wydziałach: Budownictwa Lądowego i Wodnego, Mechanicznym, Elektronicznym, Inżynierii Środowiska oraz Informatyki i Zarządzania. Uruchomiliśmy wszystkie planowane kierunki, co w dobie niżu demograficznego nas bardzo cieszy – powiedział Maciej Pawłowski dyrektor ZOD Politechniki Wrocławskiej w Jeleniej Górze.

Łącznie ośrodek ma ok. 600 studentów, a w ubiegłym roku akademickim 71 osób uzyskało tytuł inżyniera. Ośrodek od kilku lat prowadzi Studium Talent, adresowany do szkół ponadgimnazjalnych. Są to zajęcia z fizyki i matematyki dla uzdolnionej młodzieży, w których co roku bierze udział prawie 200 uczniów. Kolejnym przedsięwzięciem jest Festiwal Nauki, który z roku na rok spotyka się z coraz większym zainteresowaniem.

– Współpracujemy również ze wszystkimi szkołami ponadgimnazjalnymi w powiecie jeleniogórskim. Przynajmniej raz w roku odwiedzamy te placówki i zachęcamy uczniów do podejmowania u nas studiów. Mamy patronat nad kształceniem matematyków i fizyków w dwóch szkołach – mówił Maciej Pawłowski.

Studenci odbywają praktyki w różnych jeleniogórskich i okolicznych zakładach przemysłowych. – Walczymy o to, by rynek pracy poszerzał się dla absolwentów naszej uczelni, by nie musieli szukać pracy poza granicami regionu – dodał.

Studenci chwalą poziom uczelni. - Jestem na pierwszym roku kierunku Budownictwa, gdyż uważam go za przyszłościowy. Dzięki niemu będę mógł znaleźć pracę poza Jelenią Górą, a zamierzam stąd wyjechać później na studia magisterskie do Wrocławia – powiedział Maciej Rosół, student Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego ZOD Politechniki Wrocławskiej.

Również kobiety są zainteresowane studiowaniem na kierunkach ścisłych. - Chciałam studiować w Jeleniej Górze dlatego zdecydowałam się na rozpoczęcie nauki tu w Cieplicach. Wrocław jest zbyt drogi dla studentów, aby się w nim utrzymać. Wybrałam kierunek Inżynierię Środowiska, bo można po nim zdobyć naprawdę dobrą pracę - mówiła Patrycja Sitek, studentka pierwszego roku na Wydziale Inżynieria Środowiska.

Wykład inauguracyjny pt. „Muzyka w chemii” wygłosił dzisiaj prof. dr hab. inż. Piotr Drożdżewski. – Przedstawiłem ciekawostkę, a mianowicie delikatne połączenie między chemią a muzyką, które niedawno znalazłem. Profesjonalnie zajmuję się chemią, natomiast mam również wykształcenie muzyczne. Dostrzegłem, że w chemicznych cząsteczkach można znaleźć muzyczną harmonię, a niektóre z nich mają nawet przyjemne dla ucha brzmienie. Można więc posłuchać ich drgań, które nieraz układają się w przyjemne akordy. Drgania występują we wszystkich substancjach, które nas otaczają – wyjaśnił prof. Piotr Drożdżewski z Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11) Dodaj komentarz

~prostegrabie 19-10-2012 15:28
Gdybym musiał wybierać to wolałbym być wybitnym spawaczem, dobrze zarabiającym niż wiecznie bezrobotnym politologiem” – to słowa premiera Donalda Tuska, nowe przesłanie do swojego najwierniejszego elektoratu tzw. lemingów, czyli po krótce – „młodych, wykształconych z większych miast”; wypowiadane w pięć lat po symbolicznym tryumfie Platformy Obywatelskiej, uzyskanym właśnie dzięki zaktywizowaniu najmłodszej części społeczeństwa. Wtedy Ci ludzie – owi zaślepieni blaskiem Słońca Peru – najpewniej wchodzili w dorosłość, opuszczali domowe pielesze, podejmowali studia na – jak im się wtedy wydawało – prestiżowych i dających perspektywę studiach (na politologii, HR, socjologii, prawi,e zarządzanie).
~abc 19-10-2012 16:06
D.Tosk to specjalista nauk od malowania kominów. Cały czas czaruje Polaków różowymi kolarmi i wizją dobrobytu np. 2020 roku. Malutki człowieczek a zrobił na różowo swój elektorat.
~Obiektywna 19-10-2012 21:11
Nie wiem jaki to interes dla społeczeństwa jeleniogórskiego , bowiem wyksztalcenie studenta - przyszłego absolwenta kosztuje bardzo duzo pieniądzy wypracowanych przez podatników w firmach produktywnych ,A absolwent z wiedzą po ukończeniu studiów wyjeżdza albo wieje za granicę .A kto pokryje straty po nim ? kształcenie w Jeleniej Górze specjalistów to zabawa , dobre posady i pobory dla kadry uczelnienej za publiczne pieniadze, jak z reszta większośc charakterystycznych tworów budżetowych , bezsensownych ekonomicznie .
~gość II 19-10-2012 21:15
Po co tylu inżynierów w Jeleniej Górze jak tu przemysłu nie ma? Jeszcze dawniej w KK otwarto Wydział Techniczny co teraz pada. Na taśmę to zawodówka wystarczy.
Piipi Jelonkowa 19-10-2012 21:24
.. ten Pan na zdj.nr.1 .. ma szaty podobne .. do Biskupa ! ~Dlaczego ??
~lodybambino 19-10-2012 23:22
Piipi Jelonkowa | .. ten Pan na zdj.nr.1 .. ma szaty podobne .. do Biskupa ! ~Dlaczego ?? ........................byś się schowała Pod niego...
~Portal 20-10-2012 21:08
Sztuka dla" Sztuki " to produkcja absolwentów w prowincjonalnej Jeleniej Górze - gdzie swego czasu w mieście i okolicy było 42 zaklady produkcyjne. fabryki i różne wytwornie -od kaflarni, cegielni , odlewni, zakł. meblarskich , mięsnych , drukarni, zakładów metalowych , przetwórczych , szklarskich zdobniczych, huty szkła tech., galwanizerii, zakł. szwalniczych ,drzewnych , chemicznych oraz kilu liczących się zakladów produkcyjnych zatrudniających od 600 do 3000 tys. pracownikow. Dlatego jest nonsensem obecnie produkowanie na pałę i pod jakie potrzeby tylu absolwentów tych niby wyższych uczelni - skoro nie ma takich zapotrzebowań w regionie , a koszty są ogromne utrzymania kadry uczelnianej . Widać że socjalizm działa ,kapitalizm uczeni wykluczyli , lepiej na budżetówce paplać.
~wygrana 20-10-2012 21:42
Uczyć się watro, uczyć się trzeba tylko kierunki kształcenia winny być dostosowane do potrzeb danego terenu/instytucji. I tak chciałam z jedną z uczelni wyjść na przeciw koleżankom, ale i przede wszystkim nam społeczeństwu - czyli zapewnić pożądany kierunek rozwoju do profesjonalnego realizowania zadań w sanepidzie - kara dotkliwa mobbing przez lata, a uznanym za wybitne jest ukończony przez wielu pracowników licencjat humanistyczno- teologiczny w jednym roku ukończony zamiast w trzech latach akademickich. W innych miastach na to nie przyzwolono nie mówiąc tu już o wysokich gratyfikacjach za....... Zarządzanie, marketing to w naszym codziennym życiu na każdym stanowisk jest użyteczne, a nasze predyspozycje pozwalają z tego zakresu wiedzę spożytkować z sukcesem dla siebie i mądrego pracodaw
~do ~gość II 21-10-2012 8:20
A jak, wg Ciebie ma sie rozwinąć przemysł, gdy nie ma inżynierów -profesjonalistów? A jeżeli chodzi o WT na KK to masz złe wiadomosci. Senat zamknął ten wydział juz dwa lata temu. Teraz szkoła kształci samych pedagogów wczesnoszkolnych, specjalistów od w-f. No to dopiero się region rozwinie!!!
~ed 22-10-2012 0:37
i pomyśleć że zajmują jeden z najpiękniejszych pałaców w regionie, który mógłby być atrakcją miasta na miarę pałacu w Kozłówce, Łańcucie, Pszczynie, Książu itp. A tak uczą się w tych pięknych wnętrzach czegoś czego można się uczyć wszędzie. szkoda.
~Koneser 22-10-2012 10:07
Laska na fotce 13... Grosza bym nie wziął...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group