Poniedziałek, 4 grudnia
Imieniny: Barbary, Piotra, Jana
Czytających: 11619
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Fotozagadka: to ulica Wyczółkowskiego

Wtorek, 27 października 2009, 19:26
Aktualizacja: 19:37
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Fotozagadka: to ulica Wyczółkowskiego
Fot. TEJO/Archiwum
Jedną z najpiękniejszych – a jednocześnie najbardziej zaniedbanych – ulic miasta pokazaliśmy na fotografii w dzisiejszym konkursie. Szczęście uśmiechnęło się do pani Dominiki Zajączkowskiej, która dostanie książkę od wydawnictwa "Oferta".

Stare zdjęcie przedstawia Jaegerstrasse róg Talstrasse (Gartenstrasse) na początku XX wieku. Widać, że trakt jest właśnie wytyczany. – Te dwa budynki na pierwszym planie stoją na skrzyżowaniu z ul. Wańkowicza. Budynków na Wyczółkowskiego od nr 16-17 w górę jeszcze nie ma, więc zdjęcie musiało być zrobione przed rokiem 1905, kiedy te budynki powstały – słusznie zauważa pan Jarosław Dziuba.
Podobne spostrzeżenie przesłała pani Terasa Witusiak, która dodała, że domy zbudowano jeszcze w niezależnej od Jeleniej Góry miejscowości - Cunnersdorf. Weszła w granice miasta później.

Imponujące jak na tamte czasy secesyjne kamienice oferowały lokatorom spore mieszkania i życie w oddaleniu od „wielkomiejskiego” szumu.Blisko większych zabudowań powstało też sporo rezydencji jednorodzinnych należących do zamożniejszych mieszkańców. Tu także mieszkał personel działającego nieopodal Szpitala im. Marcina Lutra przy Goethestrasse (dziś Caritas przy ul. Żeromskiego).

Po 1945 roku rezydencje w większości podzielono na kilka mniejszych lokali. Tak samo stało się z mieszkaniami w kamienicach, które straciły pierwotny wielki metraż. Wszystko w celu zagęszczenia ludności.
Na szyldach pojawiły się polskie nazwy. Aż do 1977 roku dzisiejsza Wańkowicza była Ogrodową. Oryginalną Jaegerstrasse (Myśliwską) „zastąpił” Leon Wyczółkowski, a Goethego – Stefan Żeromski.

Jedyną pozostałością po dawnych myśliwskich akcentach była restauracja „Myśliwska” – w latach 50. jeden z zacniejszych lokali w Jeleniej Górze, który z biegiem lat podupadł i stał się podrzędną „mordownią”. Funkcję gastronomiczną – po zmianie nazwy i wystroju – zachował do dziś.

Szczęścia w losowaniu gratulujemy pani Dominice Zajączkowskiej. Nagroda – książka o Jeleniej Górze wydawnictwa „Oferta” czekać będzie na Panią od czwartku w redakcji przy ul. Skłodowskiej-Curie 13/2. Zapraszamy w godz. 12 – 16.
Dziękujemy Państwu za udział w konkursie. Następna jego edycja – za tydzień.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group