Wtorek, 27 października
Imieniny: Iwony, Sabiny
Czytających: 8015
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Fotoruszenie 2011. Agonalna rzeczywistość z Czarnobyla

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 5 października 2011, 9:39
Aktualizacja: 9:39
Autor: Agrafka
Fot. Agrafka
Zdjęcia z wymarłego miasta dotkniętego katastrofą jądrową zaprezentowała wczoraj Edyta Rembała na poruszającej wystawie „Czarnobyl w obiektywie”, zorganizowanej wczoraj w Książnicy Karkonoskiej w ramach fotoruszenia 2011.

Edyta Rembała od wielu lat jest członkiem Białostockiej Grupy Fotograficznej i wraz z nią zrealizowała kilka wystaw. Na koncie ma również wystawę indywidualną „Czarnobyl w Obiektywie”, a te wstrząsające zdjęcia prezentowała w Galerii Węglowej w Białymstoku oraz podczas konferencji „Kobieta w Kulturze” na Uniwersytecie Gdańskim.

Zrealizowała również sesję zdjęciową, która promuje najnowszą płytę zespołu – Dick 4 Dick „Who,s Afraid Of?”. Swoje prace publikowała w wielu gazetach takich, jak: Teraz Rock, Machina, Gazeta Wyborcza, Gazeta Współczesna, czy też Metro.

– Zawsze chciałam pojechać do Czarnobyla i w pewnym momencie moje marzenie urzeczywistniło się. Od zawsze interesowałam się fotografią industrialną, a Czarnobyl jest jedynym takim miejscem na świecie, gdzie można dostrzec powolną agonię rzeczy. Kiedy wjeżdża się w tę zniszczoną strefę trzeba podpisać deklarację, że niczego nie będzie się dotykać, byłoby to zresztą niebezpieczne dla zdrowia, a każda „wizyta” może trwać jedynie trzy godziny. Chciałam poprzez zastane tam przedmioty opowiedzieć historię ludzi, którzy niegdyś tam mieszkali i uciekając w pośpiechu musieli zostawić swój dobytek – powiedziała Edyta Rembała, autorka wystawy, przedstawiona przez Agnieszkę Romanowską, koordynatorkę i pomysłodawczynię fotoruszenia.

– Szczerze mówiąc, nawet nie spodziewałam się tak dużej reakcji emocjonalnej u siebie, byłam w szoku. Nie wiedziałam, w które miejsce mam pójść, gdyż wszystko było nad wyraz interesujące. Kontakt z tak wielką tragedią, widok zniszczonych zabawek, które ja pamiętam ze swojego dzieciństwa nasuwały myśl, że to mogła być moja historia. Zresztą pamiętam z dzieciństwa, jak musiałam pić płyn lugola, także ta tragedia w mniejszym lub większym stopniu siedzi w każdym, kto urodził się przed 1986 r. – dodała.

Dziś w fotoruszeniu projekcja filmu „Annie Leibovitz: życie w obiektywie”, początek o godz. 17 w sali konferencyjnej Książnicy Karkonoskiej. „FOTORUSZENIE 2011” to projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a także budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa. Organizatorem jest Jeleniogórskie Centrum Informacji i Edukacji Regionalnej Książnica Karkonoska, a partnerem - Wojewódzka Biblioteka Naukowa w Libercu. Patronem medialnym jest m.in. portal Jelonka.com.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~eddddd 5-10-2011 11:40
Ale pitolenie. Akurat w Czarnobylu można dotykać co się chce a nawet zabierać do domu pamiątki. Nie ma też limitów czasu przebywania. Btw Czrnobyl to zapadła wiocha, w której żyje sporo mieszkańców. Autorce zdjęć zapewne chodziło o miasto Prypeć co wartałoby zaznaczyć a nie wprowadzać ludzi w błąd. W Prypeci jest tak samo tylko, że nikt tam nie mieszka. W sumie warto odwiedzić
~ 5-10-2011 15:01
tak naprawde w czernobylu promieniowanie jest na poziomie warszawy i innych miast lub nawet nieco nizsze. Dane z 2010 r. Poza tym tam jezdza regularne wycieczki.
Piipi Jelonkowa 5-10-2011 15:19
Dobry temat ! ~Edyta .. pokazała tragedię,gdzie cisza jest wołaniem !
~Zed 5-10-2011 17:24
Widzę że Edyta to fajny Towar !
~redshift 5-10-2011 18:15
Piipi, o tym co pokazala niewielu osob sie przekona. Wystawe moze 10 moze 20 obejrzy? Co innego jak zamiescisz np. w se lub fakcie.
~Jeloneczka 5-10-2011 19:28
Ciekawe - młodzi fotografują brudy tego świata, dojrzali - jego piękno :D /////////////// Do @~ - żuliłeś z tym facetem?
~belek 5-10-2011 19:28
ten rozczochraniec to "znawca sztuki" :P
Piipi Jelonkowa 5-10-2011 20:27
...do - [~Redshift ] .. ~OCH ! .. nie bądz taki skromy ! Książnica Karkonoska to .. zródełko fajnego czytania ,gdzie chętnie przychodzą kobiety ! / w/g sondage więcej czytają od *mężczyzn / ~Wiesz ! .. Edyta i jej zdjęcia w K.K to BOMBA ! ..ale artystyczna ! ~WIADOMO .. kobieta !
~foton 6-10-2011 1:22
JELENIOGÓRSKIE KÓŁKO FOTOGRAFICZNE DZIAŁA

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group