Piątek, 24 września
Imieniny: Gerarda, Teodora
Czytających: 6041
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Gala Operowa w Filharmonii Dolnośląskiej

Środa, 10 lutego 2016, 7:29
Aktualizacja: 7:32
Autor: Manu
Jelenia Góra: Gala Operowa w Filharmonii Dolnośląskiej
Fot. Archiwum Organizatora
19 lutego (w piątek) o godz. 19.00 w sali koncertowej im. Stefana Strahla jeleniogórskiej Filharmonii Dolnośląskiej rozpocznie się Gala Operowa w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Dolnośląskiej pod batutą Lesława Sałackiego, z udziałem czołowych polskich solistów: Anny Patrys – sopran i Wojciecha Sokolnickiego – tenor. Cena biletu: 50 zł.

W programie: Aleksander Borodin – Tańce Połowieckie, Vincenzo Bellini – aria “Normy Casta Diva” z opery “Norma”, Ruggiero Leoncavallo – aria “Vesti la giubba” z opery “Pajace”, Camille Saint-Saëns – duet “Mon Coeur” z opery “Samson i Dalila”, Giacomo Puccini – aria “Elucevan le stelle” z opery “Tosca”, “Grande Finale” z opery “Madama Butterfly”, duet “O soave funiculla” z opery “Cyganeria”, aria Toski “Vissi d'arte” z opery “Tosca”, aria “Recondita armonia” z opery “Tosca”, Giuseppe Verdi – uwertura do opery “Nabucco”, duet Violetty i Alfreda “Un di felice” z opery “Traviata”, “Erinnerung an Veri's” z opery “Rigoletto”, Pietro Mascagni – “Vorspiel und Siciliana” z opery “Cavalleria Rusticana”, duet “Sempre Libera” z opery “Traviata”.

Anna Patrys, znakomita interpretatorka muzyki współczesnej oraz śpiewaczka operowa i oratoryjno-kantatowa, jedna z najbardziej rozpoznawalnych sopranistek młodego pokolenia. Dysponuje rozległą 3,5 oktawową skalą głosu, niezwykłą biegłością, znakomitą techniką wokalną oraz unikalną ciemną barwą. Z równym powodzeniem wykonuje zarówno dzieła barokowe jak i romantyczny weryzm. Na estradzie wykonuje dzieła mistrzów wielkich form: Wagnera, Brittena, Berlioza, R. Straussa, Mahlera, Pendereckiego, Kilara, Góreckiego czy Lutosławskiego. W roku 2005 nagrała m.in. z Deidre Cooper, Iwoną Hossą, kantorem Stevenem Leas'em, Cameratą Silesią i Sinfoniettą Cracovią pod batutą Johna Axelroda ścieżkę dźwiękową do uhonorowanego nagrodą Emmy filmu BBC/ZDF/TVP “Holocaust. A music memorial film from Auschwitz”. Nominowana do Paszportów Polityki 2014 w kategorii muzyka, okrzyknięta w roku 2014 przez samego Richarda Bonynge “absolutnym odkryciem i artystką, która swoim śpiewem wraca do najlepszych kanonów z minionych epok”, laureatka II miejsca oraz nagrody specjalnej Gabrieli Beňačkovej na Jakub Pustina International Vocal Competition pod patronatem Prezydenta Republiki Czeskiej Miloša Zemana w Ždar nad Sazavou (2015), Grand Prix oraz Universal Music Award Międzynarodowego Konkursu Wokalnego dla Sopranów Dramatycznych Elizabeth Connell Prize w Sydney w Australii (2014). W sezonie artystycznym 2015/2016 występuje u boku Krystyny Jandy w produkcji warszawskiego Och Teatru “Maria Callas – Masterclass”.

Wojciech Sokolnicki ukończył studia licencjackie na wydziale wokalnym w Akademii Muzycznej w Poznaniu, w klasie Jerzego Mechlińskiego, a studia magisterskie w klasie prof. Ryszarda Karczykowskiego. Swój warsztat wokalny rozwijał również podczas kursów mistrzowskich u prof. Anity Garancy, prof. Jurij Grigorjewa i Karoli Theil. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, na wydziale tkaniny i ubioru, a także Państwowej Szkoły Muzycznej w Wałbrzychu w klasie saksofonu Jarosława Janika. W 2010 wygrał przesłuchania konkursowe w Teatrze Wielkim w Poznaniu do tytułowej partii w operze “Candide” Leonarda Bernsteina. Tego samego roku zadebiutował nią w Teatro del Giglio we włoskim mieście Lucca, pod batutą Elio Boncompagniego i reżyserii Michała Znanieckiego. Tę partię wykonał w premierowych spektaklach m.in. w Teatro Alghieri (Ravenna), Teatro Goldoni (Livorno), Teatro Verdi (Pisa) oraz Teatrze Wielkim w Poznaniu. Dzięki temu zdobył nagrodę im. Jana Kiepury za “Najlepszy Debiut Roku 2010”, przyznaną przez Mazowiecki Teatr Muzyczny w Warszawie. Był zaproszony przez wybitnego polskiego tenora Wiesława Ochmana do udziału w koncercie poświęconym osobie Jana Kiepury w Filharmonii Narodowej w Warszawie. W roku 2013 został zwycięzcą prestiżowego XV Wielkiego Turnieju Tenorów w Szczecinie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group