Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Środa, 9 lipca
Imieniny: Sylwii, Weroniki
Czytających: 10587
Zalogowanych: 76
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Fotoruszenie 2011. Agonalna rzeczywistość z Czarnobyla

Środa, 5 października 2011, 9:39
Aktualizacja: 9:39
Autor: Agrafka
JELENIA GÓRA: Fotoruszenie 2011. Agonalna rzeczywistość z Czarnobyla
Fot. Agrafka
Zdjęcia z wymarłego miasta dotkniętego katastrofą jądrową zaprezentowała wczoraj Edyta Rembała na poruszającej wystawie „Czarnobyl w obiektywie”, zorganizowanej wczoraj w Książnicy Karkonoskiej w ramach fotoruszenia 2011.

Edyta Rembała od wielu lat jest członkiem Białostockiej Grupy Fotograficznej i wraz z nią zrealizowała kilka wystaw. Na koncie ma również wystawę indywidualną „Czarnobyl w Obiektywie”, a te wstrząsające zdjęcia prezentowała w Galerii Węglowej w Białymstoku oraz podczas konferencji „Kobieta w Kulturze” na Uniwersytecie Gdańskim.

Zrealizowała również sesję zdjęciową, która promuje najnowszą płytę zespołu – Dick 4 Dick „Who,s Afraid Of?”. Swoje prace publikowała w wielu gazetach takich, jak: Teraz Rock, Machina, Gazeta Wyborcza, Gazeta Współczesna, czy też Metro.

– Zawsze chciałam pojechać do Czarnobyla i w pewnym momencie moje marzenie urzeczywistniło się. Od zawsze interesowałam się fotografią industrialną, a Czarnobyl jest jedynym takim miejscem na świecie, gdzie można dostrzec powolną agonię rzeczy. Kiedy wjeżdża się w tę zniszczoną strefę trzeba podpisać deklarację, że niczego nie będzie się dotykać, byłoby to zresztą niebezpieczne dla zdrowia, a każda „wizyta” może trwać jedynie trzy godziny. Chciałam poprzez zastane tam przedmioty opowiedzieć historię ludzi, którzy niegdyś tam mieszkali i uciekając w pośpiechu musieli zostawić swój dobytek – powiedziała Edyta Rembała, autorka wystawy, przedstawiona przez Agnieszkę Romanowską, koordynatorkę i pomysłodawczynię fotoruszenia.

– Szczerze mówiąc, nawet nie spodziewałam się tak dużej reakcji emocjonalnej u siebie, byłam w szoku. Nie wiedziałam, w które miejsce mam pójść, gdyż wszystko było nad wyraz interesujące. Kontakt z tak wielką tragedią, widok zniszczonych zabawek, które ja pamiętam ze swojego dzieciństwa nasuwały myśl, że to mogła być moja historia. Zresztą pamiętam z dzieciństwa, jak musiałam pić płyn lugola, także ta tragedia w mniejszym lub większym stopniu siedzi w każdym, kto urodził się przed 1986 r. – dodała.

Dziś w fotoruszeniu projekcja filmu „Annie Leibovitz: życie w obiektywie”, początek o godz. 17 w sali konferencyjnej Książnicy Karkonoskiej. „FOTORUSZENIE 2011” to projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a także budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa. Organizatorem jest Jeleniogórskie Centrum Informacji i Edukacji Regionalnej Książnica Karkonoska, a partnerem - Wojewódzka Biblioteka Naukowa w Libercu. Patronem medialnym jest m.in. portal Jelonka.com.

Sonda

Czy lokalne "kasyna" i gry hazardowe powinny być dozwolone bez koncesji?

Oddanych
głosów
783
Oczywiście, gra tylko ten kto chce
27%
Tak, jednak do pewnej kwoty - na niektórych działa to jak narkotyk
13%
Hazard powinien zostać całkowicie zakazany
48%
Nic nie trzeba zmieniać w przepisach
12%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Niemcy podrzucają nam migrantów?!
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Aktualności
Pszczelarze proszą o wsparcie
 
Aktualności
Dolny Śląsk po powodzi – poruszający spot wśród najlepszych na świecie
 
112
Niechcący zaalarmował strażaków
 
Aktualności
Mauzoleum w Maciejowej… czyli karkonoskie Hollywood
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group