Wtorek, 24 maja
Imieniny: Joanny, Zuzanny
Czytających: 8416
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kowary: Galeria makatek w Muzeum Sentymentów

Poniedziałek, 8 kwietnia 2019, 6:12
Aktualizacja: Wtorek, 9 kwietnia 2019, 7:03
Autor: WAC
Kowary: Galeria makatek w Muzeum Sentymentów
Fot. użyczone
O nowe elementy wzbogaciła się ekspozycja działającego w Kowarach Muzeum Sentymentów. Od kilku dni na specjalnej ścianie można oglądać makatki ścienne wykonane w kowarskiej „dywanówce”.

Galeria makatek dywanowych w Muzeum Sentymentów liczy obecnie około 20 sztuk, z których większość umieszczono na jednej ścianie. Najstarsze z nich pochodzą z lat 70. Wśród nich jest dywanik ścienny wyprodukowany w "dywanówce" w 1976 roku z okazji 1010 rocznicy Chrztu Polski. Jedna z ostatnich upamiętnia śmierć papieża Jana Pawła II w 2005 roku.

Niegdyś modne, drogie elementy wystroju wnętrza – mówi kierujący Muzeum Sentymentów Andrzej Olszewski. - Wisiały na ścianach w wielu domach i mieszkaniach. W "dywanówce" tkano zarówno makatki z widokami, postaciami, religijne czy też okazjonalne. Dziś zapomniana sztuka wyszła z mody, ale u nas możecie poznać choć fragment kowarskiej produkcji makatkowej. Jednocześnie apelujemy do wszystkich, którzy posiadają niepotrzebne makatki, zwłaszcza takie, których nie mamy jeszcze w naszych zbiorach o przekazywanie ich do naszego muzeum.

Muzeum Sentymentów, funkcjonujące w obiektach byłej „Fabryki Dywanów” jest efektem kolekcjonerskiej pasji Andrzeja Olszewskiego. Od kilku lat gromadzi on różne przedmioty, dokumenty i inne pamiątki z okresu PRL-u. Wraz z powiększaniem się kolekcji, postanowił pokazać ją innym. Zbiory muzeum w dalszym ciągu się powiększają także o przedmioty, które przywożą i zostawiają zwiedzający.

Twoja reakcja na artykuł?

3
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group