Czwartek, 30 maja
Imieniny: Jana, Karola
Czytających: 3770
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Fotele od WOŚP dla naszego szpitala

Środa, 9 stycznia 2019, 6:26
Aktualizacja: Czwartek, 10 stycznia 2019, 15:11
Autor: Angelika Grzywacz– Dudek
Jelenia Góra: Fotele od WOŚP dla naszego szpitala
Fot. Angelika Grzywacz- Dudek
W przeddzień kolejnej akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, fundacja Jurka Owsiaka przekazała do jeleniogórskiego szpitala 20 nowych rozkładanych foteli, dzięki którym rodzice małych pacjentów nie muszą już koczować przy łóżkach na materacach, rozkładanych na podłodze. – Dzięki tym fotelom, w komfortowy sposób możemy spędzić ten trudny czas przy naszych dzieciach – mówi Paula Wójcik, mama 4,5 miesięcznego Karolka chorego na zapalenie oskrzeli.

4,5 miesięczny Karolek trafił do jeleniogórskiego szpitala 1 stycznia. Być może dzisiaj (9.01) pani Paula z Wlenia pojedzie z synkiem do domu, ale czas spędzony w szpitalu był dla nich bardzo trudny.

Kiedy dziecku coś dolega, nic się nie liczy – mówi mama 4,5-miesięcznego Karolka. – Ale kiedy do choroby i płaczu dziecka, dochodzą jeszcze noce przeleżane na materacu i dni przesiedziane na niewygodnym krześle, trudno jest funkcjonować. Kiedy trafiliśmy do szpitala, tych foteli jeszcze nie było i spędziłam dwie noce na takim materacu. Synek cały czas chciał być u mnie na rękach, a siedzenie z nim na krześle było bardzo uciążliwe i męczące. Wygodny fotel od WOŚP bardzo ułatwia mi życie i daje ogromny komfort fizyczny. W tym szpitalu jestem już po raz trzeci. Z pierwszym dzieckiem, które miało anginę, byłam pięć lat temu. Wtedy miałam ogromne szczęście, bo pozwolono mi spać z dzieckiem na jednym łóżku, ale wiele mam takiego szczęścia wówczas nie miało. Drugi raz trafiłam tu 3,5 roku temu z synkiem, który "złapał" rotawirusa. Wtedy przez cały pobyt w szpitalu spałam na materacu i to był naprawdę bardzo trudny czas – dodaje pani Paula z Wlenia.

O tym, jak fotele od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wpływają na komfort pobytu opiekunów małych pacjentów mówi także Ewa Indyk z Jeleniej Góry, która obecnie czuwa w szpitalu przy swojej 6-letniej córeczce Karolince.

Byłam w tym szpitalu również 14 miesięcy temu, kiedy podobnie jak teraz, zachorowała nam Karolinka – mówi pani Ewa. – Wówczas spałam z dzieckiem na jednym łóżku, ale mamy obok mnie spały na materacach rozłożonych na podłodze. Pamiętam, że lekarze czy pielęgniarki nie miały jak przejść. Te fotele są bardzo wygodne i dają rodzicom ogromny komfort również w dzień, bo przecież czuwa się przy dzieciach przez cały czas ich pobytu i leczenia. Nie chodzi tu o wygodę, ale ja po ostatnim pobycie w szpitalu z dzieckiem miałam problemy z kręgosłupem. Tym razem poza wygodnym fotelem, dostałam nawet koc, więc pobyt tu jest bez porównania – dodaje mama Karolinki.

Dwadzieścia nowych foteli trafiło do Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej w miniony czwartek (3.01). Obecnie 15 z nich służy opiekunom chorych pacjentów na oddziale pediatrycznym, trzy są na oddziale otolaryngologicznym, a dwa na oddziale chirurgii dziecięcej.

Dzięki temu wsparciu, na oddziale pediatrycznym mamy obecnie 20 łóżek szpitalnych i 20 miejsc noclegowych (15 foteli i pięć dostawianych łóżek) dla opiekunów naszych małych pacjentów – mówi Monika Kumaczek, naczelna pielęgniarka. – Fotele, które do nas trafiły są bardzo wygodne, łatwo się rozkładają i są w żywych czerwonych barwach, co dodatkowo poprawia wizualnie wygląd naszych oddziałów. Po wymogach ustawowych, liczba łóżek szpitalnych na oddziale pediatrycznym została zmniejszona z 29 do 20. Od początku zeszłego roku rodzice mieli zapewnione łóżka do spania na tym oddziale, ale część z miejsc noclegowych była odpłatna. Obecnie wszystkie miejsca noclegowa są bezpłatne. Jak powszechnie wiadomo, obecność rodziców przy łóżkach szpitalnych dzieci ma w leczeniu małych pacjentów ogromne znaczenie. Dlatego cieszymy się, że teraz ci rodzice mogą przebywać w naszym szpitalu w godnych warunkach, zarówno w nocy, jak i w dzień. Te fotele to dla nas taki świąteczno – noworoczny prezent, za który bardzo dziękujemy – dodaje Monika Kumaczek.

I jak dodaje Halina Turska, oddziałowa oddziału pediatrycznego, to nie jedyny tegoroczny prezent od WOŚP.

W tym roku dostaliśmy również cztery pompy infuzyjne, a w latach ubiegłych cały szereg niezbędnego sprzętu. WOŚP mocno wspiera naszych pacjentów zapewniając im doskonały sprzęt, a nam większe możliwości ratowania życia – dodaje Halina Turska.

Na liście sprzętu, przekazanego dla jeleniogórskiego szpitala przez WOŚP są m.in.: inkubatory, respiratory, kardiomonitory, respiratory do nieinwazyjnej wentylacji dla noworodków, kapnografy, łóżka z materacami przeciwodleżynowymi, aparaty do wykonywania badań USG, dwa fotele do kąpieli pacjentów, podnośnik do przenoszenia pacjentów, waga krzesełkowa elektroniczna, dwa rejestratory Holter EKG, Holter pomiaru ciśnienia z oprogramowaniem i komputerem czy spirometr.

Przez te wszystkie lata, od kiedy istnieje Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, przekazano nam naprawdę ogromną ilość sprzętu zarówno dla oddziału pediatrycznego, jak i geriatrycznego czy medycyny paliatywnej, również w Kowarach – mówi Monika Kumaczek. – My widzimy, że warto brać udział w tej akcji i jak wielka jest to pomoc dla szpitali. Życzymy panu Jurkowi Owsiakowi i wszystkim osobom, które się w tę akcję angażują, dużo zdrowia. Sami co roku chętnie angażujemy się w działania na rzecz WOŚP robiąc badania przesiewowe m.in. badając ciśnienie krwi czy poziom cukru oraz prowadzimy edukację zdrowotną. Mam nadzieję, że i w tym roku również będziemy mogli w finale WOŚP pomóc – dodaje naczelna pielęgniarek Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej.

A najbliższy, 27. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już w niedzielę (13.01). Tym razem jego celem będzie zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych.

Twoja reakcja na artykuł?

62
85%
Cieszy
0
0%
Hahaha
3
4%
Nudzi
0
0%
Smuci
2
3%
Złości
6
8%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (102)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
602
Puzyńska Katarzyna
33%
Twardoch Szczepan
32%
Żulczyk Jakub
35%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Wodne perypetie w Jeżowie
 
Aktualności
Warsztaty kosmetyczne w Muflonie
 
Kościół i wiara
Bierzmowanie w Jeleniej Górze
 
Kultura
Wędrowcy Karkonoszy
 
Aktualności
Zagrali dla Michała
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group